Sunday , April 30 2017
Lajmi i fundit

Politikë

Feed Subscription

Nrekiq: KEMI PARË NË ZGJEDHJE ÇFARË PATRIOTËSH JENI

loro-nrekiq

Kryetari i Kuvendit komunal të Ulqinit Loro Nrekiq ka apeluar tek disa këshilltarë që në mbledhjen e parlamentit lokal të mos rrahin gjoks me patriotizëm. “Kemi parë në këto zgjedhje çfarë patriotësh jeni”, tha Nrekiq, i cili është drejtuesi i PDS-së në Ulqin. Ai shtoi se PDS-ja është partia më e fortë politike në Ulqin. “Dy subjekte politike kanë fituar ... Read More »

KK Ulqin: MIRATOHEN LLOGARITË PËRFUNDIMTARE PËR 2014 DHE 2015

Euro, Monedha, Novac

Këshilltarët e Kuvendit komunal të Ulqinit kanë miratuar të hënën vendimet për llogarinë përfundimtare për vitin 2014 dhe 2015, si dhe vendimin për ndryshimet dhe plotësimet e Vendimit për pagat e punonjësve dhe nëpunësve lokal në komunë të Ulqinit. Në fillim të mbledhjes është miratuar kërkesa e 11 këshilltarëve që në atë seancë të gjendet edhe pika për statusin e ... Read More »

Negociatat: FORCA PRANON PLATFORMËN, BOSHNJAKËT ZVARRISIN

Nazif Cungu, Koalicija,

Këshilli qendror i Forcës së re demokratike ka pranuar mbrëmë platformën e partive të pakicave për negociata me Partinë demokratike të socialistëve, shkruan “Dnevne novine”. “Ne miratuam platformën dhe qasjen ndaj partnerëve potencial, siç shkruan në këtë dokument”, tha për këtë gazetë burimi nga Forca. Këtë vendim nuk e solli Këshilli qendror i Partisë Boshnjake, e cila, siç shkruan “Vijesti”, ... Read More »

Qeveria e re: SOT PËRFUNDIMI I NEGOCIATAVE, SHQIPTARËVE NJË VEND?

albanci-odlucno-shqiptaret-te-vendosur

Negociatat e PDS-së me partitë e pakicave (Partinë boshnjake, koalicionin “Shqiptarët të vendosur” dhe Iniciativën qytetare kroate) hynë në finale dhe sot do të përfundojnë, mëson “Antena M”. Siç thuhet, sot duhet të mbahet raundi i fundit i negociatave me ofertën e finalizuar dhe mbas kësaj të gjithë partitë e pakicave shkojnë në organet partiake që të verifikojnë dhe përkrahin ... Read More »

Abazoviq: UNË, “TRADHËTARI” QË DUA TË BËJË NJË SHQIPTAR KRYEMINISTËR TË MZ

Dritan Abazovic

Në Shqipëri nuk njihet fare, në treva: Kosovë, Preshevë e Maqedoni shumë pak, në Mal të Zi e një pjesë e cilësojnë si “tradhtar”. Por ai votat i merr përgjithësisht mes shqiptarësh dhe kryesisht në qytetin e lindjes Ulqin por edhe në Anë të Malit, Malësi, si dhe në Plavë e Guci. Shqiptari Dritan Abazoviç (Abazi) është sot një nga ... Read More »

Qeveria e re: “SHQIPTARËT TË VENDOSUR” KËRKOJNË ZV.KRYEMINISTRIN DHE MINISTRIN

camaj-cungu-zenka

Në Qeverinë e re të cilën, siç pritet, do ta formojë Partia demokratike e socialistëve, Socialdemokratët dhe partitë e pakicave, koalicioni “Shqiptarët të vendosur” do të kërkojë të ketë dy vende, shkruan “Vijesti”. Bashkëbiseduesi i kësaj gazetë nga ky koalicion politik ka deklaruar se “Shqiptarëve i takon edhe vendi i nënkryetarit të Qeverisë, sepse në përbërjen e kaluar në atë ... Read More »

LDnëMZ: BARDHI DËRGON TELEGRAM NGUSHËLLIMI VISAR YMERIT

Mehmet Bardhi

Kryetari i Lidhjes demokratike në Mal të Zi Mehmet Bardhi i dërgoi telegram ngushëllimi kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje! Visar Ymerit me rastin e vdekjes së aktivistit Astrit Dehari, në rrethana ende të pazbardhura në Qendrën e paraburgimit në Prizren. Në telegramin e ngushëllimit, në mes të tjerash thuhet se, vdekja e aktivistit të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, ASTRIT DEHARI, student i Mjekësisë, të ... Read More »

Në emër të tërë opozitës: ABAZOVIQ TË MËRKURËN TEK VUJANOVIQI

Dritan Abazoviq, Dritan Abazovic

Nënkryetari i Lëvizjes qytetare URA Dritan Abazoviq të mërkurën, në emër të tërë opozitës malazeze, do të shkojë në konsultime tek kryetari i Malit të Zi Filip Vujanoviq. Siç paralajmërohet, Abazoviq do të kërkojë nga Vujanoviqi që mandatin për formimin e qeverisë së re të këtij shteti të ja besojë përfaqësuesit të opozitës. “Ne kemi 39 deputet në Kuvendin e ... Read More »

Kuvendi komunal: SEANCA TË HËNËN (rendi i ditës)

Kuvendi Komunal i Ulqinit

Mbledhja do të mbahet me datën 14. 11. 2016 me fillim në orën 11:00 në sallën e madhe të Kuvendit të Komunës së Ulqinit. Pyetjet dhe përgjigjet e këshilltarëve; Propozim Vendimi për Llogaria përfundimtare për vitin 2014; Propozim Vendimi për Llogaria përfundimtare për vitin 2015; Propozim Vendimi për ndryshimet dhe plotësimet e Vendimit për pagat e nëpunësve dhe zyrtarëve lokalë ... Read More »

URA: TË PLOTËSOHET KËRKESA E PESHKATARËVE PËR SEANCË TË JASHTËZAKONSHME TË KK

Omer Bajraktari, URA

Kumtesë për opinion e Lëvizjes qytetare URA. Është mirë që përfaqësuesit e të gjithë partive parlamentare nga Ulqini, përveç PDS-së, kanë nënshkruar iniciativën që për probleme të shtëpizave të peshkatarëve të bisedohet edhe në Parlamentin lokal. Por, që kjo iniciativë të ketë kuptim, seanca duhet të mbahet jo më vonë se deri të mërkurën, sepse tenderi mbyllet me 11 nëntor. ... Read More »

Scroll To Top