Wednesday , May 22 2019
Lajmi i fundit

Dritan Abazoviq: TREGU I ROBËRVE

,,Më ndihmo edhe kësaj herë”- ështe vetëm një nga fjalit e cila shpesh përdoret nga politikanët lokal që t’i bindin qytetarët që të votojn persëri për to. I pranojn ata edhe gabimet  e veta,i përsërisin premtimet, milionët, kamionët, aeroplanët…por pushtetin e kan më prioritar se dinjitetin, e për  të vërtetën as mos të flasim.E pyes vehten pse është kjo kështu? ... Read More »

Dr. Sabina Osmanoviq: VËSHTRIM MBI ZGJEDHJET NË ULQIN

Sabina Osmanoviq, Sabina Osmanovic

Nisi edhe një vit i ri për ulqinakët, i cili mbart me vete peshën e problemeve të të mëparshmit; me greva në ndërmarrjet dhe institucionet publike, me një ekzekutiv lokal inekzistent dhe me një zero të madhe në llogarinë e buxhetit të komunës. E përtej halleve të përditshmërisë, krizës ekonomike etj., ti si qytetar je i konfrontuar edhe me një ... Read More »

M. CANKA: FUND I PISTË I FUSHATËS

Mustafa Canka

Fundi i kësaj fushate i ka arsyetuar pritjet e pesimistëve më të mëdhenj. Në skenë kemi repertorin e paparë deri tani të veprimeve të palejueshme: presionet, shantazhet, deri tek tentimet e blerjes së votës. Pyes publikisht: a i shërbejnë kësaj edhe tonat e rërës që janë shkarkuar në Qafë, në mes të rrugës për në Valdanos!? Që e gjitha kjo ... Read More »

Mustafa Canka: FB FRIKACAKËT DHE NDOTËSIT

Mustafa Canka

a ku je mustaf canka sa i paburr je, ke mi pagu me te madhe ket cka je duke ba, mare mut mutit i keq paske qen… njeri i padifunumun, injorant, e i tana te zezave je. ne portalin e juaj e le njerz qe shajn forcen e ata qe e livdojn i hek… mir mir se jena ba nji ... Read More »

Canka: DOBËSI E MJERË E KOMUNËS, VENDOSMËRI MAGJEPSËSE E PUNËTORËVE

Mustafa Canka

Vetëm pak mjeshtri duhej që të zgjidhet problemi në Qendër për kulturë. Ato të cilët nga afër kanë përcjellur dramën do të dëshmojnë që dita e tretë e grevës së urisë të rreth njëzet të punësuarve mund të kishte përfundim tragjik. Një punëtorë ka përfunduar në spitalin e Tivarit, shumica ishin dukshëm të rraskapitur, nervat filluan të lëshojnë, por jo ... Read More »

Paula Royster: UNË NË ULQIN (2)

Paola Royster, File Kastrati

Pata fatin që të qëndroj në Dolcino ku stafi ishte i shkëlqyer! Afërsia me zemrën e Ulqinit më mundësonte që të vëzhgoj komunitetin nga dhoma e gjumit, ndoshta ma më nga afër se nga cilido lokacion tjetër. Aroma e bukës së pjekur çdo ditë,  nënat që tregëtonin me fëmijët e tyre, miq të vjetër duke pirë kafe në kafenetë bri ... Read More »

P. Royster: UNË NË ULQIN (1)

Paula Royster, File Kastrati

Shkencëtarja amerikane Paula Royster ka qëndruar kah mesi i muajit të kaluar disa ditë në Ulqin. Ajo ka mbledhur të dhëna për ardhjen e Harapëve afrikan në qytetin tonë, si dhe për jetën e tyre. Për UL-info ajo ka shkruar mbresat e veta për këtë qëndrim, të cilat i publikojmë në dy vazhdime. Nëse duhet të  zgjedh një fjalë për ... Read More »

Mr. Sabri Salaj: ULQINI – QYTET I KRENARISË SHQIPTARE

Sabri Salaj

Ulqini qytet i lashtësisë, krenarisë dhe pavarësisë së Shqipërisë. Simbol i dashurisë, paqës dhe lirisë. Ulqini është një çeshtje e cila është trajtuar shumë pak nga historia shqiptare, sikurse edhe Hasan Prishtina, por roli dhe fama e tyre ishte e përmasave evropiane. Me çështjen e Ulqinit çështja shqiptare u kthye në agjendë ndërkombëtare dhe kishte filluar të trajtohet si e ... Read More »

CANKA: FRIKACAKË POLITIK DHE SIMFONIA E NATYRËS

Mustafa Canka

Më nuk ka asnjë dyshim: problemi jonë më i madh është politika. Nuk kemi fat me liderët tanë politik, vet koncepti i politikës dhe i vendimmarrjes politike është  krejtësisht i vendosur gabimisht. Udhëheqësia e mirë politike matet me qëllimin kolektiv, ndryshimin real shoqëror, pritjet e përmbushura. A e kemi ne këtë gjë? Përgjigja është e lehtë dhe e thjeshtë: JO! ... Read More »

Dr N. Draga: HARMONIA NDËRFETARE SI DUKURI MODERNE NDËR SHQIPTARË

Organizimi i themelimit të Këshillit Shqiptar të Paqës, në qytetin historik të Prizrenit, ka një domëthënie të veçantë së mbahet në 135-vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, organizatës politike mbarëkombëtare, që është ngjarja më madhore e shqiptarëve në shek.XIX. Nëse vitin e kaluar  e tërë bota shqiptare në hapësirën e saj etnogjeografike si dhe në diasporë festoj më krenari 100-vjetorin ... Read More »

Scroll To Top