Friday , September 20 2019
Lajmi i fundit

B.Sella: BOJKOTI I KUVENDIT VONOI BUXHETIN PËR VITIN 2016

Beqir Sella

  Buxheti si dokumenti kryesor financiar që nxjerr Komuna ka rëndësi të veçantë për funksionimin normal të çdo qeverisjeje vendore. Për këtë arsye është e nevojshme që ai të planifikohet në mënyrë reale dhe të miratohet në kohë, para fillimit të vitit kalendarik, në mënyrë që të fillojë realizimi i tij. Për fat të keq, jemi dëshmitarë se ndodhemi në ... Read More »

H.Kovaçi: NDIHEM MIRË NË LËKURËN E VET

Hajredin Kovaci

  Para pak ditësh, në këtë sallë, u nënshkrua marrëveshja për konstituimin, organizimin dhe ushtrimin e pushtetit lokal në komunën e Ulqinit, në mes të Forcës së Re Demokratike, Partisë Demokratike të Socialistëve, Koalicionit ,,Bashkë për të ardhmen e Ulqinit” dhe Unionit Demokratik të Shqiptarëve, gjë që, nuk u mirëprit nga shumë qytetarë të komunës së Ulqinit e më gjerë, ... Read More »

Suad Bejta: ULQINI BUZË GREMINËS!

Suad Bejta

Një vend që padyshim ëndërron çdokush të jetojë, por si të jetojë? Në një vend që kafeja mban aromë detit, por vallë me çka ta shijojnë (paguajnë)? Në një vend që mbizotëron qetësia dhe liria , por politika bën çmos që ta shuaj. Shtrohet pyetja, si të jetojë rinia në këto kufizime ekstreme? Të fillojmë nga emri i këtij qyteti ... Read More »

Gjekë Gjonaj: Më shumë dashuri, respekt e vlerësim për gratë

Gjeke Gjonaj

  Derisa mëngjesin e të martes po kaloja rrugës përballë shkollës së mesme  në Ulqin trotuaret e mbushura me lloj-lloj lulesh e dhuratash më sollën ndërmend festën e 8 marsit, ditën kur gratë duhet të mendojnë për vete dhe për gratë e tjera, të reflektojnë se pa marrë parasysh se cilës kulturë, nacionalitet i takojnë, janë gra dhe janë të ... Read More »

Allmir Çaushi: STAR WARS NË ULQIN – Zgjimi i Forcës

Allmir Caushi

Megahiti i shumëpritur Star Wars, pjesa e shtatë, ka thyer rekordet e shikueshmërisë. Në thelb të serialit qëndron lufta midis së mirës dhe të keqës nëpërmes optikës komplekse frojdiane të raportit babë-djalë dhe anasjelltas. Duke marrë shkas nga ajo që gjithherë i ka karakterizuar politikanët dhe politikën tonë ju ftojmë ta përdorim imagjinatën për të transferuar kontekstin e Star Wars ... Read More »

Edina Hasanaga-Çobaj: PATRIOTIZMI I ZHVESHUR

Dina

  Sot politikanët lokalë të Ulqinit flasin tërë kohën në emër të interesave të qytetarëve dhe atyre kombëtare, apo zhvillojnë diskursin politik (mos të them populist) se po punojnë për interesin e përgjithshëm, për të mirën e popullit, kombit, bile herë pas here edhe të globit. Për vëzhguesit e jashtëm, diskursi i tillë politik duket kështu: busolla politike është humbur ... Read More »

Gj.Gjonaj: ULQINI NË KRIZË TË THELLË POLITIKE

Opstina Ulcinj, Komuna e Ulqinit

  Zhvillimet në skenën politike të Ulqinit gjithnjë po përkeqësohen dhe po ashpërsohen përtej mase. Ato kulmuan me shkarkimet e paradokohsme të tre sekretarëve të sekretariateve kryesore të komunës nga ana e kryetarit dhe  shkarkimi i kryetarit të Bashkësisë lokale “Katërkollë”. Këto dhe mosmbajtja e dy seancave të fundit të Kuvendit të Komunës së Ulqinit, të kërkuara nga kryetari i ... Read More »

Z.Lika: KRIPORJA ËSHTË SHPRESA DHE E ARDHMJA JONË

Zenepa Lika

Sot ne jemi këtu te mbledhur për shkak të një arsye të rëndësishme dhe kjo është Kriporja e Ulqinit dhe e ardhmja e saj ! Prezantimi i Kripores së Ulqinit në Bienalen e Venedikut dhe ky simpozium do të shërbejë për të shkëmbyer pikëpamjet tona se si kjo zonë duhet të zhvillohet. “Raportimi nga Fronti”, ky është titulli i Bienales ... Read More »

Ali Salaj: VËSHTRIM MBI FILMIN DOKUMENTAR TË AUTORIT HAXHI SHABANI

Ali Salaj

  Filmi dokumentar “Ndërmjet” i autorit Haxhi Shabani nis si një homazh për shqiptarët në Malin e Zi. Filmi që në sekuencat e para, me shfaqjen e dyerve të mbyllura të shtëpive, na sugjeron gjendjen aktuale të këtij komuniteti, i cili dita-ditës po shpërngulet duke e rrudhur hapësirën e vet etnike. Përmes opinioneve të njohësve të mirë të fushave të ... Read More »

G.Ibroçi: REAGIMI PËR FLAMUR ME HESHTJE!

Gezim Ibroci, Protest

  Isha gabim kur mendova se ngjarja e 11 shkurtit do bënte bujë, e që partitë kombëtare “apo nacionale”, siç i thonë vetes, do ngrinin zërin të paktën për të treguar ndjenja kombëtare “të sinqerta “ e t’i thonin dy fjalë për aktin qyqan e vandal! Ofendimi që ju i bëni shpeshmi njëri tjetrit që jeni patriota dhe atdhetarë deri në ... Read More »

Scroll To Top