Wednesday , January 16 2019
Lajmi i fundit

Shpërtheu Sejdo Ismaili: FILLUAN ME MUA

Sejdo (1)

Pesë punëtorë të Televizionit Teuta, brenda një viti mbesin pa punë. Të jesh plotësisht i nënshtruar është domosdoshmëri që si duket do ta praktikojë pronari i ri i TVT. Me presionet, thënë popullorçe “me forcë”, janë vërsul deri sa nuk na kanë larguar, te parin mua, Ilirjana Markashin, Gëzim Ibroçin, dhe para disa ditësh Arijanen Kurmemoviq dhe Suzanën Ganiq. Të ... Read More »

Kristjan Gj. Dukaj: Vlerat e shekullit 21-një II

kristjan 20145 (1)

Edhe pse me të filloi një epokë e re botërore, integrimet , demokracia dhe ekonomia e lirë, që sjellën një fryt të devotshëm për mbarë njerëzimin, sot, këto vlera paksa janë dobësuar. Ishte shekulli që të gjithë e prisnim. Me pa durim, të gjithë shpresonin për një botë të re. Kështu edhe ndolli. Por, kjo liri e tepërt një ditë ... Read More »

Gjekë Gjonaj: AKT BURRËROR E FISNIK

11137063_10153121592678991_357478790_n

“Ulqini, qyteti ynë i lashtë e me traditë, nuk ka investuar  shpirtërisht tek  figurat e shquara të shkencës, artit  e kulturës të këtij nënqielli. Prandaj, dëshiroj me dashamirësi, t’ua vë në dijeni autoriteteve vendore që të fillojnë  t’i vlerësojnë  këto autoritete shkencore e kulturore me çmime “Qytetar Nderi” , siç bëjnë të gjitha qytetet me civilizim të lashtë në hapësirën ... Read More »

Mustafa Canka: GËNJESHTRAT KILOMETRIKE TË FORCËS

Mustafa-Canka

Me kumtesën e sotme Forca e ka tejkaluar vetveten. Kjo mori e të pavërtetave, shpifjeve dhe akuzave, dëshmojnë nivelin e ultë në të cilën ka rënë kjo parti. Kumtesa e panënshkruar, përplot gënjeshtra kilometrike, flet se prej saj turpërohen edhe ato të cilët vetë e shkruan. Edhe ata, fatzitë, pavetëdije parandiejnë se po i afrohet fundi politik. Kali gjuan shqelma ... Read More »

I.Lleshi: RRETH KONFERENCËS SË 7 SHKENCORE NDËRKOMBËTARE

Ilir Lleshi

Mbas pjesës oficiele, në pushim, tek sa po pinin nga një lëng, një pjesmarrës i Konferences së VII shkencore nderkombëtare e cila u mbajt në sallën e madhe të Komunës së Ulqinit, me 03.4.2015, iu drejtua profesor Elezit: -“Profesor, dhjetëshe me yll”. I preokupuar me vazhdimsinë e Konferencës, profesor Elezi iu përgjegj me një buzëqeshje dhe vazhdoi hapin. Në ato ... Read More »

Hajrudin S. Muja: KUJT I PENGON XHAMIA E RE NË ULQIN!?

Xhamia, Dzamia

Këshilla e shkrimtarit të madh rus Dostojevskit, se: “njerëzit që i janë nisur një rruge, të mos gjuajnë me gurë çdo qen që leh me ta, se vonohen”, mbetet aktuale edhe në ditët e sotit. Por është po aq aktuale edhe thënia e urtë se “qenit i duhet treguar shkopi”, që kur të ngordhin, ta përdorësh për ti shtyrë drejt ... Read More »

Artan Kurti: (JO)KOMPETENCA

Artan Kurti

Para Gjykatës ekonomike në Podgoricë vijon kontesti gjyqësor që zgjat tash tre dekada i njohur si rasti „K1“, në të cilin si paditës paraqitet kompania „Atlas grup“ e biznesmenit të njohur Dushko Knezheviq, si pasardhës ligjor i kompanisë „Rekreaturs“ SHA Budva, kundër Komunës së Ulqinit, për kompensim të dëmit material me vlerë prej 10,5 milion euro. Me padi kërkohet që ... Read More »

Ali Salaj: PSE PO HALLAKATET NIK GJELOSHAJ!?

Deputeti nga Malësia, Nik Gjeloshaj, prej botës së tij të mbyllur virtuale në Facebook, “i mbrojti” nga unë deputetët nga Ulqini, Genci Nimanbegu dhe Dritan Abazoviqi. “I mbrojti” Nika dy personalitete që nuk hynë aksidentalisht në politikë si dhe nuk u konvertuan në deputetë me votat e partive të tjera. Nimanbegu dhe Abazoviqi nuk kanë nevojë për sufler sepse ata ... Read More »

Shaban Burri: ISLAMI ËSHTË FEJA E DASHURISË DHE E PAQES

Kalaja, Stari grad, Trg robova, Sheshi i roberve, Xhamia ne kala

A këni mësuar vetëm nga mediat apo dhe nga burimet tjera për mesazhin e Islamit? Siç të gjithë e kemi vënë re nga reportimi mediatik nga sulmi në revistën satirike “Charlie Hebdo”, dhe sulmi në dyqanin hebre në Francë në drejtim të Islamit ka çuar më shumë frikë dhe pasivitetit në zemrat e qenieve tanë njerëzore. Me pak fjalë, Islami ... Read More »

Skena politike ulqinake: PËR KE BIEN KËMBANAT?

Ulqini

” Asnjenjeri nuk eshte nje ishull i mbyllur ne vetvete. Cdo njeri eshte nje peshe e Kontinentit nje pjese e Tokes. Nese nje copez toke largohet se bashku me dallget e detit atehere Toka pakesohet ne vetvete… Dhe keshtu mos te te shkoj kurre ne mendje te pyesesh per ke bie kembana: Ajo bie per ty.” John Donne Njerezit gjithmone ... Read More »

Scroll To Top