Friday , September 20 2019
Lajmi i fundit

Q.Osmani: PARTITË  POLITIKE SHQIPTARE – GRUPIME  EKSKLUZIVE  INTERESI

Qani Osmani

Situata e përgjithshme politike për shqiptarët në Mal të Zi mund të karakterizohet si  një nga situatat më delikate dhe më komplekse që nga legalizimi i pluralizmit politikë e deri me sot. Kjo situatë kërkon angazhim të jashtëzakonshëm të të gjithë aktorëve politik shqiptarë. Për këtë arsye, të gjithë protagonistët duhet sa më shpejtë të përfundojnë me lojërat dhe teatrin ... Read More »

Mentor Llunji: KIDNAPIMI I FLAMURIT

Mentor Llunji

Pas votë-përkrahjes që shqiptarët i bën Qeverisë duhet të ndalemi për moment dhe të reflektojmë si komunitet. Të reflektojmë mbi mosreflektimin ndaj aktit të përkrahjes. Pse shqiptarët vazhdimisht vet-flijohen dhe vet-dëmtohen pa kushte, pa kompensim, pa arsye dhe pa një qëllim?! Përkrahjen ‘bjanko’ shqiptarët kanë filluar ta japin që në vitet 90-ta, dhe po vazhdojnë me të njëjtin vrull dhe ... Read More »

Simon Shkreli: „TOKA E PREMTUAR“ – ATDHEU IM

Simon Shkreli

  Nuk dua që me këtë që do them në këtë shkrim të irritoj askënd e aq më pak të ndikoj te ndokush! Në vitin 2004, në vjeshtën e këtij viti vendosa që të nis një jetë të re, në një vend që quhet Shqipëri. Për mua dhe familjen time, ku jam rritur ishte dhe vazhdon të jetë “Toka e ... Read More »

Dr. Sabina Osmanoviq: KËSHILLI KOMBËTAR I REKRUTIMIT PARTIAK

Sabina Osmanoviq

  Bëma e fundit e Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Mal të Zi është pa dyshim më shenjëlënëse deri më tani dhe një akt denigrues për kulturën dhe dinjitetin intelektual. Të shtunën me datë 19.12. 2015, në mbledhjen e KKSH-së duhej të zgjidheshin anëtarët e Këshillit programor të së përjavshmes “Koha javore”. Dua ta rikujtoj publikun se “Koha javore” në ... Read More »

Q.Osmani: PARTITË POLITIKE SHQIPTARE ME PAK MUND TË MBURREN

qani osmani

Pas legalizimit të pluralizmit politik në Mal të Zi, paraqitja e partive politike shqiptare në fillim të viteve nëntëdhjetë nuk duhet trajtuar si çështje teknike , vetëm si rrezulltat i ndryshimeve në ish-Federatën jugosllave, apo si trend i kohës, por si angazhim i logjikshëm i popullit shqiptarë në Mal të Zi, për mbrojtjen e qënies kombëtarë dhe të krijimit të ... Read More »

Dr G.Karamanaga: FAMILJA HASANAGA

Gani Karamanaga

  Gjatë studimeve në Fakultetin e mjekësisë në Universitetin e Beogradit në vitin e II dëgjonim lëndën FIZIOLOGJIA . Libri ishte i përgatitur nga grupi i autorëve nga SHBA në krye me profesorin e njohur botëror Gayton. Menjëherë, pas titullit autori shkruante kujt ia ka dedikuar këtë libër madhështor. Në fund ai e thekson se ja dedikon familjes së tij, ... Read More »

G.Ibroçi: LIDERUCAT DHE NËNTORI I 2015 PA ATMOSFERË FESTE

Gezim Ibroci

Çorbë pa shije edhe e dëmshme mund të quhet realiteti aktual politik shqiptar. Në Kosovë llugë, në Shqipëri rrëmuj derisa tek shqiptarët në Mal të Zi lamsh pa fije, për të cilin dua të shkruaj. Prijësa e liderë shqiptarë në Mal të Zi, ku i keni arritjet, a mos vallë janë këto !?.. Ku e keni përgjegjësinë “kërkuat të votojmë ... Read More »

CANKA: SI DËSHTOI PLANI I VOTIMIT TË MOSBESIMIT TË F.GJEKËS

Mustafa-Canka

Kryetari i Partisë demokratike Fatmir Gjeka e nisi iniciativën për përpilimin e platformës së përbashkët për Shqiptarët në Mal të Zi në moment shumë delikat për te. Sepse, Forca në fillim të kësaj jave ka planifikuar realizimin e skenarit të përgatitur gjatë të shkarkimit të kryetarit të Ulqinit dhe nxjerrjen jashtë nga pushteti lokal të partisë së tij dhe URE-së, ... Read More »

I.Harasani: KOMISIONI ZGJEDHOR „SUI GENERIS“

Iliri Harasani

Kuvendi Komunal Ulqin ka miratuar propozimin e trupit punues të Kuvendit, ku si propozim ishte që Komisioni zgjedhor lokal të ketë kryetarin dhe 4 anëtaret e përhershëm, poashtu Sekretarin pa të drejtë vote, siç është parapar me ligjit për zgjedhjen e këshillëtarve dhe deputetëve në Mal të Zi. Komisioni zgjedhor është Komision “sui generis” (i veçantë) pasi që është i ... Read More »

Scroll To Top