Wednesday , April 14 2021
Lajmi i fundit

Politikë

Feed Subscription

Sulejmani: Mesazh urimi parlamentarëve dhe udhëheqësve të Republikës së Kosovës

Haxhi Sulejmani

Deklaratë e kryetarit të Kuvendit komunal të Ulqinit Haxhi Sulejmani.  Legjitimimi në kohë i verdiktit popullor të 14 shkurtit tregon seriozitetin e të zgjedhurve në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Me këtë rast, uroj popullin e Kosovës, deputetët e legjislaturës së radhës dhe në veçanti z. Glauk Konjufca për postin e kryekuvendarit si dhe z. Albin Kurti për postin e ... Read More »

 Gjeka i bëri thirrje Qeverisë: Deri sa mos të jetë vonë, pezulloni shpimët në Adriatik

Gjeka

Deklaratë për shtyp nga anëtari i koalicionit shqiptar “Bashkë një za” dhe kryetari i Partisë Demokratike, Fatmir Gjeka. Si anëtar i Parlamentit të Malit të Zi, një qytetar dhe ish kryetar i Komunës së Ulqinit, i bashkohem kërkesave dhe thirrjëve të një numri të madh të organizatave ekologjike dhe qytetarëve, veçanërisht nga Bregdeti, të cilët kërkojnë që projekti i shpimit ... Read More »

URA prapë për kërkimet në Adriatik: ZGJIDHJA TË ARRIHET PËRMES DIALOGUT

URA

Përshëndesim vendimin e Ministrisë për Investime Kapitale që të përgjigjet në iniciativën tonë dhe të ftojë të gjithë njerëzit dhe organizatat që merren me çështje ekologjike që sa më parë të fillojnë dialogun për kërkimet e naftës dhe gazit në bregdetin e Malit të Zi, deklaruan të enjten nga Lëvizja Qytetare URA. Nga kjo parti thanë se të gjithë qytetarët ... Read More »

Resulbegoviq: ULQINI MERITON ADMINISTRIMIN MË TË MIRË DHE MË TË NDERSHME

Naser-Resulbegovic--300x285

Ajo që imponohet si pyetje bazë (themelore) kur është zgjedhja e kryetarit të komunës si rend i ditës, e posaçarisht kur kjo pyetje shqyrtohet afër perfundimit të mandatit të kësaj shumice të paparë, është analiza e funkcionimit të deritanishëm të pushtetit lokal si dhe mardhëniet ndërmjet partnerëve të koalicionit, si formues të pushtetit lokal. Pra, Mënyra e funksionimit si dhe ... Read More »

Kuvendi i Komunës: ALEKSANDËR DABOVIQ KRYETAR I RI I KOMUNËS

IMG-1447a60588e5d5eae394db808acc46e2-V

Inxhinieri i diplomuar i arkitekturës Aleksandër Daboviq u zgjodh të mërkurën në mbledhjen e parlamentit vendor në postin e kryetarit të Komunës së Ulqinit. Ai në këtë funksion zëvendësoi Loro Nrekiqin, i cili pas mbushjes së moshës 67 vjeçare, duhej të shkonte në pension. Daboviq në tre vitet e kaluara ushtroi funksionin e kryearkitektit të qytetit. Ai është anëtar i ... Read More »

Kuvendi i Komunës së Ulqinit: HAXHI SULEJMANI KRYETAR I PARLAMENTIT

IMG-bb1370cbf7526be2d80c6b11a509d7ea-V

Sekretari i Përgjithshëm dhe këshilltari i Partisë Demokratike Haxhi Sulejmani është kryetari i ri i Kuvendit të Komunës së Ulqinit. Ai falënderoi të gjithë që votuan për zgjedhjen e tij duke theksuar se këtë funksion do ta ushtrojë me ndershmëri dhe përgjegjësi. Për zgjedhjen e Sulejmanit votuan këshilltarët e shumicës së re në parlamentin lokal: Partisë Demokratike të Socialistëve, Unionit ... Read More »

Ulqin: TË HËNËN ZGJEDHJA E KRYETARIT TË KOMUNËS DHE ATIJ TË KUVENDIT

Kuvendi Komunal i Ulqinit

Aleksandër Daboviq nga Partia Demokratike e Socialistëve dhe Haxhi Sulejmani nga Partia Demokratike (PD) të hënën do të zgjidhen në postin e kryetarit të Komunës, përkatësisht kryetarit të Kuvendit të Komunës së Ulqinit. Ky vendim do të sillet në mbledhjen e Parë të rregullt të parlamentit lokal në këtë vit. Daboviq gjatë viteve të kaluara ushtroi funksionin e arkitektit kryesor ... Read More »

UDSH: QYTETARËT JANË LËNË NË MËSHIRËN E COVID-19

UDSH-logo

Të gjithë e dimë se situata epidemiologjike në Ulqin është jashtëzakonisht e vështirë dhe komplekse. Sot, Ulqini është komuna me numrin më të madh të infektuar për kokë banori. Fatkeqësisht, numri i njerëzve të infektuar po rritet jashtëzakonisht dita ditës. Disa ditë më parë, kishim 64 të infektuar, që ishte rreth 11% e numrit të përgjithshëm të të infektuarve atë ... Read More »

LIDHJA DEMOKRATIKE NË MAL TË ZI: Dyzet vjetori i Pranverës së përgjakshme kosovare e vitit 1981!

Saubih Mehmeti

Pranvera e përgjakshme kosovare e vitit 1981, Pranvera studentore, apo demonstratat e marsit të vitit 1981, apo quajeni si të doni, paraqet një kthesë të madhe historike, ku përfundimisht u shëmben themelet e ish Jugosllavisë pushtuese në Kosovë. Kjo pranverë e njëmijëenëntëqindetetëdhjetëenjëshit ishte pranvera e zgjimit kombëtar, ku shpërthyen demonstratat e studentëve në Prishtinë dhe qytetet tjera të Kosovës, duke ... Read More »

LD në MZ: MONITORIM TË SHTUAR PËR PUNIMET NË KOLEKTOR

Image-2

Pas reagimeve të herëpasherëshme, të qytetarëve, si dhe verifikimit të gjendjes reale në terren nga ana e ekspertëve tanë, lidhur me ndërtimin e kolektorëve të ujrave të zeza në Komunën e Ulqinit, me mjete kreditore të siguruara nga Banka europiane për zhvillim, në shumën prej 3,5 milion €, e që e gjithë barra bie në korriz të taksapaguesëve, Lidhja Ddemokratike ... Read More »

Scroll To Top