Saturday , November 18 2017
Lajmi i fundit

Politikë

Feed Subscription

“Dnevne novine”: POLITIKANËT MALAZEZ TË MËSOJNË NGA EDI RAMA

Edi Rama, Milo Gjukanoviq

“Deri pak kohë më pare ishim të gatshëm të minimizojmë rëndësinë e marrëdhënieve malazeze-shqiptare. Për fat të mire, kjo më nuk është kështu. Kemi kuptuar që komshiu i parë është shumë i  rëndësishëm për ne dhe që shumë më tepër mund të bëjmë bashkë”, shkruan komentuesi i “Dnevne novine” mbas vizitës të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në Podgoricë. Theksohet ... Read More »

Zgjedhjet e parakohshme: PDS DHE PSD VETË

Funksionar të lartë të Partisë demokratike të socialistëve dhe Partisë socialdemokrate kanë deklaruar që në zgjedhjet e parakohshme në Ulqin do të marrin pjesë vetë. “PDS në zgjedhje del vetë, për subjekte tjera nuk di. Mbas zgjedhjeve do të flasim për koalicione, por në radhë të parë është fitorja për të cilën kam besim të plotë”, tha kryetari i Këshillit ... Read More »

Lulgjuraj: NË KOMUNË TË ULQINIT KAOS JURIDIK

Opstina-Ulcinj_Komuna-e-Ulqinit_

Ish kryeadministratori në komunë të Ulqinit Pjeter Lulgjuraj ka deklaruar që mosekzistimi i kryeadministratorit në vetëqeverisjen lokale krijon ndjesinë e pasigurisë tek personat fizik dhe juridik. “Tentimi i kryetarit të komunës Nazif Cungu që si person përgjegjës në punët nga sfera e këtij organ të emëroj apo autorizoj këdo, është i paligjshëm. Sistemi juridik i Malit të Zi nuk njeh ... Read More »

Gjukanoviq – Rama: RRUGA ADRIATIK-JON MUNDËSIA MË E MADHE E PËRBASHKËT

Mali i Zi dhe Shqipëria janë vende mike të cilët munden të ndihmojnë njëra tjetrën në rrugën drejt anëtarësimit në BE dhe NATO, pajtohen kryeministrat e dy shteteve, Millo Gjukanoviq dhe Edi Rama në takimin e mbajtur të enjten në Podgoricë. Kryeministri malazez beson që në dhjetor Këshilli i Evropës do të ja jap Shqipërisë vendin e kandidatit. “E kemi ... Read More »

Elezaga: ÇFARË NDODHI ME JADRANIN?

Ulqin, Ulcinj, Jadran, Panorama

“Me përfundimet për hotel “Jadran” e kemi detyruar kryetarin e komunës që, në bazë të pronësisë së Komunës së Ulqinit të 12.904 m2 të tokës të mbroj interesat e komunës së Ulqinit, e ai para pak ditëve, nëpërmjet medieve na ka informuar që komuna nuk ka më asnjë pronësi në atë lokalitet. Parlamenti jonë nuk ka asnjë lloj informacioni kur ... Read More »

Të Mirat detare: CAKULI I PAKËNAQUR ME TRAJTIMIN NDAJ ULQINIT

Para tre muajve Portali jonë ka shkruar që Grupi punues i Ministrisë së zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit për punimin e Propozimit të ri të Ligjit për të mirat detare e ka përfunduar punën e vet. Anëtarë i këtij grupi punues nga komuna e Ulqinit Xhaudet Cakuli ka thënë dje gjatë diskutimit për shkurtimin e mandatit të përbërjes aktuale të ... Read More »

Parlamenti: SHKURTOHET MANDATI I KUVENDIT KOMUNAL

Këshilltarët e Kuvendit komunal të Ulqinit në mbledhjen e mbajtur të martën njëzëri e kanë miratuar Iniciativën të cilën e ka ndërmarr Partia demokratike e socialistëve, ndërsa e kanë përkrahur 21 këshilltar, për shkurtimin e mandatit të përbërjes ekzistuese të Parlamentit. Ajo do ti dërgohet kryetarit të shtetit Filip Vujanoviq i cili do të caktoj datën e zgjedhjeve të cilat ... Read More »

Kuvendi: U MBAJT SEANCA E RREGULLT

Mbledhja e rregullt e Kuvendit komunal të Ulqinit u mbajt të martën, por pa kurrfarë përfundimesh. Edhe pse Partia Demokratike e Socialistëve më herët ka theksuar që nuk do të jetë e pranishme në atë mbledhje, këshilltarët e saj kanë marrë pjesë në mënyrë aktive në diskutim. Ato dënuan mos ardhjen në mbledhje të kryetarit të komunës së Ulqinit Nazif ... Read More »

Gjeka: NUK E KUPTOJMË QËNDRIMIN E PDS

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka

Kryetari i Partisë demokratike Fatmir Gjeka ka deklaruar që kjo parti, si dhe PDS, UDSH, PSP dhe NOVA, përkrah që kryetarit të komunës së Ulqinit Nazif Cungut ti votohet mosbesimi para miratimit të vendimit për caktimin e zgjedhjeve të parakohshme. “Nuk e kuptoj qëndrimin e PDS-së. Këtu nuk bëhet fjalë për seancë të zakonshme dhe sjelljen e disa vendimeve, me ... Read More »

Scroll To Top