Wednesday , November 20 2019
Lajmi i fundit

Qani Osmani: HARMONIA DHE TOLERANCA FETARE TE SHQIPTARËT

Qani Osmani

Shqiptarët janë një ndër popujt me shumë probleme, si ekonomike dhe politike por me një harmoni dhe tolerancë të rrallë ndërfetare. Kjo harmoni dhe tolerancë mbështetet në vetëdijen kombëtare për faktin se të gjithë shqiptarët të të gjitha besimeve janë të një gjaku dhe të një gjuhe kanë origjinën, truallin dhe traditën e përbashkët. Kjo ka ndikuar fuqishëm në kohezionin ... Read More »

Qani Osmani: TRAGJEDITË DHE IRONIA NJERËZORE!

Qani Osmani

Kohëve të fundit të shumta kanë qenë dhe janë fatkeqësitë, dhimbjet, vuajtjet dhe brengat e njerëzve anëkend botës, ashtu siç janë të shumta vatrat dhe vendet e këtyre fatkeqësive, dhimbjeve, vuajtjeve dhe brengave. Iraku, Siria, Jemeni, Somalia, Libia, Palestina, Nigeria, Sudani, Mijanmari, Afrika Qendrore, Afganistani, Mali, Kongo, Kashmiri etj. janë vetëm disa vende të tragjedisë njerëzore, si rezultat i luftërave ... Read More »

Qani Osmani: ISLAMOFOBIA

Qani Osmani

Që prej ekzistimit të njerëzimit nuk ka të ndalur lufta mes së mirës ndaj së keqes, mes drejtësisë ndaj padrejtësisë dhe mes humanizmit ndaj ligësisë, sepse kjo luftë vlerash është e inkorporuar në vetë qenien e njeriut si mishërim i së mirës Hyjnore përkundër së keqes djallëzore. Pikërisht falë këtyre vlerave Hyjnore, shoqëria myslimane, që nga ekzistimi i saj deri ... Read More »

Dr. G.Karamanaga për përvjetorin e tërmetit: JETA VAZHDON

Arkiv, Arhiva, Termet, Zemljotres, 1979

E diele, ditë prilli, Pashkët e përbashkëta.., nga deti erdhi stuhia, dielli u mbyll, toka filloj të dridhet, shtëpitë u rrënuan, rrugët u mbyllën.. Tërmeti më 15 prill 1979 i rrënoi shumë shtëpi në Kala. Shkaktoi edhe 6 viktima. Më vonë, kam dëgjue si kanë thënë: “Kalaja ishte e mbuluar me tym, kemi mendue se askush nuk shëptoi prej aty..” ... Read More »

Qani Osmani: MËKAT PËR QYTETIN TIM

Qani Osmani

( “Elegji” për Ulqinin ) Të shkruash me trishtim për qytetin ku të shkel këmba e ku merr frymë është aq e dhimbshme sa të duket sikur e persekuton imazhin e sfilitur të tokës ku jeton. Është mëkat për qytetin tim ta vështrosh si qytet kaosi. Pasi, që ka kohë që banorët e këtij qyteti helmohen ngadalshëm, jo nga tymi ... Read More »

RUZHDI USHAKU: PARADOKSE TË BOTIMIT ENCIKLOPEDIK TË ASHAK-ut

Ruzhdi Ushaku

Hëpërhë me zgjedhje selektive MANGËSI DHE TË PAVËRTETA NË DY ZËRA NGA  FJALORI ENCIKLOPEDIK I KOSOVËS Në vitet e 80-ta të shekullit që shkoi, midis të tjerash, isha edhe bashkëpunëtor dhe anëtar i redaksive prestigjioze, përfshirë këtu edhe botimet enciklopedike të akademive JAZU-JLZ, EJ-(4 E-HRV, f. XVIII;  f.164;249), Zagreb, 1986. Atëbotë, porosia e bashkëpunëtorëve me përvojë më të madhe ishte ... Read More »

Qani Osmani: ZHGËNJIMI DHE DËSHTIMI I PARTIVE SHQIPTARE

Qani Osmani

( Bota është një vend i rrezikshëm, jo për shkak të atyre që bëjnë veprime të këqija, por për shkak të atyre që vështrojn pa thënë dhe pa vepruar gjë. ) – Albert Ajnshtajn Politika në parim është sistem i qeverisjes, qëllimi dhe funksioni i së cilës është mobilizimi i resurseve shoqërore dhe zotimi i tyre për arritjen e qëllimeve ... Read More »

Qani Osmani: TERRORISTËT NUK KAN FE, E AS KOMBËSI

Qani Osmani

Ngjarja që ndodhi disa ditë më parë në qytetin Kristçërç të Zelandës së Re, ishte realisht e frikshme dhe e trishtë,  kur 28- vjeçari nga Australia, Brendon Tarrant, një terrorist i lëvizjes së supremacistëve të bardhë, i përgaditur me një infastruktur të madhe armësh zjarri, ashtu si në një videolojë në playstation, hyri në një Xhami dhe ekzekutoi dhjetra besimtarë. ... Read More »

Scroll To Top