Monday , May 21 2018
Lajmi i fundit

Në Prizren: MBLEDHJA E QEVERIVE TË KOSOVËS DHE SHQIPËRISË

Në mbledhjen e dy qeverive të dy shteteve të një kombi, kryeministrit Hashim Thaçi dhe Edi Rama kanë dhënë mesazhin e qartë se mes dy vendeve nuk do të ketë bashkim kufijsh sipas kuptimit të mirëfilltë. “Jemi sot këtu për të punuar për të ardhmen, nuk ka asnjë dyshim se shpallja e pavarësisë së Kosovës dhe përfundimi i mbikëqyrjes ndërkombëtare ... Read More »

SHKODER: PAKICA SLLAVE FESTON KRISHTLINDJET

Në kishën e Shën Trinisë, në fshatin Vrakë, pak kilometra larg Shkodrës, një zonë e cila banohet nga komuniteti i pakicave serbo-malazeze, u organizua sot mesha solemne me rastin e krishtlindjeve ortodokse sllave. Ceremoni kjo e përcjellë si zakonisht në dy gjuhë, atë shqipe përmes At Nikolla Petanit, drejtues i kishës ortodokse në Shkodër dhe homologut të tij në Cetinje të ... Read More »

Drejt mbylljes ambasada në MZ: PO VLERËSOJMË PUNËN E PËRFAQËSIVE

ministria-e-jashtme-300x225

Ministria e Punëve të Jashtme është duke përgatitur draftin për mbylljen e tri ambasadave, në Kroaci, Mal të Zi dhe Bosnjë- Hercegovinë. Për momentin, këto ambasada mund të konsiderohen të falimentuara për mundësinë që ato kanë për të funksionuar, pasi buxheti që Ministria e Jashtme ka akorduar për to nuk i kalon të 400 mijë eurot. Në Sarajevë ambasada funksionon ... Read More »

MPB e MZ: SË SHPEJTI MARRËVESHJA PËR KUFIRIN ME KOSOVËN DHE BdheH

Ministritë e punëve të brendshme të Kosovës dhe Bosnjës dhe Hercegovinës janë të gatshëm që me Malin e Zi sa më parë të nënshkruajnë Kontratat për kufirin shtetëror, bien dakord ministrat Bajram Rexhepi, Fahrudin Radonçiq dhe Rashko Konjeviq. “Është theksuar gatishmëria e dyanshme që sa më parë të nënshkruhet Kontrata për kufirin shtetëror, si dhe nisja e aktiviteteve në nënshkrimin ... Read More »

MZ – KOSOVA: U NËNSHKRUA MARRËVESHJA PËR PENSIONE

Predrag Boskovic

Marrëveshja për pranimin e periudhës së sigurimit për arritjen e të drejtës në pension në mes Malit të Zi dhe Kosovës, e cili sot është nënshkruar në Podgoricë, do ti mundësoj shtetasve të tyre që këtë të drejtë ta gëzojnë, raporton agjencia Mina business. Ministri i punës dhe kujdesit social në Mal të Zi, Predrag Boshkoviq, ka deklaruar që numër ... Read More »

Zgjedhjet në Kosovë: SHPEND AHMETI FITON PRISHTINËN

Shpend Ahmeti nga Lëvizja Vetëvendosje ka bërë atë që askush nuk ka mundur në Prishtinë 14 vite pas luftës. Ai e ka mposhtur në garë për Prishtinën, LDK-në, duke u bërë kryetar i ri. Shpend Ahmeti ka fituar 51.05 % të votave përkundër 48.05 të Isa Mustafës. Katër vitet e ardhshme Prishtina do të ketë kryetarë të ri dhe për ... Read More »

Dita e Flamurit: FESTOHET 101 VJETORI I PAVARSISË

Ceremonitë zyrtare për festimin e 101-vjetorit të Pavarësisë kanë nisur rreth orës 11:00 në qytetin e Vlorës.   Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, Kryeministri Edi Rama, kryetari i Kuvendit Ilir Meta, politikanë nga Kosova dhe Mali i Zi ishin bashkë në ceremoninë e përvitshme të ngritjes së Flamurit në qytetin e Pavaresisë. Ata kanë bërë homazhe në varrin e Ismail Qemalit, ... Read More »

Kosovë: PËRUROHET AUTOSTRADA “IBRAHIM RUGOVA”

Është inauguruar sot  Autostrada “Ibarhim Rugova”. Në një  ceremoni të organizuar në fshatin Mazgit, të Komunës së Prishtinës, në orët e pasditës,  ku morën pjesë presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, kryeministri Hashim Thaçi, ministra të Qeverisë së Kosovës dhe drejtues të tjerë të institucioneve të vendit si dhe përfaqësues të punëkryesit, kompanisë tashmë të njohur te ne, Bektel@ Enka,  me ... Read More »

Fier: HAPET SHKOLLA E PARË SERBE

Shoqata e serbëve të Shqipërisë me qendër në Rreth Libofshë në bashkëpunim me zyrën e përbashkët të serbëve në rajon ka çelur në Hamil, komuna Dërmënas, kursin e gjuhës serbe. Ceremonia e nisjes së mësimit të kësaj gjuhe, është zhvilluar në mesditën e së shtunës në ambientet e godinës së krijuar në këtë fshat. Përfaqësues të kësaj shoqate, banorë të zonës, ... Read More »

Pas 22 vjetesh: ARTISTI A. GASHI NË SHKODËR

-Artistët bëjnë epokë – me këtë shprehje mund të përmbledh atë që u prezantua në teatrin “Migjeni” të qytetit të Shkodrës me koncertin vokal-instrumental, me protagonist pianistin dhe kompozitorin e mirënjohur Aleksandër Gashi. Koncerti i pianistit dhe kompozitorit Aleksandër Gashi në vendlindjen e tij, u përjetua nga qyteti dhe ambienti artistik si një ndër aktivitetet më të rëndësishëm kulturor të ... Read More »

Scroll To Top