Tuesday , January 23 2018
Lajmi i fundit

Në Shtoj: ULQINAKU GRABITI 700 EURO NGA KAZINOJA

Kradja nozem

Policia e Ulqinit po kërkon Ulqinakun T.S. për shkak të dyshimit që mbrëmë rreth orës 19 ka kryer grabitje në kazinonë “Majami-tajot” në Shtoj. Siç shkruan “Vijesti”, ai duke kërcënuar me thikë, prej punëtorit i cili ishte në punë, morri 700 euro. Mbasi që i morri paratë, grabitësi u arratisë. Read More »

Në Anë të Malit: DITA E DIASPORES

Dita e diaspores

OJQ “Biznes klub Anamalit”, në bashkëpunim me OJQ “Ana e Malit New York”, sot do të organizojë manifestimin “Dita e diasporës”. Me këtë rast në Shas, me fillim në ora 17, do të mbahen lojërat tradicionale sportive, derisa qytetarët në restorantin Lamiga në Krythë disa orë më vonë do të kenë mundësi të shijojnë koncertin e Shoqatave kulturo-artistike nga Shqipëria ... Read More »

MD: UJI NË ULQIN I SHKËLQYER PËR LARJE

Plazhi i madh, Velika plaza, Rana, Deti

Analizat e fundit të ujit të detit, në plazhet e rivierës së Ulqinit kanë treguar që në ajo është me cilësi të lart për larje, është lajmëruar nga Ndërmarrja publike për menaxhimin e të mirave detare. Të dhëna e Instituti për biologjinë e detit nga Kotorri kanë treguar që në të nëntë plazhet (8 në Plazhin e madh dhe Plazhi ... Read More »

Paradrafti:PRAPË PLANIFIKOJNË ZONËN BREGDETARE

Plazhi i madh, Velika plaza

Plani hapësinor i përdorimit të veçantë për Zonën bregdetare të Malit të Zi do të mbulojë akuatoriumin detar (rreth 2540 km2), si dhe pjesën e tokës tek të gjashtë komunat bregdetare, thuhet në udhëzimet programore për sjelljen e këtij dokumenti. Ai tani është në fazën e Paradraftit, dhe, siç mëson Portali Ul-info, është dërguar për dhënie të mendimit komunës së ... Read More »

Në Galerinë e Qendrës: U FESTUA 80 VJETORI I DR SIMË DOBRECIT

Sime Dobreci

Në prani të një numri të madh të qytetarëve të Ulqinit, mbrëmë në Galerinë e Qendrës për kulturë është festuar 80 vjetori i jetës së prof. dr. Simë Gjon Dobrecit. Mbi jetën e ndershme dhe punën e këtij njeriu të vyeshëm dhe të guximshëm golën drejtori i Qendrës Nail Draga, kryetari i Shoqatës së krijuesve shqiptarë në Mal të Zi ... Read More »

Zenka: ÇKA NDËRTOHET TEK „HOLLEGROJA”

Mehmed Zenka

Kryetari i Unionit demokratik të Shqiptarëve Mehmed Zenka ka pyetur në mbledhjen e djeshme të Kuvendit komunal për çfarë do të shërbejë objekti i cili po ndërtohet në afërsi të restorantit “Hollegro” në Plazhin e vogël. Në tabelën e cila pak kohë më parë formalisht është vendosur afër objektit thuhet që aty do të ndërtohet hapësira për parking. “Për të ... Read More »

Dje në Ulqin: TRE AKSIDENTE KOMUNIKACIONI

Policia, Policija

Të premten në Ulqini ndodhën tre aksidente komunikacioni, por për fat të mirë pa pasoja të rënda. Më së shumti fat kishin, siç shkruan “Dan”, vendasit E.T. dhe S.P. të cilët në orët e para të mëngjesit me “golf 2”, me targa UL-AD 848, goditën gardhin mbrojtës të urës në Port Milenë. Konstruksioni metalik e përballoi goditjen e fuqishme të ... Read More »

Avdiu: 40L/SEC NGA UJËSJELLËSI REGJIONAL

Kroni, Uji, Cesma, Voda

Drejtori i ndërmarrjes publike “Ujësjellës dhe kanalizim” në Ulqin Fehim Avdiu ka deklaruar që këto ditë Ulqini merr 40 litër ujë në sekondë nga Ujësjellësi regjional. Ai shtoi që në shtator, kjo sasi do të reduktohet konsiderueshëm, gjegjësisht nga ky sistem do të merren 15l/sec, sa është marr edhe në qershor. Sipas fjalëve të tija, këtë sezon Ulqini nuk do ... Read More »

BI: LAJMËRIMET PËR HAXH DERI ME 20 GUSHT

Meka, Qabja, Bajram

Të gjithë ato që këtë vit dëshirojnë të vizitojnë Qaben, gjegjësisht Meken, duhet të lajmërohen deri më 20 gusht në zyrat e Bashkësisë islame të Ulqinit, zyrtarisht njoftohet nga ky institucion. Siç theksohet, çmimi i haxhit të sivjetmë është tre mijë euro. Haxhi është, përndryshe, detyrimi i pestë i myslimanit. Haxhi forcon myslimanin në përballjen me vështirësitë dhe problemet e ... Read More »

Scroll To Top