Tuesday , June 18 2019
Lajmi i fundit

Politikë

Feed Subscription

Samiti i kryetarëve: VUJANOVIQ TË MARTEN NË DURRËS

Filip Vujanovic

Kryetari i Malit të Zi Filip Vujanoviq do të marrë pjesë në Samitin e pestë regjional të kryetarëve të shteteve të Malit të Zi, Maqedonisë, Shqipërisë dhe Kosovës, i cili mbahet me 17 shtator të vitit 2013 në Durrës, është njoftuar nga kabineti i kryetarit malazez. Samitet e mëparshme regjionale të shefave të shteteve kanë afirmuar përcaktimin e këtyre shteteve ... Read More »

Nimanbegu: NUK KA GATISHMËRI QË TUZI TË BËHET KOMUNË

“Kush në Mal të Zi mbas votimit që Petnica të jetë komunë mund të thotë që Tuzi nuk mund të jetë të njëjtën gjë? Është e qartë që arsyet nuk janë të natyrës ekonomike, por që bëhet fjalë për vendim politik”, ka deklaruar deputeti i Forcës së re demokratike në Parlamentin e Malit të Zi Genci Nimanbegu. Sipas fjalëve të ... Read More »

Organizata shqiptaro-amerikane: FTESË PËR GJUKANOVIQIN

publication2_650

Në Njujork më 27 shtator do të organizohet darka gala të cilën e organizon organizata shqiptaro amerikane NAAC (National Albanian American Council), e në të cilën është ftuar ish kryetari i Komunës urbane të Tuzit dhe ish deputeti Nikolla Gegaj. CDM mëson jozyrtarisht që është ftuar dhe kryeministri i Malit të Zi Millo Gjukanoviq.Për çdo vit NAAC organizon darkën vjetore ... Read More »

FATMIR GJEKA TAKON ALI AHMETIN

Fatmir Gjeka, Ali Ahmeti

Tetovë,11 shtator 2013- Kryetari i Partisë Demokratike me seli në një Ulqin, z. Fatmir Gjeka po qendron në Maqedoni.Ai me këtë rast është takuar me kryetarin e BDI-së,z. Ali Ahmeti. Dy liderët kanë folur mbi pozitën e shqiptarëve në dy vendet respektive.Z. Ahmeti dhe mysafiri i tij, z. Fatmir Gjeka kanë konstatuar se shqiptarët kanë treguar një pjekuri politike dhe ... Read More »

ZENKA: QYTETARËT MOS TË PAGUAJNË DENIME

Kryetari i Unionit Demokratik të Shqiptarëve Mehmet Zenka ka ftuar qytetarët të ankohen për paditë dhe dënimet në komunikacion të cilat i ka shkruar inspekcioni komunal. “Vendimet të cilat i ka nënshkruar kryetari i komunës Nazif Cungu nuk i ka verifikuar Parlamenti dhe ato janë të pavlefshme”, tha ai. “Kishim të drejtë dhe më vjen keq për këtë kur thamë ... Read More »

“Vijesti”: FORCA NË PËRQAFIM TË PDS-së

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Forca e re demokratike dhe Partia demokratike socialiste së shpejti mund të nënshkruajnë marrëveshjen e koalicionit për ushtrimin e pushtetit në nivel komunal deri në zgjedhjet e rregullta në prill ose në tetor, shkruan “Vijesti”. Kjo gazetë vlerëson që me këtë “në mënyrë groteske do të përfundonte kriza disamujore në parlamentin e Ulqinit”. “Në kaosin e përgjithshëm ku çdo kush ... Read More »

Kumtesë e KK PSP: STATUS QUO NË KOMUNË ZGJEDHJA MË E KEQE

Këshilli komunal i PSP (SNP) Ulqin ka deklaruar të hënën që është e nevojshme sa më pare të caktohet mbledhja e Parlamentit lokal në mënyrë që të analizohen ngjarjet në tërësi në qytet në periudhën e kaluar, e sidomos në lidhje me aktivitetet e Kuvendit komunal të Ulqinit. “Por, është e paqartë se a do të caktohet fare mbledhja e ... Read More »

Nimanbegu për marrëveshjen me PDS: SË BASHKU TË ANALIZOJMË REALIZIMIN

Djukanovic, Husovic, Cungu, Koalicioni, Koalicija

“Së pari duhet së bashku të analizohet realizimi i marrëveshjes me Partinë demokratike të socialistëve e pastaj duhet ti jepet propozimi organeve të partisë për hapat e mëtejshme. Mendoj që në Forcë është vështirë të jepet mendimi pozitiv për realizimin e marrëveshjes”, ka deklaruar deputeti i kësaj parti në Parlamentin e Malit të Zi Genci Nimanbegu. Ai për „Dnevne Novine“ ... Read More »

Abazoviq: DEKLARATAT E DANAJT SHKOJNË NË FAVOR TË PUSHTETIT NË PODGORICË

“Deklaratat e politikanit shqiptar Koço Danaj për projektin e Shqipërisë natyrale shkojnë në favor të koalicionit qeverisës, i cili nuk dëshiron të organizoj referendumin në të cilin qytetarët e Malësisë do të deklaroheshin a dëshirojnë komunë”, mendon deputeti i Malit të Zi Pozitiv, Dritan Abazoviq. Ai për agjencinë Mina tha që është i befasuar “sa hapësirë nga dita në ditë ... Read More »

Ministria për pakica: NUK PAGUHEN PARAT KËSHILLIT TË SHQIPTARËVE

Për arsye të tejkalimit të afatit ligjor për mbajtjen e Kuvendit zgjedhor Ministria për të drejtat e njeriut dhe pakicave ka ndërprerë pagesën e mjeteve Këshillit nacional të Shqiptarëve në Mal të Zi, është lajmëruar nga qeveria e Malit të Zi. Në Kuvendin zgjedhor të KNSH-së duhet të jenë 114 persona, por akoma nuk është e sigurt kur do të ... Read More »

Scroll To Top