Saturday , October 21 2017
Lajmi i fundit

Politikë

Feed Subscription

Këshilli për IE: ABAZOVIQ NË LONDËR

Anëtari i Këshillit për marrëdhënie ndërkombëtare dhe integrime evropiane në Kuvendin e Malit të Zi, deputeti i Partisë Pozitive Dritan Abazoviq gjendet në vizitë zyrtare në Londër. Ai sot, si anëtarë i delegacionit të këtij këshill ku kryetar është Sllaven Radunoviq, zëvendëskryetar Jovan Martinoviq, si dhe anëtarë Shefkija Muriq, Koça Pavlloviq dhe Zoran Srzentiq, përfundon vizitën dyditore në Dhomën e ... Read More »

Miodrag Llekiq për Dritan Abazoviqin: SIMBOL I SHPRESËS

Miodrag Lekic

Kryetari i Frontit Demokratik Midrag Llekiq ashpër ka kritikuar kryeministrin e Malit të Zi Millo Gjukanoviq për fjalët e tij të papërshtatshme të drejtuara deputetit Dritan Abazoviq. “Gjukanoviq me gjuhën e rrugës në Parlament ofendoi Dritan Abazoviqin, deputetin e ri, i cili me kulturën e vet demokratike, arsimim dhe karakterin modern simbolizon shpresën që Mali i Zi i bashkuar rreth ... Read More »

Karamanaga: GJUKANOVIQ NDOSHTA OFENDOI PASARDHËSIN

Ismet Karmanaga

Kryetari i Shoqatës për mbrojtjen e Qytetit të vjetër „Kalaja“ Ismet Karamanaga ka deklaruar që edhe në shtete shumë më të zhvilluara ndodh të dëgjohen ofendimet në parlament. „Çdo herë ekziston mënyra tjetër e të menduarit dhe sjelljes ndaj atyre që mendojnë ndryshe, sidomos kur bëhet fjalë për, nga njëra anë, politikanin me eksperiencë dhe njeriun që padyshim ka autoritet ... Read More »

PDS: VENDIM I PALIGJSHËM I KUVENDIT PËR KRIPOREN

Partia demokratike e socialistëve ka vlerësuar që vendimi i Kuvendit të Malit të Zi për ndryshimin e Planit hapësinor të shtetit për zonën e Kripores ishte ndërhyrje në kompetencat e institucioneve tjera. “Ky lloj ndryshimi, sipas ligjit për Planin hapësinor, nuk mund të bihet me propozim të deputetëve por vetëm të Qeverisë së Malit të Zi”, tha për “Pobjeda” funksionari ... Read More »

Maloku: AKT JODEMOKRATIK I GJUKANOVIQIT

Analisti kosovar Albinot Maloku deklaroi se “toni kërcënues i kryeministrit aktual të Malit të Zi, Millo Gjukanoviq drejtuar deputetit të Kuvendit malazias, Dritan Abazoviq është akt jo demokratik dhe në shpërputhje me synimet europiane të këtij shteti”. “Ky akt është primitiv dhe të kujton vërtet se kryetari i qeverisë të këtij shteti, Gjukanoviq është mbetja e fundit e erës millosheviqiane ... Read More »

Incident në Parlament: GJUKANOVIQ E QUAJTI ABAZOVIQIN VAGABOND (BITANGO)(Video)

Millo Gjukanoviq, Milo Djukanovic

Gjatë Orës kryeministrore në Parlamentin e Malit të Zi erdhi deri tek incidenti i rëndë verbal gjatë të cilit Millo Gjukanoviq e quajti deputetin e Malit të Zi Pozitiv Dritan Abazoviq vagabond (bitango). Incidentit i ka paraprirë debati i ashpër gjatë të cili kryeministri ka thënë që Partia Pozitive shërben për të mbrojtur interesat e “mafisë mediatike”. Gjukanoviq reagoi ashpër ... Read More »

Abazoviq: JAM I VETMI DEPUTET SHQIPTAR OPOZITAR

“Nuk kam dilemë se çdo shqiptar në Mal të Zi mendon njësoj si unë. Unë vërtet nuk i takoi një partie nacionale shqiptare, por jam i vetmi shqiptar i cili është opozitë në këtë moment në Parlamentin e Malit të Zi”, deklaroi deputeti i Malit të Zi Pozitiv Dritan Abazoviq. Ai në intervistë për “Koha javore” tha se nuk i ... Read More »

Dnevne novine: TË GJITHË DALIN VET NË ZGJEDHJE NË ULQIN

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Të gjitha partitë politike do të marrin pjesë vet në zgjedhjet në Ulqin, shkruajnë “Dnevne novine”. Përjashtim është ndoshta vetëm Partia demokratike e Fatmir Gjekes, i cili tha që mundësit janë të mëdha që kjo parti të marrë pjesë në formë koalicioni. “Presim të bëjmë rezultat të mirë dhe të jemi lista më e fortë në këto zgjedhje”, tha ai. ... Read More »

Vujanoviq i shpalli zgjedhjet: NË VENDVOTIME NË ULQIN MË 26 JANAR

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Kryetari i Malit të Zi Filip Vujanoviq ka pru vendimin për shpalljen e zgjedhjeve për këshilltar në Kuvendin komunal të Ulqinit, është lajmëruar nga kabineti i tij. Zgjedhjet janë caktuar për datën 26 janar të vitit të ardhshëm. Afati për dorëzimin e listave zgjedhore për këshilltar në Komisionin komunal zgjedhor fillon nga data 11 dhjetor të vitit 2013, ndërsa përfundon ... Read More »

KNSH: FAIK NIKA SEKRETAR

Këshilli Nacional i Shqiptarëve, më datë 15.11.2013, në mbledhjen e vet konstituive, njëzëri me votim të fshehtë, për sekretar ka zgjedhur Faik Niken, u kumtua nga ky institucion. Nika është këshilltar i Forces së re demokratike në Parlamentin e Ulqinit. Në këtë mbledhje të KNSH-së është formuar edhe Komisioni për plotësimin dhe ndryshimin e statutit dhe rregullores së punës të ... Read More »

Scroll To Top