Wednesday , April 25 2018
Lajmi i fundit

Në Plazhin e madh: DIGJET BAR-i NË PLAZHIN E HOTELIT “BELVI”

Riviera e Ulqinit, Ulcinjska rivijera

Në kilometrin e dytë të Plazhit të madh, sot në mëngjes krejtësisht u dogj bar-i në plazhin e hotelit “Belvi”, mëson Portali Ul-info. Hetimi i cili tashmë është nisur duhet të tregojë për arsyen e këtij rasti, si dhe për përmasat e dëmit të shkaktuar. Jozyrtarisht mësohet që shkaku i shpërthimit të zjarrit ishte shoku elektrik, derisa dëmi vlerësohet në ... Read More »

Më 18 shtator: SHPALLET TENDERI PËR AKVA-PARK

Akva park

Të enjten e ardhshme, më 18 shtator, komuna e Ulqinit do të shpall tenderin për dhënien me qira të tokës në Plazhin e madh për ndërtimin e akva-parkut, është thënë për Portalin Ul-info në administratën lokale. Toka jepet me qira për periudhën kohore prej 30 vitesh, me çmim fillestar prej 1,1 euro për metër katror. Pritet që vlera e investimit ... Read More »

Rryma: PRISHJE NË LINJAT E TENSIONIT

Ulcinj Bar

Në pjesën më të madhe të Ulqinit energjia elektrike erdhi pak para orës 15, ndërsa në pjesën tjetër rreth orës 16.30. Nga Elektroshpërndarësi i Malit të Zi (CEP) kanë  lajmëruar që shkaku i ndaljes së rrymës ishte prishja në linjat e transmetimit. “Për shkak të motit të keq, të përcjella me reshje të forta, erdhi deri tek prishja në linjat ... Read More »

Tryeza e rrumbullakët për Draftin e PHU-së: PLANI PO, POR JO I TILLË

Okrugli sto

Emri i tryezës së sotme të rrumbullakët “Kujdes me hapësirën” për Draftin e Planit hapësinor-urbanistik (PHU) të Ulqinit deri në vitin 2020 ka arsyetuar titullin e vet. Në mënyrë sistematike dhe të argumentuar përfaqësuesit e sektorit civil dhe ekspertët, e në organizim të “Mogul-it” dhe “Green Home-it”, porositën përpunuesit e planit dhe sjellësit e vendimeve që me më shumë vizion, ... Read More »

Shqetësimi i peshkatarëve dhe ekologëve: ADA PO BËHET GADISHULL

Bojana, Buna, Usce, Gryka, Lumi, Rijeka

Gjerësia e degës së djathtë të Bunës është këto ditë rreth dhjetë metra, derisa thellësia në këtë vend është e barabartë me pjesën e poshtme të anijes së vogël të peshkimit. Anijet pak më të mëdha, nëse dëshirojnë të dalin në det, duhet të në degën e dytë, atë të përbashkëtën, shkruan “Vijesti”. Arsyet e kësaj dukurie duhet kërkuar, siç ... Read More »

Grabitje në qendër të qytetit: SULMOHET KOSOVARI

Policia, Policija

Punonjësit e policisë kanë arrestuar M.GJ. (27) dhe D.M. (30), të dy nga Ulqini, për shkak të dyshimit që në bashkëpunim me edhe një person tjetër kanë kryer vepër penale grabitje në dëm të shtetasit kosovar F.B., njoftohet nga Drejtoria e policisë. Shtetasi i Kosovës lajmëroi policiNë që të martën, në orët e para të mëngjesit, në rrugën 26 nëntori, ... Read More »

Tryeza e rrumbullakët për PHU-në: “KUJDES ME HAPËSIRËN”

Në organizim të “Mogul-it” dhe “Green Home-it” nesër në hotelin Otrant, me fillim në ora 10, do të organizohet tryeza e rrumbullakët rreth Draftit të Planit hapësinor-urbanistik (PHU) të Ulqinit deri në vitin 2020 me emrin “Kujdes me hapësirën”. Është paralajmëruar pjesëmarrja e kryetarit të komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka dhe e përfaqësuesve të Ministrisë së zhvillimit të qëndrueshëm dhe ... Read More »

Policia: ELEZOVIQ NË KRYE TË DEPARTAMENTIT PËR PARANDALIMIN E KONTRABANDËS

Rudolf Elezoviq

Ish shefi i policisë së Ulqinit Rudolf Elezoviq pak kohë më parë është emëruar për drejtuesin e Departamentit për parandalimin e kontrabandës dhe të gjithë llojet e krimit kufitar dhe ndërkombëtarë në Njësinë e policisë kufitare Tivar, mëson Portali Ul-info. Kompetencë e tija janë dhe mbikëqyrja dhe kontrolli i kufirit shtetëror në Portin e Tivarit, kalimet kufitare Sukubinë dhe Tivar, ... Read More »

Nënkryetari Beci: NË TURQI PËR PRAKTIKË

Delegacioni

Gjatë vizitës së para pak kohëve të delegacionit të komunës së Ulqinit në Turqi është dakorduar shkëmbimi i nxënësve. Ekziston poashtu mundësia që me shpenzim të qeverisës së Turqisë Ulqinakët të bëjnë praktikën në këtë vend, si dhe për këtë gjë të marrinë edhe kompensim të caktuar, deklaroi për Portalin Ul-info anëtari i delegacionit dhe nënkryetari i komunës së Ulqinit ... Read More »

OJQ “Horizonti i ri”: PREZANTOHET HULUMTIMI PËR TË RINJTË

Horizonti NGO

Organizata e shoqërisë civile “Horizonti i ri” ka prezantuar sot rezultatet e hulumtimit të problemeve dhe nevojave të të rinjve në komunë të Ulqinit, i cili është kryer në periudhën qershor-gusht 2014. Rezultatet e hulumtimit me mjeshtëri i prezantuan aktivistet e reja – pjesëmarrëset e projektit: Herolinda Gjelosheviq, Renata Blenishta, Adrijana Hoxha dhe Slagjana Knezheviq. Në emër të administratës lokale ... Read More »

Scroll To Top