Friday , May 25 2018
Lajmi i fundit

Drejtoria e Policisë e Malit të Zi: U ZUNË 50KG SKANK

Punonjësit e Drejtorisë së policisë të Malit të Zi të martën herët në mëngjes, kanë zbuluar rreth 50 kg skank, është deklaruar nga Drejtoria e policisë në kalimin kufitar Debeli brijeg. Droga është gjetur tek E.E. (22), shtetas i Republikës së Shqipërisë nga Kruja, i cili ishte me makinë, tipi “Fiat Mulltipla”, me targa shqiptare. Në makinë janë gjetur gjithsej ... Read More »

Afër Dubrovnikut: U ARRESTUAN PESHKATARËT SHQIPTARË

Policia detare e Kroacisë ndaloj të dielën ekuipazhin e peshkarexhës shqiptare në peshkim të paligjshëm brenda ujrave territoriale të Kroacisë. Ato kanë peshkuar në Konavle, në jugperëndim nga vendi Molunat, apo 30 kilometër në jug të Dubrovnikut lajmëron Dalmacia news. Në peshkarexhën shqiptare ishin udhëheqësi dhe tre anëtarë të ekuipazhit, të gjithë shtetas të Shqipërisë. Mbas përfundimit të hetimit ato, ... Read More »

Kosova: TAKSA PËR KAMIONA 100 EURO

Qeveria e Kosovës ka miratuar taksën e re prej 100 euro për kamionët të cilët transportojnë mallin nga Mali i Zi në Kosovë. “Kjo është masë reciproke në mënyrë që ti mbrojmë kompanitë nga Kosova të cilët eksportojnë mallin. Kjo taksë do të zbatohet edhe për shtetet e tjera të regjionit, me përjashtim Shqipërinë, sepse ajo asnjë herë nuk ka ... Read More »

Diversion: U DOGJ MAKINA E AVOKATIT

Makina e ish prokurorit themelor në Tivar, tani avokatit Goran Petroviq, u dogj mëngjesin e të mërkurës para Shkollës fillore “Blazho Jokov Orlandiq”. Landrover-i ishte i parkuar para hyrjes së ndërtesës në të cilën jeton Petroviq, lajmëron Televizioni Vijesti. Makina, sipas fjalëve të prokurorit themelor në Tivar Millenko Magdeliniq, u dogj në zjarr dhe nuk shpërtheu. “Sipas aurotizimit të prokurorit, ... Read More »

Pa rrymë fshatrat kufitare: TASH DISA DITË PA ENERGJI ELEKTRIKE!

Disa fshatra te qytetit te Shkodres si Zus, Oblik dhe Muriqan vuajne mungesen e energjise elektrike prej disa ditesh. Kudo degjohet zhurma e gjeneratoreve. Ikja e dritave, sipas banoreve te zones, ndodhe ne ore te ndryshme qofte gjate dites apo edhe naten. Keta te fundit shprehen per TV1 Channel se nuk jane njoftuar  me pare per nderprerje te energjise elektrike. Gjithashtu  mungesa ... Read More »

Liqeni i Shkodrës: INTERES I PËRBASHKËT TË KUJDESEMI PËR KËTË PERLË

lake2

Në Podgoricë të martën është paraqitur projekti Zbatimi i menaxhimit integral të ekosistemit të Liqenit të Shkodrës. Projekti ka vlerë prej tetë milion euro dhe parasheh zgjedhjen e problemit të gjuetisë pa leje dhe ndërtimit pa leje në këtë zonë. Drejtori i Agjencisë për mbrojtjen e ambientit në Mal të Zi Ervin Spahiq tha që përgjegjësia për mbrojtjen e Liqenit ... Read More »

Shkodër: KANADEZET NDERPREN KERKIMET PER NAFTE

Lajmin e ka bërë të ditur  vetë kompania “Petromanas”, e cila kishte fituar të drejtën ekskluzive nga Qeveria shqiptare për kërkim nafte në disa zona të vendit, mes të cilave dhe bllokun AB që shtrihet nga Durrësi në Shkodër, shkruan gazeta „Shekulli“. Në këtë bllok “Petromanas” kishte përcaktuar zonën e Jubanit në Shkodër, si një nga më të mundshmet për rezerva ... Read More »

Organizata e të verbërve të Tivarit dhe Ulqinit: FITUAN BIBLIOTEKËN ME ZË

Me rastin e shënimit të 65 vjetorit të themelimit të Organizatës së të verbërve të Tivarit dhe Ulqinit në Tivar është futur në punë biblioteka me zë, e dedikuar për persona me shikim të dëmtuar. Biblioteka me zë  funksionon në kuadër të bibliotekës së qytetit dhe sallës së leximit “Ivo Vuçkoviq”, shkruan Barinfo. Kryetari i Organizatës së të verbërve të ... Read More »

Kosova – Mali i Zi: THAÇI I KËNAQUR, KURTI I PAKËNAQUR

“Presim përfundimin e procedurës parlamentare dhe ndryshimin e Kushtetutës, në mënyrë që të sigurohet vendi në Kushtetutën e Kosovës për pakicën malazeze si dhe vendi i garantuat në Parlamentin e Kosovës”, deklaroi kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi i cili sot në Prishtinë priti delegacionin e Malit të Zi e cila merr pjesë në Forumin e miqësisë Kosovë – Mali i ... Read More »

Scroll To Top