Friday , May 25 2018
Lajmi i fundit

„Dan“: UDHËHEQËSI I ISLAMISTËVE NË TIVAR VRITET NË SIRI

Foto: Filip Roganovic

Adem Mustafiq (35) nga Tivari ka humbur jetën në luftë në Siri duke luftuar në anën e organizatës terroriste “Shteti islamik”(ISIL), shkruan “Dan”. Siç thuhet, Mustafiq humbi jetën para tre ditëve, ndërsa trupi i pajetë së shpejti do të transportohet në Tivar. Shtohet që Mustafiq ishte personi kyç për rekrutimin dhe transportin e shtetasve malazez në luftë në Siri, si ... Read More »

Prishtinë: QYTETARI I NDERIT I ULQINIT KRYETARI I RI I KOSOVËS

Prime Minister Thaci accusations

Zëvendës kryeministri i Kosovës dhe shefi i diplomacisë së këtij shteti Hashim Thaçi do të jetë kryetari i ri i Republikës së Kosovës. Në Kuvendin e Kosovës Thaçi të premten u zgjodh kryetar në raundin e tretë, me votat e koalicionit qeverisës dhe përfaqësuesve të Listës serbe. Në këtë detyrë Kryetari i ri i Kosovës do të vendoset më 7 ... Read More »

“Dita e Miqësisë se Gazetarëve Shqiptarë”: SOT NË SHKODËR, NESËR NË ULQIN

Fatmir Gjeka

  Eshte zhvilluar edicioni i trete “Dita e Miqesise se Gazetareve Shqiptare” mes Ulqinit dhe Shkodres me pjesemarrjen e gazetareve nga te gjitha trevat shqiptare, raporton TV Rozafa. Pervec gazetareve, ne kete aktivitet moren pjese kryetarja e Bashkise Shkoder, Voltana Ademi, kryetari i Unionit te gazetareve shqiptare, Aleksander Cipa dhe kryetari i komunes se Ulqinit, Fatmir Gjeka. Fjalen e pare ... Read More »

KK Tivar: RRUGA E TAHIR KANAQIT NË OSTROS

Ostros, Kraja, Krajina

Në mbledhjen e fundit të Kuvendit komunal të Tivarit u soll vendimi për emërimin e rrugëve dhe shesheve në këtë vetëqeverisje lokale. Këshilltarët pranuan propozimin e Bashkësisë islame të Tivarit dhe Këshillit për shkencë dhe kulturë të Qendrës islame që një nga rrugët në këtë komunë të mbajë emrin e shehut të famshëm nga Kraja Tahir Kanaqit (1907-1985). Në të ... Read More »

BI Tivar: RRUGËT TË MBAJNË EMRIN E TAHIR-PASHËS DHE SHEJH TAHIR KANAQIT

Osman Subashiq, Kuvendi Tivar, Skupstina Bar

Në komunën e Tivarit dje përfundoi shqyrtimi publik për emërtimin e rrugëve. Siç mëson Portali Ul-info, Bashkësia islame e këtij qytet dhe Këshilli për kulturë dhe shkencë i Qendrës islame i dërguan Këshillit për emërtimin e rrugëve të Kuvendit komunal të Tivarit propozimet e veta. Ndër emrat e propozuara janë edhe dy personalitete të rëndësishme nga Kraja: Tahir-pasha Draga dhe ... Read More »

Arkidioqeza metropolitane Tiranë-Durrës: NDAHET NGA JETA IMZOT RROK MIRDITA

Imzot Rrok Mirdita

Arkidioqeza Metropolitane Tiranë-Durrës me shumë dhimbje njofton se sot me datë 7 dhjetor 2015, rreth orës 14.30, në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza”, si pasojë e një hemoragjie cerebrale, ka kaluar në shtëpinë e Atit, Bariu i saj, Shkëlqesia i Tij Imzot Rrok Mirdita, Arqipeshkëv Metropolit i Arkidioqezës Metropolitane Tiranë – Durrës. Qysh me datë 4 dhjetor 2015 Imzot Mirdita ka ... Read More »

Në Spitalin e Tiranës: IMZOT RROK MIRDITA NË GJENDJE TË RËNDË

Imzot Rrok Mirdita

Kreu i Kishës Katolike në Shqipëri, Imzot Rrok Mirdita është shtruar në pavijonin e Neurokirurgjisë në QSUT, paraditen e stome. Sipas burimeve nga Neurokirurgjia, Imzot Rrok Mirdita ka pësuar hemorragji cerebrale, dhe është shtruar në gjendej të rëndë në Spitali. Sipas mjekëve, gjendja e tij shëndetësore paraqitet e rëndë, por konstante. Read More »

Takimi në Shkodër: RREGULLIMI I BUNËS DHE PASTRIMI I GRYKËS

Lumi Buna, Rijeka Bojana

Në takimin e komisioneve shtetërore të Shqipërisë dhe Malit të Zi për marrëdhëniet e administrimit ujorë, i cili në nivel kryetarësh u mbajt dje në Shkodër, u definuan hapat për harmonizimin dhe nënshkrimin e kontratës për marrëdhëniet e administrimit ujorë të dy vendeve. “Projekti i përbashkët kyç në fushën e administrimit të ujërave është realizimi i masave urgjente për rregullimin ... Read More »

Bashkëpunimi i Podgoricës dhe Tiranës: NËNSHKRUHET MARRËVESHJA PËR RREGULLIM HAPËSINOR

CG AL

Marrëveshja për bashkëpunimin në fushën e rregullimit hapësinor në mes Ministrisë së zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit të Malit të Zi dhe Ministrisë së zhvillimit urban të Republikës së Shqipërisë është nënshkruar të premten në Podgoricë. Marrëveshjen e kanë nënshkruar ministri i zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit të Malit të Zi Branimir Gvozdenoviq dhe ministrja e zhvillimit urban të Republikës ... Read More »

Scroll To Top