Sunday , April 30 2017
Lajmi i fundit

Ligji për planifikim dhe ndërtim: QEVERIA PRO, BUDVA KUNDËR, ULQINI PESHON

pavle-radulovic

Ministri i zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit Pavlle Radulloviq në mbledhjen e djeshme të Qeverisë së Malit të Zi ka informuar anëtarët e kabinetit të kryeministrit Dushko Markoviq për përgatitjen e ligjit të ri për planifikim dhe ndërtim, njoftohet nga ky institucion. Në diskutim u shpreh përkrahja e fuqishme dhe një zëri konceptit të ri të Ligjit i cili, siç ... Read More »

Durrës: ULQINAKU ME ORIGJINË, QYTETAR NDERI

Lazoja (1)

Xhevdet Laze (Lazoja) është i pari person, që ndërtoi fabrikën e oksigjenit në Durrës, fabrikë, të cliën më pas e vuri në fillim në shërbim të pajisjes së spitalit të Durrësit e më pas edhe të spitaleve në Tiranë e më gjerë. Xhevdet Laze, pas vdekjes, për të gjithë aktivitetin e tij, e jo vetëm atë të ndërtimit e pajisjes së ... Read More »

Të mirat detare: AKSION NË ULQIN PËR “DITËN E PLANETIT TOKË”

Pylli i Pishave, Borova suma

  Dita e Planetit Tokë shënohet me aksione ekologjike çdo 22 prill. Ndërmarrja publike për menaxhimin e të mirave detare të Malit të Zi tashmë tradicionalisht, në bashkëpunim me organizatat lokale joqeveritare, shkollat dhe institucionet tjera organizon aksionin e pastrimit dhe rregullimit të të mirave detare. Këtë vit në komunë të Ulqinit, të shtunën me 22 prill, në ora 10, ... Read More »

CEDIS: PA RRYMË NJË PJESË E MADHE E PLAZHIT TË MADH

cedis

Për shkak të punimeve të planifikuara në rrjetin e tensionit të ulët Dielli (Sunce), të mërkurën me 19 prill, në periudhën prej orës 09:00 deri në 15:00, pa furnizim me rrymë elektrike do të jetë vendbanimi prej restorantit Sole mio drejtë pushimores së Çaçakut, njoftohet për Portalin Ul-info nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS). Read More »

CEDIS: TË MARTEN PA RRYMË ULQINI DHE KRAJA

cedis

Për shkak të punimeve të planifikuara në largpërçuesin 110 KV Tivar – Ulqin, të martën me 18 prill, në periudhën prej orës 08:00 deri në 18:00, pa furnizim me energji elektrike do të mbes e tërë zona e Komunës së Ulqinit dhe Ostrosit, njoftohet për Portalin Ul-info nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS). Read More »

“Prishja e rendit dhe qetësisë publike”: “SHISHA BAR” DËNOHET ME 1.500 EURO

Shisha Bar

Njësia e Gjykatës zonale për kundërvajtje në Ulqin solli vendimin që “Allaj company” të dënohet 1.500 euro për shkak të “prishjes së rendit dhe qetësisë publike”. Siç thuhet, më 11 tetor të vitit 2015 u prish rendi dhe qetësia publike në mënyrë që në lokalin “Shisha bar” nga ana e disa të pranishmëve – mysafirëve u brohoritën fjalët ofenduese në ... Read More »

Në rrugën Ulqin – Tivar: LËNDOHEN RËNDË TRE PERSONA

Sudar

Në aksidentin në të cilin morën pjesë dy makina pasagjerësh në rrugën magjistrale Tivar – Ulqin i cili ndodhi dje rreth orës 14 u lënduan tre persona – Eldan Haliloviq (22) nga Ulqini, motra e tij Elma (13) dhe Emil Bajramoviq (29) nga Tivari. “Aksidenti ndodhi kur për arsye të papërcaktuara u ndeshën makina e tipit “Mercedes” me targa UL-AN637 ... Read More »

Ligji i ri për planifikim i dërgohet Komunës: TËRË ULQINI NË DUART E QEVERISË

Plani, Plan, Harta, Karta

Me Propozimin e Ligjit të ri për planifikim dhe ndërtim të cilin e ka përgatitur Ministria e zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit iu dërgua komunave. Me këtë akt vendoset centralizimi i të gjithë punëve në sistemin e planifikimit, gjegjësisht komunave iu merren kompetencat në fushën e planifikimit të hapësirës të cilën ato e menaxhojnë, në punët e përpilimit dhe miratimit ... Read More »

Festa e të krishterëve: SOT E PREMTJA E MADHE, TË DIELËN PASHKËT

Uskrs, Jaja,

Krishterët përgjatë botës shënojnë sot Të premten e madhe, ditë zie për shkak të vdekjes së Krishtit. Po ashtu, kjo është ditë e agjërimit të rreptë dhe ngjyrosjes së vezëve. Të dielën festohet ringjallja e Krishtit, gjegjësisht Pashkët, si festa më e gëzueshme krishtere. Për shkak të këtyre festave, për të krishterët e premtja dhe e hëna janë ditë pushimi. ... Read More »

„Në ritmet e Europës“: ULQINAKËT PREZANTOJNË QYTETIN E VET DHE TURIQINË

Ulcinj (1)

Në Qendrën sportive „Verde“ në Podgoricë me 29 prill do të organizohet manifestimi „Mali i Zi në ritmet e Europës“, në të cilin fëmijët nga 21 komuna të Malit të Zi nëpërmjet këngës dhe valles, do të prezantojnë qytetin e vet dhe ndonjërin nga shtetet europiane të cilin ja kanë caktuar organizatorët. Komuna e Ulqinit në këtë manifestim do të ... Read More »

Scroll To Top