Monday , March 27 2017
Lajmi i fundit

Qentë endacak sulmuan Ulqinaken: DO TË PADISË KOMUNËN PËR SHKAK TË LËNDIMIT

Qente endacak, Psi lutalice

Në fund të javës së kaluar Sllavka Kovaçeviq nga Ulqini e sulmuan qentë endacak jo larg nga rrethi në Kodra, mëson Portali Ul-info. Me këtë rast ajo nga kafshimi i qenit, siç mund të shihet në fotografi, ka pësuar lëndime në këmbë. Kovaçeviq momentalisht ndodhet në trajtim mjekësor, por planifikon që për shkak të dëmit të pësuar të padisë Komunën. Read More »

Vizita: FUTBOLLISTI I FAMSHËM PAVEL NEDVED NË ULQIN

Pavel Nedved

Jahti “Rimini” i futbollistit të njohur çek Pavel Nedved ka hyrë dje në portin e Ulqinit, mëson Portali Ul-info. Ai tha se është në lundrim përgjatë Adriatikut dhe se është i mrekulluar me bukuritë e Kalasë dhe Ranës. Nedved në vitin 2003 është shpallur futbollisti më i mirë i Europës. Pjesën më të madhe të karrierës së vet e kaloi ... Read More »

Në vendin e Pikës së vrojtimit: TONË MBETJESH NDËRTIMORE MBI VALDANOS

Valdanos

Në një nga vendet më të bukur për vështrimin e gjirit të Valdanosit, prapë ka me tonë të mbetjeve të ndryshme ndërtimore. Kamionët dhe traktorët shkarkohen në këtë hapësirë edhe pse ekzistojnë dy tabela në të cilët shkruan që është rreptësisht e ndaluar hedhja e mbeturinave. Këtë hapësirë para saktësisht një viti e kanë pastruar qytetarët e drejtuar nga aktivisti ... Read More »

Medenica: TË PËRMIRËSOHET PUNA E GJYQIT NË ULQIN

Vesna Medenica

Kryetarja e Gjykatës së lartë të Malit të Zi Vesna Medenica shprehu dje pakënaqësinë me punën e gjyqeve në komuna bregdetare, duke përfshirë këtu edhe Ulqinin. Ajo tha se këto gjykata shembin përpjekjet e mëdha të tërë gjyqësorit që cilësia e drejtësisë të jetë e mire. “Sepse me 33 për qind të lëndëve të papërfunduara në Tivar, 38 në Herceg ... Read More »

Para Qendrës: KËNDI PËR FËMIJË I RRËNUAR, RREZIK PËR FËMIJË

Qendra 1 (1)

Projekti i Këndit për fëmijë para Qendrës për kulturë në Ulqin, të cilin e realizuan Komuna e Ulqinit dhe Shoqata “Prindërit”, është shndërruar në të kundërtën e vet. Vetëm dy vite më vonë këndi është bërë rrezik për vogëlushët. “Lisharset, kolovajzat, rrëshqitëset dhe shkallët e thyera janë vetëm një pjesë e fotografisë së shëmtuar të cilën qyteti do të ja ... Read More »

Qeveria: PËR RINOVIMIN E KALIMERAVE TË ULQINIT DERI NË 2.000 EURO

Port Milana, Kalimera

Ministria e bujqësisë dhe e zhvillimit rural ka dërguar thirrjen për ndarjen e përkrahjes për revitalizimin e allatit peshkues rrjeti “kalimera”. Të drejtën e shfrytëzimit të përkrahjes e kanë bartësit e lejes për kryerjen e peshkimit ekonomik të dhënë nga Ministria e bujqësisë dhe zhvillimit rural për personat fizik me banim të vazhdueshëm në Komunë të Ulqinit. Lartësia e përkrahjes ... Read More »

Erdhi pranvera: DITA E PARË – 20 SHKALLË, PREJ TË DIELËN LLOGARITJA VERORE E KOHËS

Plazhi i vogel, Mala plaza

Në Ulqin sot në mëngjes, në ora 5.30, filloi pranvera kalendarike. Edhe moti është pikërisht pranveror: sot temperatura e ajrit do të jetë rreth 20 gradë Celsius. Gjatë tërë javës pritet mot kryesisht me diell. Përndryshe, të dielën, me 26 mars, në ora dy pas mesnate, me lëvizjen e akrepave një orë përpara, do të filloi llogaritja verore e kohës. Read More »

Kurti: TV ULQINI – PROJEKT I REALIZUAR SI NË FILMA VIZATIMOR

Mikrofon, Radio,

  Kryetari i Sindikatës së Radio televizionit të Ulqinit (RTUL) Ilir Kurti tha se Dita e Komunës së Ulqinit këtë vit do të jetë një ditë e mrekullueshme në të vetmin medium publik lokal. “Punëtorët kanë 13 paga të prapambetura, ndërsa kontributet nuk janë paguar tash gjashtë vite. Do të jetë një ditë e paharruar dhe e veçantë për ne”, ... Read More »

Reagim: SHOQATA “GREEN HOME” FYEN BANORËT VENDAS

Kisha Shas

Reagim i Bashkësisë Lokale të Katerkollës, Qendres për Kulturë Ulqin, Shoqatës Ora dhe Shoqatës BKA. Shoqata Green Home, fyen banorët vendas permes mosrrespektimit të gjuhës shqipe dhe deformimit të historisë se Shasit. Qarqe të cakuara gjithnjë janë përpjekur që të fshehin dhe deformojnë historinë e trevës së Ulqinit dhe të trashëgimisë kulturore të Ulqinit. Rasti i fundit është aktiviteti i ... Read More »

Policia: ULQINAKU SHKARKOI MBI 300.000 FOTOGRAFI TË PORNOGRAFISË SË FËMIJËVE

Prangat, Lisice, Policia, Policija

Punonjësit e Drejtorisë së policisë në bashkëpunim me punonjësit e Policisë së Ulqinit, ndërsa në koordinimi dhe në bazë të kërkesës së prokurorit shtetëror në Ulqin, kanë dorëzuar padi penale kundër O.G. (30) nga Ulqini për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale pornografia e fëmijëve, njoftohet nga policia. Siç dyshohet, O.G. në periudhën prej në qershor të vitit ... Read More »

Scroll To Top