Tuesday , May 22 2018
Lajmi i fundit

Përkeqësohet situata në Shkodër, Ademi: Të shpallet gjendja e emergjencës

Voltana Ademi

  Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi ka ripërsëritur kërkesën për të shpallur gjendjen e emergjencës në qarkun e Shkodrës, pasi situata e përmbytjeve është kritike. Voltana Ademi: Në vlerësimin tonë është më shumë se kritike. Nivelet e ujit janë rritur shumë dhe kërkesa jonë e ripërsëritur sot vijon të jetë e njëjtë, të shpallet emergjenca civile tashmë në ... Read More »

Shqipëri: RRITET NIVELI I KONTROLLIT TË KUFIRIT

Policia

Policia në Shqipëri ka rritur masat e sigurisë mbas kërcënimeve terroristike dhe sulmeve në shtetet tjera europiane. Është rritur prania e policies në qytete dhe në ngjarje në të cilat grumbullohet numër i madh i njerëzve, në qendra tregtare, zyra dhe rezidenca të diplomatëve dhe në vende tjera. Është paralajmëruar edhe kontrolli i rritur i zonave kufitare. Read More »

Panairi i mobilerisë në Budva: SHPËRBLEHET MOBILERI “ERALD”

panair (1)

Mobileri „Erald” për të dytin vit radhazi merr pjesë në Panairin e Mobilerisë në Budva, Mali i Zi. Këtë vit kompania paraqitet me një stendë të mirë organizuar në një sipërfaqe më shumë se 200 m2. Falë organizimit të mirë dhe produkteve me një dizajn të shkëlqyer, Mobileri Erald arriti të fitojë çmimin si kompania e tretë e Panairit të ... Read More »

Shqipëri: PROMOVIMI I ARKEOLOGJISË NËNUJORE NË QËLLIME TURISTIKE

Ekspozita nenujore

Agjencia Kombëtare e Bregdetit e Shqipërisë dhe Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me Komisionin Kombëtar të Shqipërisë për UNESCO-n kanë organizuar sot në Tiranë ekspozitën “Pasuritë nënujore të Shqipërisë”, raporton Anadolu Agency (AA). Në këtë ekspozitë janë paraqitur fotografi dhe dokumente të ndryshme të institucioneve të trashëgimisë natyrore dhe kulturore nga nën deti shqiptar.  Duke folur në aktivitetin e prezantimit ... Read More »

Nesër në Tivar të moçëm: EXTRA VIRGIN OLIVE OIL PARTY

Vaji i ullirit, Maslinovo Ulje, Ulliri, Maslina

Shoqata e ullishtarëve të Tivarit të mërkurën, me 21 dhjetor, organizon “II Extra Virgin Olive Oil Party”. Party do të mbahet në Tivar të moçëm në restorantin Kaldrma, me fillim në ora 17. Shoqata fton të gjithë njohësit dhe pëlqyesit e vajit të ullirit që, me udhëheqje profesionale, të provojnë dhe shijojnë vajra të cilësisë së lartë nga Tivari, Mali ... Read More »

Shqipëria: NGA TURIZMI FITUAN 300 MILION MË SHUMË SE MALI I ZI

albania-shqiperi-saranda

Shqipëria në nëntë muajt e kaluar nga turizmi ka fituar 1,161 miliard euro ose 15 për qind më shumë se në të njëjtën periudhë vitin e kaluar. Të ardhurat e sivjetmë janë më të lartat të realizuara në Shqipëri, sipas të dhënave të Bankës qendrore të Shqipërisë. Sipas të dhënave të këtij institucion, të ardhurat në turizëm në tremujorin e ... Read More »

Mbas më shumë se pesë dekadash: NDËRPRITET LINJA TIVAR-BARI

sveti-stefan-ii

Mbas 51 vitesh, kompania shtetërore e Lundrimi i Tivarit (Barska plovidba), do ta ndërpresë të vetëm linjë të rregullt detare Tivar-Bari-Tivar. Këtë linjë, përndryshe, me veti e kanë drejtuar kapedanët detar nga Ulqini. Edhe pse ministri aktual i komunikacionit Ivan Brajoviq ka deklaruar se nuk u morr qëndrimi përfundimtar për ndërprerjen e kësaj linje detare, si dhe që është në ... Read More »

Z.Beqiraj: KUVENDI I SHQIPËRISË, I ÇELI DRITËN JESHILE ANËTARËSIMIT TË MZ NË NATO!

zyhni beqiraj

Në datat 27-30 maj 2016, në Tiranë zhvilloi punimet Asambleja Parlamentare e NATO-s. Kjo padyshim përbënte një ngjarje të shënuar për vetë NATO-n, politikat e zgjerimit të saj, pasi veç  të tjerash,  diskutoi si edhe miratoi marrjen e ftesës për antarësimin të Malit Zi si shtet me të drejta të plota në strukturat e saj. Në këtë kuadër veç të ... Read More »

Arkeologët: SHKODRA E BANUAR QË PARA 5 MIJË VJETËSH

Kalaja e Rozafes, Rozafa, Shkoder

Një grup prej 15 arkeologësh shqiptarë e polakë, pas gërmimeve të kryera në qytetin e Shkodrës për afro 10 vite kanë zbuluar fakte të reja për këtë qytet. Drejtuesi i ekspeditës thotë se jeta në Shkodër ka ekzistuar rreth 5.000 vite më parë, çka e dëshmon mënyra e jetesës dhe objektet e gjetura. “Deri para gërmimeve tona, në histori shkruhet ... Read More »

Në Parlamentin shqiptar: NJËZËRI PËR ANËTARSIMIN E MZ NË NATO

Meta - Pajovic

  Kuvendi i Shqipërisë miratoi anëtarësimin e Malit të Zi në NATO. Me 109 vota, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, deputetët votuan për miratimin e dokumenteve përkatës të Aleancës, ndërsa në seancën plenare ishte i pranishëm edhe kryetari i Parlamentit të Malit të Zi, Darko Pajoviç, raporton Shekulli. Pajoviqi falënderoi Kuvendin e Shqipërisë për votimin. Disa nga deputetët kërkuan, në ... Read More »

Scroll To Top