Thursday , August 17 2017
Lajmi i fundit

Politikë

Feed Subscription

“Vijesti”: PA TRE FUNKSIONE “SHQIPTARËT TË VENDOSUR” NUK HYNË NË QEVERI

Nazif Cungu, Mehmet Zenka

Përfaqësuesit e koalicionit “Shqiptarët të vendosur” nuk do të hynë në koalicionin paszgjedhor me PDS-në nëse nuk marrin të paktën dy vende në Qeveri dhe funksionin e nënkryetarit të Kuvendit të Malit të Zi, shkruan “Vijesti”. Bashkëbiseduesi i kësaj gazetë ka thënë se ato në Qeveri kërkojnë vendin e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të drejtave të njeriut dhe pakicave ose ministrinë ... Read More »

Abazoviq: GATI PESË MILION EURO KREDI PËR ASGJË

Dritan Abazoviq, Dritan Abazovic

Këshilltari i Lëvizjes qytetare URA Dritan Abazoviq ka thënë në mbledhjen e Kuvendit komunal të Ulqinit se pushteti lokal në Ulqin këtë vit ka marrë kredi prej 4,25 milion euro, e tani kërkon tjetrin me vlerë 500 mijë euro. Ai theksoi se kjo është gati pesë milion euro, gjegjësisht kaq janë të ardhurat që komuna i vjel gjatë një viti. ... Read More »

Nrekiq: KEMI PARË NË ZGJEDHJE ÇFARË PATRIOTËSH JENI

loro-nrekiq

Kryetari i Kuvendit komunal të Ulqinit Loro Nrekiq ka apeluar tek disa këshilltarë që në mbledhjen e parlamentit lokal të mos rrahin gjoks me patriotizëm. “Kemi parë në këto zgjedhje çfarë patriotësh jeni”, tha Nrekiq, i cili është drejtuesi i PDS-së në Ulqin. Ai shtoi se PDS-ja është partia më e fortë politike në Ulqin. “Dy subjekte politike kanë fituar ... Read More »

KK Ulqin: MIRATOHEN LLOGARITË PËRFUNDIMTARE PËR 2014 DHE 2015

Euro, Monedha, Novac

Këshilltarët e Kuvendit komunal të Ulqinit kanë miratuar të hënën vendimet për llogarinë përfundimtare për vitin 2014 dhe 2015, si dhe vendimin për ndryshimet dhe plotësimet e Vendimit për pagat e punonjësve dhe nëpunësve lokal në komunë të Ulqinit. Në fillim të mbledhjes është miratuar kërkesa e 11 këshilltarëve që në atë seancë të gjendet edhe pika për statusin e ... Read More »

Negociatat: FORCA PRANON PLATFORMËN, BOSHNJAKËT ZVARRISIN

Nazif Cungu, Koalicija,

Këshilli qendror i Forcës së re demokratike ka pranuar mbrëmë platformën e partive të pakicave për negociata me Partinë demokratike të socialistëve, shkruan “Dnevne novine”. “Ne miratuam platformën dhe qasjen ndaj partnerëve potencial, siç shkruan në këtë dokument”, tha për këtë gazetë burimi nga Forca. Këtë vendim nuk e solli Këshilli qendror i Partisë Boshnjake, e cila, siç shkruan “Vijesti”, ... Read More »

Qeveria e re: SOT PËRFUNDIMI I NEGOCIATAVE, SHQIPTARËVE NJË VEND?

albanci-odlucno-shqiptaret-te-vendosur

Negociatat e PDS-së me partitë e pakicave (Partinë boshnjake, koalicionin “Shqiptarët të vendosur” dhe Iniciativën qytetare kroate) hynë në finale dhe sot do të përfundojnë, mëson “Antena M”. Siç thuhet, sot duhet të mbahet raundi i fundit i negociatave me ofertën e finalizuar dhe mbas kësaj të gjithë partitë e pakicave shkojnë në organet partiake që të verifikojnë dhe përkrahin ... Read More »

Abazoviq: UNË, “TRADHËTARI” QË DUA TË BËJË NJË SHQIPTAR KRYEMINISTËR TË MZ

Dritan Abazovic

Në Shqipëri nuk njihet fare, në treva: Kosovë, Preshevë e Maqedoni shumë pak, në Mal të Zi e një pjesë e cilësojnë si “tradhtar”. Por ai votat i merr përgjithësisht mes shqiptarësh dhe kryesisht në qytetin e lindjes Ulqin por edhe në Anë të Malit, Malësi, si dhe në Plavë e Guci. Shqiptari Dritan Abazoviç (Abazi) është sot një nga ... Read More »

Qeveria e re: “SHQIPTARËT TË VENDOSUR” KËRKOJNË ZV.KRYEMINISTRIN DHE MINISTRIN

camaj-cungu-zenka

Në Qeverinë e re të cilën, siç pritet, do ta formojë Partia demokratike e socialistëve, Socialdemokratët dhe partitë e pakicave, koalicioni “Shqiptarët të vendosur” do të kërkojë të ketë dy vende, shkruan “Vijesti”. Bashkëbiseduesi i kësaj gazetë nga ky koalicion politik ka deklaruar se “Shqiptarëve i takon edhe vendi i nënkryetarit të Qeverisë, sepse në përbërjen e kaluar në atë ... Read More »

LDnëMZ: BARDHI DËRGON TELEGRAM NGUSHËLLIMI VISAR YMERIT

Mehmet Bardhi

Kryetari i Lidhjes demokratike në Mal të Zi Mehmet Bardhi i dërgoi telegram ngushëllimi kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje! Visar Ymerit me rastin e vdekjes së aktivistit Astrit Dehari, në rrethana ende të pazbardhura në Qendrën e paraburgimit në Prizren. Në telegramin e ngushëllimit, në mes të tjerash thuhet se, vdekja e aktivistit të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, ASTRIT DEHARI, student i Mjekësisë, të ... Read More »

Në emër të tërë opozitës: ABAZOVIQ TË MËRKURËN TEK VUJANOVIQI

Dritan Abazoviq, Dritan Abazovic

Nënkryetari i Lëvizjes qytetare URA Dritan Abazoviq të mërkurën, në emër të tërë opozitës malazeze, do të shkojë në konsultime tek kryetari i Malit të Zi Filip Vujanoviq. Siç paralajmërohet, Abazoviq do të kërkojë nga Vujanoviqi që mandatin për formimin e qeverisë së re të këtij shteti të ja besojë përfaqësuesit të opozitës. “Ne kemi 39 deputet në Kuvendin e ... Read More »

Scroll To Top