Monday , May 21 2018
Lajmi i fundit

Lubonja: KY VEND KA MBARUAR, KA NGELUR VETËM TË ARRATISESH

  Gjatë këtij viti nga Shqipëria janë larguar vetëm drejt Gjermanisë 6-7 mijë shqiptarë çdo muaj, pra në 10 muaj 60-70 mijë vetë. Sipas statistikave zyrtare gjermane, emigrantët shqiptarë në Gjermani janë të dytët nga numri pas Sirisë, prej nga njerëzit ikin prej luftës. Por kjo është një dukuri shqetëuese në dy dekada. Analisti i njohur Fatos Lubonjathotë se është dramatik krahasimi me ... Read More »

Dhuratë: FËMIJËVE NGA TIVARI LIBRI NË GJUHËN SHQIPE DHE MALAZEZE

Libri, Knjiga

Libri didaktik “Kush e shëroi elefantushin?”, i cili paraqet përmbledhjen e tregimeve dhe përrallave në gjuhën shqipe dhe malazeze, i është dhënë sot Institucionit parashkollor “Vukosava Ivanoviq-Mashanoviq” në Tivar. Drejtores së këtij institucion, Gordana Mijoviq, librin ia dha ministri i arsimit Predrag Boshkoviq dhe autori i librit dygjuhësor didaktik Muzafer Çaushi, ndërsa ajo do të ja dhurojë fëmije parashkollor nga ... Read More »

KK Tivar: DISKUTOHET PËR PUNËN E POLICISË, DREJTORISË TATIMORE, TË MIRAVE DETARE…

Osman Subashiq, Kuvendi Tivar, Skupstina Bar

Në seancën e ardhshme të Kuvendit komunal të Tivarit do të diskutohet për punën e organeve dhe institucioneve shtetërore në zonën e kësaj vetëqeverisje lokale. Kështu, për shembull, të hënën është miratuar Informacioni për punën e Drejtorisë tatimore në Tivar dhe Ndërmarrjes publike për menaxhimin e të mirave detare për vitin 2014, derisa në vazhdim të mbledhjes kjo gjë do ... Read More »

Njoftim: NË  MOZHUR AZIL PËR KAFSHËT E LËSHUARA?

Pas, Qeni

Komuna e Tivarit ka njoftuar se në  afërsi të  deponisë  së  përbashkët sanitare „Mozhur“ me komunë  të  Ulqinit do të  ndërtojë  azil për qentë  e lëshuar. Mirëpo, këtë  ide e kundërshtuan banorët e Goranës dhe Mrrkotit të  cilët thanë  se kjo gjë  po planifikohet pa konsultimin e bashkësisë  lokale. Ato në  letrën dërguar këshilltarëve të  Kuvendit komunal të  Tivarit kanë ... Read More »

Shqipëri: ULQINI – DESTINACIONI I PREFERUAR PËR TURISTËT

Ulcinj, Ulqin, Kalaja, Stari grad, Mala plaza, Plazi i vogel, Rana, Pristan

-Ku do t’i kaloj pushimet? Kjo është pyetja që i “mundon” të gjithë sapo afron sezoni veror. Nga ana tjetër, agjencitë turistike ofrojnë alternativat e tyre për të tërhequr sa më shumë klientë. “Hit parada” e preferencave udhëhiqet nga Turqia, e ndjekur më pas nga Greqia dhe qytetet e tjera fqinje si, Ulqini, Budva e Dubrovniku. Megjithatë edhe bregdeti i ... Read More »

Express: SINAN VLLASALIU RREZIKON BURGUN

Sinan Vllasaliu

Një numër i madh këngëtarësh nga Kosova pritet të arrestohen, pasi akuzohen për shmangie të tatimeve. “Express” shkruan se tashmë janë marrë në pyetje në cilësinë e të dyshuarve këngëtarët Sinan Vllasaliu, Naim Abazi dhe Mihrije Braha, Ramadan Krasniqi, Nysret dhe Afrim Muçiqi. Pjesa më e madhe e këngëtarëve ka javë që janë marrë në pyetje nga policia, nën dyshimin ... Read More »

Në Siri: VRITET TIVARASI I CILI KËRCËNOI ABAZOVIQIN

Damir Sllakoviq

Damir Sllakoviq (27) nga Tivari u vra në luftë në Siri ku luftoi në krahun e organizatës terroriste Shteti islamik i Irakut dhe Levantit (ISIL), mësoi “Pobjeda” nga burimet policore. Emri i tij ishte në vëmendje të opinionit në fund të prillit kur nga profili i tij i Facebook-ut kërcënoi deputetët në Kuvendin e Malit të Zi Dritan Abazoviq, Azra ... Read More »

Zgjedhjet lokale në Shqipëri: NË SHUMICËN E KOMUNAVE FITUAN SOCIALISTËT

Zgjedhjet, Izbori, Kutija e votimit, Glasacka kutija

Kandidatët e koalicionit të majtë i cili udhëhiqet nga Partia socialiste e kryeministrit Edi Rama kanë marrë fitoren në shumicën e qyteteve në Shqipëri në zgjedhjet e djeshme lokale, njoftojnë mediet shqiptare. Sipas rezultateve akoma jozyrtare, socialistët do të kenë kryetarin e bashkisë në qytetet më të mëdha, Tiranë, Durrës dhe Vlorë, ndërsa Partia demokratike e Lulzim Bashës ka arritur ... Read More »

Marrëveshja e kryeministrave: NGA ULQINI NË BEOGRAD MË SHPEJT NËPËR TIRANË DHE PRISHTINË

Edi Rama, Aleksandar Vucic

Kryeministrat e Shqipërisë dhe Serbisë, Edi Rama dhe Aleksander Vuçiq, në 15 ditët e ardhshme do të nënshkruajnë protokollin në mes dy shteteve, ndërsa i tërë projekti I ndërtimit të autostradës Nish-Merdare-Prishtinë-Tiranë-Durrës ka vlerë prej një miliard eurosh, tha nënkryetarja e Qeverisë së Serbisë Zorana Mihajlloviq. Ajo për RTS tha se autostrada Nish-Merdare-Prishtinë-Tiranë-Durrës është shumë e rëndësishme sepse lidh tërë ... Read More »

Scroll To Top