Tuesday , January 21 2020
Lajmi i fundit

Qosja: SHQIPTARËT NË MZ SUBJEKT NËSE NUK SHPËRNGULEN

Rexhep Qosja

Profesor Rexhep Qosja në një intervistë për përditshme kosovare “Epoka e Re”, ka komentuar gjendjen e shqiptarëve në Ballkan. A duhet të ndihen krenarë të gjithë shqiptarët për këtë 28 Nëntor? Si po i gjen shqiptarët 102-vjetori i pavarësisë së Shqipërisë? Ky 28 Nëntor, që është njëzet e tetë nëntori i njëqind e dy vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, po ... Read More »

Munib Abazi: 28 NËNTORI – NË ULQIN DITË MONOTONE!?

Koreodrama Kalendari

Data shënon 28 nëntor 2014, 102 vjetori i pavarësisë së shtetit tonë amë… Në Ulqin ndiej ftohtësi, më duket thjeshte si një ditë prej ditëve të zakonshme monotone dhe e mërzitshme. Një pasivitet shumë i madh dhe gjakftohtësi në ketë ditë historike!!? A nuk është e çuditshme vallë ??? Po sikur Dita e Flamurit është me 28 nëntor dhe jo ... Read More »

Fahri Musliu: KULTURA E DIALOGUT

Fahri Musliu

Dialogu është gjeometria e të folurit, shpirti dhe nxitësi i mendimit. “Kush nuk është i aftë të bisedojë ai nuk është i aftë për zhvillim: të heqësh dorë nga bisedimi me tjetrin, domethënë të heqësh dorë nga vetvetja. Sepse kur e njihni mirë ndonjë tjetër, vetveten e keni begatuar edhe për një jetë.. Cilido qoftë ai tjetri, ai është tjetri ... Read More »

G.Ibroçi: JU FALEMINDERIT!

Gezim Ibroci

Dje, 14 nëntor datën kur u mblodh kongresi i Manastirit, Kongresi i Abetares , në Ulqin e shënuam këtë datë me tubim paqësor dhe demokratik, për të dëshmuar se kemi dinjitet dhe duam ta mbrojmë atë, se duam barazi, jemi popull autokton këtu dhe duam të na i respektojnë të drejtat tona elementare të njohura me çdo konventë ndërkombëtare e ... Read More »

“Koha ditore”: BASHKIMI SHQIPTAR ME FJALË

Flamuri

Kombëtarja e Shqipërisë në futboll frymon me kolonën zanore që promovon bashkimin kombëtar. Dy shkodranë do ta shkruanin dhe kompozonin më 1993 për një këngëtare popullore kosovare. Dyvargëshi “xhamadani vija-vija/është Kosova, është Shqipnia” jehonte fuqishëm më 2002 në stadiumin e Prishtinës në ndeshjen miqësore ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës. Dhe dhjetë vjet më vonë, italiani Gianni de Biasi, pak ditë pasi ... Read More »

SABRI SALAJ: Presionet ndërkombëtare – ÇËSHTJA E ULQINIT (7)

Sabri Salaj

Më 20 shtator erdhi flota në Ulqin, ku qëndroi dy muaj në gatishmëri për të ndërhyrë në zgjidhje të çështjes së Ulqinit, në rast se Porta e Lartë nuk do ta zgjidhte. Presioni ndërkombëtar që iu bë këtij qyteti të vogël bëri jehonë të madhe në të gjithë botën. Vendosmëria e shqiptarëve në mbrojtje të trojeve të tyre tregonte se ... Read More »

S. Salaj rreth PHU-së: MJAFT KEMI URBANIZU PARCELA PËR SHITJE

Sabri Salaj, Kuvendi i Ulqinit

Tri janë çeshtjet që do i elaboroj para jush në lidhje më Draft planin hapsinor dhe mendoj se nese arrihet një konsensus, ndërmjet nesh këtu dhe ndërmjet përpilueseve të planit, konsensus të cilin e parasheh edhe kontrata e nenshkruar, këto propozime mund të jenë pjesë e planit. Ka shumë çeshtje si mund të diskutohen dhe mendoj se diskutimet konstruktive vetem ... Read More »

Edin Gjoni: SHQIPËRIA, VEND ME VËLLAZËRI NDËRFETARE

Edin Gjoni

Pak ditë më parë, në New York, Federata Pan Shqiptare Vatra organizoi drekën solemne me rastin e vizitës së Presidentit të Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani. Fjalën përshëndetëse në emër të tri feve e mbajti imam Edin Gjoni, fjalimin e të cilit e përcjellim në tërësi: I nderuari kryetar i Federatës Pan Shqiptare Vatra, njëherazi organizatores së kësaj mbrëmjeje, zotëri ... Read More »

Scroll To Top