Wednesday , June 19 2019
Lajmi i fundit

Flutur Mustafa: SHTETIT 10 VJEÇAR

Flutur Mustafa

I dashuri shtet i (imi) Nuk po me tingellon bukur kjo fraze se edhe ti e din, se ke ndjej si shtet timin, edhe pse kam lindur mbrenda territorit tend megjithate para 10 viteve, pak pa i mbushur 12 vjet, vrapoja neper rruget e qytetit tim, duke brohoritur PO. Bile, aq e kishim marre me zemer saqe luftonim me bashkmoshatare, ... Read More »

Dr G.Karamanaga: VARREZAT E ULQINAKËVE NË SICILI

Gani Karamanaga

Ibrahim –Himo ( Kahraman) Kahramanaga i vjetër ka qenë djali i parë i Kahraman Kahramanagës. Ishte detar me emër. Ka lundruar me velanije nëpër Dëtin Mesdhe si edhe nepër Shqipëri dhe Mal të Zi. Përmendet në librat e autorëve të cilët kanë shkruar për detarinë e Ulqinit (Bahri Brisku, Maksut Haxhibrahimi, Hajro Ulqinaku, Sari Resulbegu…) Katanija është qyteti i dytë ... Read More »

QANI OSMANI: KAH PO SHKOJNË SHQIPTARËT?

Qani Osmani

Populli shqiptarë ka një histori me shumë gjak të derdhur dhe sakrifica të tjera të shumta, për ta ruajtur identitetin kombëtar, për krijimin e shtetit, për ruajtjen e Shqipërisë në kufijtë politike të vitit 1913, dhe për mbijetesën dhe lirinë akoma të pa kurorëzuara plotësisht të pjesës se kombit në trojet e copëtuara padrejtësisht. Fjalimi i Fan Nolit, i mbajtur ... Read More »

M.Canka: KUVENDI EFIKAS PËRKUNDËR BOJKOTIT TË HESHTUR

Mustafa-Canka

Është rregull i vjetër dhe i vërtetuar: kur punon Kuvendi komunal, kur ai kryen funksionin e vet, kur sjell vendime, ky komunitet është i gjallë, në të zhvillohet ndeshja politike, qytetarët mund të shohin qartë dhe publikisht se kush për çfarë punon dhe për çfarë vendimesh voton. Mbas periudhës së gjatë dhe të mundimshme të obstruksioneve dhe bllokimeve, dje ishim ... Read More »

Q.OSMANI: SA ZOTËRA I KANË SHQIPTARËT?!

Qani Osmani

  Në Librin e Genisit shënohen sukseset e jashtëzakonshme të individve të rruzullit toksorë në lami të ndryshme të shkencës, kulturës dhe aktiviteteve tjera shoqërore. Po që se në këtë libër do të shhënoheshin edhe anomalitë e individve që i përkasin një kombi, me siguri shqiptarët do të zinin vendin e parë, pasi numri i anomalive tek ta në vend ... Read More »

B.Sella: BOJKOTI I KUVENDIT VONOI BUXHETIN PËR VITIN 2016

Beqir Sella

  Buxheti si dokumenti kryesor financiar që nxjerr Komuna ka rëndësi të veçantë për funksionimin normal të çdo qeverisjeje vendore. Për këtë arsye është e nevojshme që ai të planifikohet në mënyrë reale dhe të miratohet në kohë, para fillimit të vitit kalendarik, në mënyrë që të fillojë realizimi i tij. Për fat të keq, jemi dëshmitarë se ndodhemi në ... Read More »

H.Kovaçi: NDIHEM MIRË NË LËKURËN E VET

Hajredin Kovaci

  Para pak ditësh, në këtë sallë, u nënshkrua marrëveshja për konstituimin, organizimin dhe ushtrimin e pushtetit lokal në komunën e Ulqinit, në mes të Forcës së Re Demokratike, Partisë Demokratike të Socialistëve, Koalicionit ,,Bashkë për të ardhmen e Ulqinit” dhe Unionit Demokratik të Shqiptarëve, gjë që, nuk u mirëprit nga shumë qytetarë të komunës së Ulqinit e më gjerë, ... Read More »

Suad Bejta: ULQINI BUZË GREMINËS!

Suad Bejta

Një vend që padyshim ëndërron çdokush të jetojë, por si të jetojë? Në një vend që kafeja mban aromë detit, por vallë me çka ta shijojnë (paguajnë)? Në një vend që mbizotëron qetësia dhe liria , por politika bën çmos që ta shuaj. Shtrohet pyetja, si të jetojë rinia në këto kufizime ekstreme? Të fillojmë nga emri i këtij qyteti ... Read More »

Gjekë Gjonaj: Më shumë dashuri, respekt e vlerësim për gratë

Gjeke Gjonaj

  Derisa mëngjesin e të martes po kaloja rrugës përballë shkollës së mesme  në Ulqin trotuaret e mbushura me lloj-lloj lulesh e dhuratash më sollën ndërmend festën e 8 marsit, ditën kur gratë duhet të mendojnë për vete dhe për gratë e tjera, të reflektojnë se pa marrë parasysh se cilës kulturë, nacionalitet i takojnë, janë gra dhe janë të ... Read More »

Scroll To Top