Monday , June 25 2018
Lajmi i fundit

Drejtoria e policisë: ZBULUAN KUSH PLAGOSI QENIN

Qeni i plagosur, Ranjen pas

Drejtoria e policisë njoftoi se në afat të shkurtër ka zbuluar rastin e plagosjes së qenit në Ulqin. “Menjëherë pas njoftimit për ngjarjen, të enjten, kemi ndërmarr aktivitetet të cilat të njëjtën ditë kanë rezultuar me zbardhjen e ngjarjes. Padia penale kundër të dyshuarit GJ.E. (52) nga Ulqini iu dorëzua të premten prokurorit kompetent”, thuhet në kumtesë dhe theksohet se ... Read More »

Horizonti i ri: EDUKIMI I TË RINJVE PËR PJESËMARRJE NË VENDIMMARRJE

Featured image_MLADI

Në kuadër të Planit të Veprimit për realizimin e Strategjisë për Rininë për vitin 2018, OJQ “Horizonti i Ri” në bashkëpunim me Bibliotekën e Qytetit në Ulqin, fillojnë zbatimin e projektit me titull “Të rinjtë marrin pjesë, të rinjtë marrin vendime!”. Ky projekt mbështetet nga Drejtoria për Rini në Ministrinë për Sport të Malit të Zi. Qëllimi i përgjithshëm i ... Read More »

Peticioni për Kripore: MBLIDHEN RRETH 500 NËNSHKRIME, AKSIONI EDHE TË DIELEN NË RANË

Solana

Aktivistët e organizatave joqeveritare “Dr. Martin Schneider – Jacoby” dhe Qendra për mbrojtjen de hulumtimin e shpendëve (CZIP) njoftuan se janë të kënaqur me pjesëmarrjen e vendasve të Ulqinit për nënshkrimin e peticionit “Për Kripë. Për Zogjtë. Për Njerëz”. Siç njoftan, të shtunën peticionin në Ranë e kanë nënshkruar rreth 500 njerëz, ndërsa aksioni do të vazhdojë në të njëjtin ... Read More »

Ambasada gjermane: MË LEHTË DERI TEK VIZAT, POR FILLIMISHT NË INTERVISTË

Ambasada

Nga 1 janari i vitit 2016 deri në fund të vitit 2020 Qeveria e Gjermanisë ka thjeshtuar shtetasve të Malit të Zi (si dhe të Serbisë, Bosnjes dhe Hercegovinës, Maqedonisë, Kosovës dhe Shqipërisë) fillimin e arsimit ose fillimin e marrëdhënies së punës në Gjermani, u njoftua për Portalin Ul-info nga Ambasada gjermane në Podgoricë. Siç thuhet, për hyrje në Gjermani ... Read More »

CEDIS: EDHE TË PREMTEN KOLLOMZA PA RRYMË

cedis

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) për Portalin Ul-info njoftuan se të premten, me 9 mars, pa rrymë në periudhën prej orës 08:00 deri në 17:00 do të jetë fshati Kollomzë. Siç shtohet, këto punime kryhen me qëllim të furnizimit më cilësor dhe më të sigurt me rrymë elektrike. Në rast të kushteve të këqija klimatike punimet do të shtyhen. Read More »

SHF “Marshall Tito”: MEDALJE ARI NË PANAIRIN E ARSIMIT NË NOVI SAD

Beni 1

Shkolla fillore “Marshall Tito” nga Ulqini fitoi vendin e pare në Panairin e 13 ndërkombëtar të arsimit “Putokazi” në Novi Sad. Në emër të këtij institucioni edukues-arsimor diplomen dhe medaljen e artë e pranoi drejtori mr. Arben Llunji. Ai tha se e gëzon kjo mirënjohje, sepse u fitua në konkurrencë të madhe, si dhe shtoi që pranoi një sërë ftesash ... Read More »

Taganoviq: ANULOHET KONKURSI NË ORGANIZATËN TURISTIKE

Organizata turistike, Turisticka organizacija

Kryetari i Këshillit ekzekutiv të Organizatës turistike (KE OT) në Ulqin Rexhep Taganoviq deklaroi se të enjten u anulua konkursi për pranimin e dy punëtorëve në kohë të caktuar në këtë institucion, i cili u publikua të hënën. “Në këtë mënyrë u respektua vendimi i KE OT, e cila dje u soll një zëri”, theksoi ai. Taganoviq më herët tha ... Read More »

Shtëpia e shëndetit: EDHE NË ULQIN ULTRAZËRI I KËLLKUT TË FOSHNJEVE

Shtepia e shendetit, Dom zdravlja

Në Shtëpinë e shëndetit në Ulqin prindërit në të ardhmen do të kenë mundësi që falas të bëjnë ultrazërin e këllqeve për më të vegjëlit, mëson Portali Ul-info. Caktimi i kontrollit bëhet në Departamentin e pediatrisë, ndërsa kontrollet i bënë dr. Pavle Marnikoviqi. Ministria e shëndetësisë solli vendimin që, me qëllim të mbrojtjes më të mirë të fëmijëve, çdo pediatër ... Read More »

Mbas shërimit në Turqi: ADEA DUKSHËM MË MIRË

IMG-a093d844966f11a95574f080b2b95241-V

Adea Dervishaga, vajza 13 vjeçare e cila vuan nga paraliza cerebrale, pas mjekimit në “Liv Hospital” në Stamboll të Turqisë, po tregon shenjat e para pozitive. Ajo të dielën u kthye në vendlindje, pas një muaj e gjysmë trajtimi mjekësor. Ishte e paraparë që të qëndronte për tre muaj, ku me terapi fizikale dhe tre intervenime të operative me qeliza ... Read More »

Scroll To Top