Saturday , June 24 2017
Lajmi i fundit

Sukses i jashtëzakonshëm: LEART GORANA SHPALLET STUDENTI I TRETË NË FAKULTETIN E INXHINIERISË NË ANKARA

Leart Gorana

Universiteti Gazi   është njëri ndër universitetet më të mëdhenj në Republikën e Turqisë. Gjendet në kryeqytetin turk, në Ankara dhe është  themeluar  në vitin 1926, duke u kurorëzuar me emrin e Gazi Kemal Ataturkut, themeluesit të Republikës së Turqisë. Në këtë universitet studiojnë rreth  shtatëdhjetë mijë studentë. Në Fakultetin e Inxhinierisë, në drejtimin e Inxhinierisë së ndërtimit, i përfundoi studimet ... Read More »

Inspeksioni: SHEMBEN SHTYLLAT DHE KONSTRUKSIONI NË RANË

Ulcinj, Ulqin, Kalaja, Stari grad, Mala plaza, Plazi i vogel, Rana, Pristan

Inspektorët e mbrojtjes së hapësirës kanë shembur dje shtyllat dhe konstruksionin për plloçë në objektin e Sreto Pekiqit në Ranë, shkruan “Vijesti”. Siç thuhet, që dëshirohet të ndërtohet kati në një nga objektet më të vjetra në këtë pjesë të qytetit inspektorët i lajmëruan komshinjtë. Pekiq tha se në Ranë ndërtohen objekte të tjera dhe ka dëshirë të dijë se ... Read More »

Dasma e Fejos dhe Mirelës: ÇDO GJË ISHTE NË PERFEKSION

Fejo Resulbegovic

Dasma e Fejos dhe Mirelës padyshim është një eveniment i mrekullueshëm, për të cilin gjatë do të flitet. Ceremonia u mbajt me 20 maj në hotelin “Splendid”. Organizatorët e dasmës, prindërit, motra dhe vëllai i Fejos, u përpjekën që çdo gjë të jetë në perfeksion dhe kësaj ia arritën. Rreth 400 të ftuar kaluan një natë magjike në një ambient ... Read More »

Aksioni: SALLONET E QETHJES MBLODHËN 7.750 EURO PËR ADNANIN DHE MERSIHËN

Frizeret-1

Aksioni humanitar “Gërshërët të cilët do të thonë jetë”, i cili u zhvillua të martën, e në të cilin morën pjesë 25 sallone për qethje të Ulqinit, plotësisht pati sukses. Vetëm për një ditë u grumbulluan 7.750 euro për Adnanin dhe Mersihen Resulbegoviq, vëllanë dhe motrën të cilët nga lindja janë të sëmurë nga paraliza cerebrale. Ato për dhjetë ditë ... Read More »

Peshkim i paligjshëm: PRAPË VRITET PESHKU ME DINAMIT TEK VALDANOSI

Peshku, Riba, Dinamit1

Në zonën në mes të Kalasë dhe Valdanosit peshkatarit sportiv dje kanë vërejtur në të paktën dy vende sasi të mëdha të qefullit të vrarë me eksploziv, shkruan “Pobjeda”. Thuhet se Drejtoria e policisë ka apeluar tek qytetarët që në numrat që i kanë të qasshëm 24 orë në ditë të lajmërojnë informatat që kanë për këtë lloj të peshkimit ... Read More »

Buna: ASNJËHERË MË I ULTË NIVELI I UJIT

Usce, Gryka, Buna, Bojana

Për shkak të prurjeve më të dobëta nga Drini, niveli i ujit në Bunë asnjëherë në këtë periudhë nuk ishte më i ultë se këto ditë, pohojnë peshkatarët në këtë lum. Prandaj, siç shkruan “Vijesti”, ato kanë frikë që i thati veror mund të rrezikojë lundrimin në degën e djathtë, sepse lumi në atë vend tani është i gjerë vetëm ... Read More »

Hulumtimi: CILËSIA E SHËRBIMEVE MË E MIRA NË SPORTELET NË ULQIN

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Instituti Alternativa ka bërë në mars të këtij viti hulumtimin e shërbimeve publike me metodën “vizitori sekret” në tetë komuna të Malit të Zi. Në këtë hulumtim cilësia e shërbimeve më së miri u vlerësua në komunë të Ulqinit, ku u konstatuan 80 për qind e plotësimit të standardeve të shërbimeve. Siç thuhet, u vizitua Filiali i Ministrisë së punëve ... Read More »

CEDIS: NJË PJESË E MADHE E ULQINIT TË MËRKURËN PA RRYMË

cedis

Për shkak të punimeve në largpërçuesin 10 kV “Kodra – Ulqin”, të mërkurën në periudhën prej orës 11 deri në 18 pa furnizim me energji elektrike do të jetë e tërë zona e Katërkollës me fshatra përreth, njoftohet nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes. Siç shtohet, për shkak të punimeve në largpërçuesin 35 kV Plazhi i madh 1 – Plazhi i ... Read More »

Për dy javë: MERSIHA DHE ADNANI SHKOJNË NË SHËRIM NË TURQI

Aksioni i hendbollisteve

Adnan dhe Mersiha Resulbegoviq do të udhëtojnë me 4 qershor në Turqi, mëson Portali Ul-info. Këto fëmijë që nga lindja vuajnë nga paraliza cerebrale do të provojnë të shërohen me të ashtuquajturën metodën e qelizave amë. Me donacione vullnetare nga vendi dhe jashtë dhe me aksione humanitare për shërimin e Adnanit dhe Mersihes deri tani janë grumbulluar rreth 80 mijë ... Read More »

BI: TERAVITË E PARA TË PREMTEN, RAMAZANI TË SHTUNËN

Xhamia e detareve, Dzamija pomoraca, Panorama

Muaji i Ramazanit, muaji i agjërimit sipas kalendarit islamik, fillon këtë vit të shtunën, më 27 maj, njoftohet nga Bashkësia islame. Kjo do të thotë se iqindia namazi të premten fillon tradicionalisht me lexim të Kuranit, ndërsa atë natë falen teravitë e para. Agjërimi zgjat 30 ditë, kështu që dita e parë e Bajramit të ramazanit festohet me 25 qershor. Read More »

Scroll To Top