Friday , November 15 2019
Lajmi i fundit

Politikë

Feed Subscription

KK PDS: MBAHET MBLEDHJA NË PRAG TË KONFERENCËS ZGJEDHORE

IMG-3e7913e6419c25f674d034e65902d765-V

Mbledhja e PDS-së në Ulqin ku temë ishin aktivitetet e organizatave lokale në prag të Konferencës Komunale Zgjedhore u mbajt të premten mbrëma. Në mbledhje ishin të pranishëm anëtari i Kryesisë Halil Dukoviq, kryetari i Këshillit Komunal Loro Nrekiq, deputeti Luigj Shkrela, anëtari i Këshillit Ekzekutiv Bojan Gjakonoviq, anëtari i Këshillit Qendror Nail Rexha, si dhe Borislav Bashoviq dhe Rexhep ... Read More »

Abazoviq në Bundestag: Gjermania fuqishëm mbështet mbrojtjen e Kripores

Image-1 (37)

Kryetari i URA-së, Dritan Abazoviq, bisedoi dje në Bundestag me kolegun e tij Manuel Sarrazin nga grupi parlamentar i të gjelbërve të Gjermanisë. Përveç çështjeve që kanë të bëjnë me integrimin, sundimin e ligjit dhe sistemin politik, vëmendje e veçantë iu kushtua çështjes së Kripores, saktësisht mbrojtjes së saj dhe rikthimit në funksion. “Javën e ardhshme, Kryeministri i Malit të ... Read More »

LD në MZ: Reagim me rastin e provokimit të radhës së Kishës Pravoslave Ortodokse Serbe në fshatin Martinaj – Guci

lidhja-demokratike-ne-mal-te-zi

Kemi përcjellur me vëmendje dhe me shqetësim të madh provokimet e rradhës që Kisha Pravoslave Ortodokse Serbe po i bën shqiptarëve autokton të Plavës e Gucisë, me saktë fshatit  Martinaj, të banuar me popullsi 100% shqiptare, me projeksionet e Kishës Pravoslave serbe. Ky skenar duket mirë i përgatitur, me vendosjen e një kutije të metalit në majen e Rumisë dhe ... Read More »

URA: Kush dhe Çfarë bënë për çeshtjen e K1?       

URA

Kur njeriu mendon që kemi prekur fundin si komunitet në betejën lidhur me interesat e komunës së Ulqinit, qeverisja lokale na demanton. Faktikisht, tregojnë se si mund ta plaçkisin qytetin në mënyrë monetare dhe jomonetare, me vendime të padrejta të gjykatave dhe me ligje të cilat aprovohen në qetësi apsolute të organeve lokale. Ka disa javë, që Gjykata supreme ka ... Read More »

Harasani: Ulqini ka humbur 6 milion euro, liderët lokal janë poltronë të korruptuar që nuk kujdesen për qytet

Ilir Harasani

“Rasti i ‘K1’ do të mbahet mend si asnjë tjetër! Qytetarët e Ulqinit, si shumë herë më parë, do të paguajnë borxhet e të tjerëve, në rastin konkret rreth 6 milionë euro për të ndihmuar masën e falimentimit të Atlas bankës, e shumë është pothuajse ekuivalent me buxhetin aktual të komunës për këtë vit! “, deklaroi këshilltari në KK Ulqini ... Read More »

UDSH: AGON HASA KRYETAR I DEGËS SË ULQINIT

Agon Hasa

Menaxheri i diplomuar Agon – Goni Hasa është kryetari i ri i Degës së Unionit Demokratik të Shqiptarëve (UDSH) në Ulqin. Këtë vendim e sollën rreth 90 delegatë në konferencën e mbajtur të dielën. Ato zgjodhën edhe Kryesinë e re të Degës së kësaj partie kombëtare shqiptare në Ulqin, të përbërë prej 38 anëtarësh kryesisht të moshës së re. Read More »

SD: PUNË E MIRË E KËSHILLIT DHE RRITJE E PËRKRAHJES NË ULQIN

SD (3)

Në Ulqin të shtunën u mbajt mbledhja e Këshillit Komunal të Socialdemokratëve, njoftohet nga kjo parti. Siç thuhet, në këtë takim ishin të pranishëm kryetari i SD-së Ivan Brajoviq, nënkryetari Damir Shehoviq, sekretari gjenera Danillo Mirotiq dhe anëtari i Kryesisë Kenan Hrapoviq. “Është shprehur kënaqësia me punën e këshillit tonë komunal dhe me trendin e rritjes së përkrahjes të Socialdemokratëve ... Read More »

Mbahet Kuvendi i 7 Zgjedhor i UDSH-së: ZENKA RIZGJIDHET KRYETAR

Mehmed Zenka

Në Ulqin të shtunën u mbajt Kuvendi i Shtatë Zgjedhor i Unionit Demokratik të Shqiptarëve (UDSH). Në Kuvend për kryetar të kësaj parti kombëtare shqiptare u rizgjodh Mehmed Zenka, i cili mban edhe funksionin e ministrit për të drejtat e njeriut dhe të pakicave në Qeverinë e Malit të Zi. Rreth 170 delegatë votuan ndryshimet e Statutit dhe me votim ... Read More »

Harasani: KOALICIONI QEVERISËS NË ULQIN SI MACJA ME MIUN

Ilir Harasani

Këshilltari i Lëvizjes Qytetare URA Ilir Harasani deklaroi se mosmarrëveshjet dhe problemet në koalicionin qeverisës në Ulqin nuk janë surprizë. “Atë ditë kur është bërë e ditur se cilët parti do të jenë pjesë e pushtetit, deklarova se ai nuk do të zgjasë shumë. Çdo ditë do të ketë gjithnjë e më shumë mosmarrëveshje dhe pakënaqësi duke pas parasysh ndarjen ... Read More »

UDSH: TË SHTUNËN KUVENDI I 7 ZGJEDHOR

UDSH-logo

Unioni Demokratik i Shqiptarëve (UDSH) do të mbajë të shtunën, me 30 mars, në Ulqin, Kuvendin e 7 zgjedhor, mëson Portali Ul-info. Në këtë tubim do të zgjidhet udhëheqësia e kësaj partie nacionale shqiptare. UDSH u formua në vitin 1993. Është pjesë e koalicionit qeverisës në nivel shtetëror, si dhe në disa komuna me shumicë shqiptare në Mal të Zi. Read More »

Scroll To Top