Tuesday , May 22 2018
Lajmi i fundit

Alarm: ULLISHTAT NË RREZIK NGA BAKTERI I RREZIKSHME

Bakteri ne ullinj

Nëse Xylella fastidiosa, bakteri fitopogen nga Italia kalon përtej Adriatikut, Kroacia do të mbes pa ullishta dhe vaj ullirit, shkruan “Slobodna Dalmacia”. Në Istria është vërejtur tharja e degëve në ullinj, por akoma nuk është vërtetuar a bëhet fjalë për bakterin e rrezikshëm nga i cili frikësohen ullishtarët nga e gjithë BE-ja, apo kemi të bëjmë me diç tjetër. Xyllella ... Read More »

Turqi: GJUHA SHQIPE DO TË MËSOHET NË ANKARA

Ankara

Përpjekjet për të mbajtur gjithmonë të bashkuar shqiptarët që kanë lindur në Turqi, nuk kanë ndalur asnjëherë, shkruan TRT. Ambasada e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës, në bashkëpunim me shoqata dhe unione të ndryshme punojnë vazhdimisht për të mbajtur gjithmonë të lidhur me njëri-tjetrin popullin shqiptar që jeton në Turqi. Pas kurseve të gjuhës shqipe në Stamboll dhe Izmir, një ... Read More »

DN: DY DJEM NGA TIVARI LUFTOJNË NË SIRI

Foto: Filip Roganovic

Dy djem nga Tivari, Adem Mustafiq dhe Damir Sllakoviq, familjet e të cilëve jetojnë në Tivar të moçëm, gjenden në fushëbetejë në Siri, shkruajnë “Dnevne novine”. Edhe pse ekzistonin spekulimet se Mustafiq dhe Sllakoviq ishin në Siri dhe janë kthyer të plagosur, DN mësoi dje se këto dy ende janë në luftë. Për dallim nga këto dy, Habib Kastrati, për ... Read More »

Mali i Zi – Shqipëri: LEHTËSIME PËR REGJISTRIM NË UNIVERSITETET E SHQIPËRISË

Veliaj

Ministri për të drejtat e njeriut dhe pakicave dr Suad Numanoviq ka qëndruar dje në vizitë pune në Shqipëri, ku kishte takime me ministrin e mirëqenies sociale dhe rinisë Erion Veliaj dhe ministren e arsimit dhe sportit Lindita Nikollen. „Ishte kënaqësi të flas me Numanoviqin“, shkroi Veliaj në profilin e vet në FB. Ai tha se janë dakorduar më shumë ... Read More »

Në Splendid: MË E MADHE DASMA E MANJATIT SHQIPTAR SE E VAJZËS SË BRANO MIQUNOVIQIT

hotel Splendid

Në hotelin “Splendid” në Budve të shtunën mbrëma do të organizohet dasma e vajzës së biznesmenit Brano Miqunoviq në të cilën do të jenë rreth 500 të ftuar. Siç shkruan “Blic”, njëkohësisht me ahengun e Miqunoviqit në “Splendid” mbahet edhe dasma e manjatit shqiptar, ndërsa drejtori i hotelit Zharko Radulloviq tha se mysafirët nuk do të takohen. “Dasma shqiptare do ... Read More »

Thaçi: EKSTREMIZMI KËRCENON BALLKANIN

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për agjencinë e lajmeve austriake “APA” është përqendruar në perspektivën evropiane të Kosovës dhe rajonit, bashkëpunimin fqinjësor dhe luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm terrorizmit. Duke folur për kërcënimet që mund të destabilizojnë Ballkanin Perëndimor, Thaçi ka theksuar se Ballkani Perëndimor po kërcënohet ... Read More »

E. Kariq: ISLAMI TRADICIONAL NË BALKAN ËSHTË AUTOKTON

Enes Kariq

Bashkësitë islame në Ballkan kanë kaluar përmes fazave të ndryshme të tyre organizative dhe juridike. Që nga largimi i Perandorisë Osmane myslimanët ballkanas janë shkëputur nga qendra e autoritetit të Islamit në Stamboll, duke gjetur rrugën e vet të  organizimit në kuadër të shtetit juridik dhe ligjor në të cilin kanë jetuar dhe vepruar Besimtarët mysliman  ballkanas i takojnë  etnive  ... Read More »

Shqipëri: GJYKIM PËR REKRUTIMIN E EKSTREMISTËVE

Prokuroria

Në Shqipëri të martën ka filluar gjykimi i nëntë Shqiptarëve, duke përfshirë dhe dy predikues fetar, në bazë të akuzave për rekrutimin dhe dërgimin e më shumë se 70 meshkujve të luftojnë në anën e kryengritësve në Siri. Prokuroria i rëndon të akuzuarit se kanë rekrutuar myslimanët në Tiranë në dy xhami të cilat nuk i pranon komuniteti myslimanë në ... Read More »

Lukshiq në Tiranë: NËNSHKRIMI I MARRËVESHJES ME SHQIPËRINË

Nënkryetari i Qeverisë dhe ministri i punëve të jashtme dhe integrimeve evropiane Igor Llukshiq do të marrë pjesë sot në takimin joformal të ministrave të punëve të jashtme të Procesit të bashkëpunimit në Evropën juglindore (SEECP), i cili mbahet në Tiranë, njoftohet nga Qeveria malazeze. Siç thuhet, gjatë takimit ministror, nënkryetari Llukshiq do të takohet me shefin e diplomacisë së ... Read More »

Policia: ARRESTOHET I DYSHUARI PËR KRIME LUFTE NË KOSOVË

Prangat, Lisice, Policia, Policija

Policia e Podgoricës, duke vepruar sipas flet-arrestit ndërkombëtar të organeve kompetente të Kosovës – NCB Interpol UNMIK, ka arrestuar shtetasin e Serbisë Mirko Gegoviq (67), të lindur në Gjakovë, transmeton CdM. “Flet-arresti ndërkombëtar i NCB Interpol UNMIK është shpallur për Gegoviqin për arsye të sigurimit të prezencës në procesin penal i cili kundër ti mbahet para gjykatës kompetente të Kosovë, ... Read More »

Scroll To Top