Sunday , April 30 2017
Lajmi i fundit

Politikë

Feed Subscription

Festohet Dita e Komunës: MBLEDHJA SOLEMNE NË QENDËR PËR KULTURË

Dita e Ulqinit, Dan Ulcinja

Në Sallën e madhe të Qendrës për kulturë në Ulqin të shtunën është mbajt mbledhja solemne e Kuvendit komunal të Ulqinit, në të cilën folën kryetari i Parlamentit lokal Loro Nrekiq dhe kryekomunari Nazif Cungu. Ato shprehën kënaqësinë me atë çfarë është bërë vitin e kaluar dhe paralajmëruan realizimin e disa projekteve zhvillimore. Cungu theksoi rrugën prej Ulqinit deri në ... Read More »

Vizita: EDI RAMA TË HËNËN NË PODGORICË DHE ULQIN

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama do të vizitojë zartarisht Malin e Zi të hënën me 3 prill. Ai me këtë rast do të bisedojë me kryetarin e Qeverisë Dushko Markoviq, si dhe do të mbajë konferencë të përbashkët për shtyp. Në delegacion me Ramën do të jetë ministri i punëve të jashtme Ditmir Bushati dhe deputeti në Kuvendin e Shqipërisë ... Read More »

Kuvendi i Malit të Zi: BRAJOVIQ URON DITËN E ULQINIT

Ivan Brajovic

Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi Ivan Brajoviq i uroi qytetarëve dhe udhëheqësisë së Ulqinit 1 prillin, Ditën e komunës së Ulqinit, me dëshirë për zhvillim afatgjatë të komunës dhe mirëqenien e banorëve të saj. Në urim thuhet se bukuritë dhe resurset natyrore të cilat Ulqini i disponon, monumentet kulturo-historike – secili me historinë e vet unike, e mbi ... Read More »

PSD: NUK DO TË SHKOJMË NË MBLEDHJEN SOLEMNE TË KUVENDIT, FTOJMË CUNGUN TA BËJË TË NJËJTËN GJË

Skender Elezaga, Skender Elezagic

Këshilltarët e PSD-së nuk do të jenë të pranishëm në mbledhjen solemne të KK Ulqin, e cila do të mbahet të shtunën, me rastin e festimit të Ditës së Komunës, tha kryetari i Këshillit komunal të kësaj parti Skender Elezaga. Ai në kumtesë për opinion tha se në këtë mënyrë dëshirojnë të shprehin revoltën ndaj marrëdhënies së Kuvendit komunal për ... Read More »

PD: PORTALI LAJM.ME VAZHDON FUSHATËN E SHPIFJEVE KUNDËR NESH

Partia demokratike, Demokratska partija

Në redaksinë e Portalit tonë mbërriti kumtesa për opinion e Shërbimit për informim të Partisë demokratike të cilën e transmetojmë në tërësi. Portali Lajm.me i njohur për anshmërinë e tij politike vazhdon fushatën e shpifjeve dhe trillimeve kundër Partisë Demokratike.  Lajmi i fundit për ndryshimet në strukturat drejtuese të Partisë Demokratike në prag të Kuvendit të Dytë Zgjedhor është përpjekje e manipulimit ... Read More »

Gjoni për përvjetorin e pushtetit: KA PËRPARIME TË RËNDËSISHME

hadixha-gjoni

Nënkryetarja e Komunës së Ulqinit Hadixha Gjoni ka thënë se ka “përparime të rëndësishme në funksionimin e pushtetit lokal”. “Para së gjithash, mendoj që kemi arritur që shpenzimet e mjeteve buxhetore t’i sjellim në shkallë të lartë të transparencës dhe rregullshmërisë. Për mua ky është një përparim i madh. Kemi miratuar Planin hapësinor urbanistik, si bazë për miratimin e planeve ... Read More »

Elezaga: TË SHTUNËN PRAPË DO TË NA PREMTOJË “JADRANIN”, “GALEBIN”, RRUGËN ULQIN – KRYTHË…

Skender Elezaga, Skender Elezagic

Në prag të Ditës së Komunës pushteti i Ulqinit ka pak arsye të lavdërohet, pohojnë në opozitën e Ulqinit. Sipas fjalëve të kryetarit të PSD-së Skender Elezaga, pushteti lokal do të mbahet në mend si qeverisje me ma shumë premtime të dhëna dhe më pak të mbajtura. “Ky është pushteti me efikasitetin më të vogël dhe me më së shumti ... Read More »

PD: CUNGU E KA FYER DHE NËNÇMUAR PRESIDENTIN NISHANI, KA PËRGJEGJËSI POLITIKE DHE MORALE

Partia demokratike, Demokratska partija

Partia Demokratike, si parti nacionale, e ka mbështetur propozimin e kryetarit aktual të Komunës së Ulqinit dhe liderit të Forcës Nazif Cungu që Presidenti i Republikës së Shqipërisë z. Bujar Nishani të shpallet Qytetar Nderi i Ulqinit. Këtë e kemi deklaruar megjithëse që atëherë e kemi ditur se bëhet fjalë për veprim politik dhe të pasinqertë, të ndërmarrë nga inati. ... Read More »

Gjeka për ratifikimin e protokollit të NATO-së: TANI E KEMI BE-NË MË AFËR

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka

Partia demokratike (PD) përshëndet vendimin e Senatit amerikan për ratifikimin e protokollit për anëtarësinë e Malit të Zi në Aleancën veriatlantike. “Ky është një nga qëllimet tona më të rëndësishme programore, diçka rreth së cilës praktikisht pajtohen të gjithë Shqiptarët në Mal të Zi”, tha kryetari i PD-së Fatmir Gjeka. Sipas fjalëve të tija, mbas këtij vendimi hapet hapësira që ... Read More »

Shkrela: PËR QYTETARËT E ULQINIT DHE TIVARIT REGJIM I VEÇANTË NË SUKUBINË

Luigj Shkrela, Ljuidj Skrela

Deputeti i Partisë demokratike të socialistëve Luigj Shkrela do të pyesë kryeministrin Dushko Markoviq të mërkurën se a do të vendoset së shpejti regjimi i veçantë i komunikacionit në pikën kufitare Sukubinë. Ai mendon se kjo zgjidhje duhet të vlejë për qytetarët e Ulqinit dhe Tivarit të cilët këtë pikë kufitare do ta kalonin pa ndalesa, veçanërisht në muaj e ... Read More »

Scroll To Top