Thursday , November 23 2017
Lajmi i fundit

Munib Abazi jep dorëheqje në BI: NUK PAJTOHEM ME JOTRANSPARENCË

Në mbledhjen e Bashkësisë islame Ulqin, e cila u mbajt të hënën, anëtari i kryesisë të këtij institucioni, Munib Abazi japi dorëheqje. “Unë nuk isha i te njëjtit mendim që anëtaret e kryesisë mos të jenë të informuar rreth dërgimit të tre personave në haxh si mysafir të mbretit”, tha ai. Sipas fjalëve të tija, Kryesia vetëm është e njoftuar ... Read More »

Policia: U ARRESTUAN SHTETASIT SHQIPËTAR NË PESHKIM TË PALIGJSHËM

Punonjësit e Drejtorisë së policisë të premten kanë gjetur mjetin lundrues në ujërat territoriale malazeze në peshkim ekonomik të paligjshëm, në të cilin ishin tre shtetas të Shqipërisë L.L.(51), S.F.(20). SH.S.(44) dhe një shtetas i Egjiptit A.A.(52). Ato pastaj u proceduan për dyshim të bazuar, që kanë kryer shkelje të Ligjit për kontroll kufitarë. Theksohet që ato kanë peshkuar rreth ... Read More »

Ukoviq: TI NDIHMOHET ROMËVE DHE EGJIPTIANËVE TË RI TË MBAROJNË SHKOLLIMIN

muki-rasiren

Ka shumë arsye pse fëmijët romë dhe egjiptian në Mal të Zi rrallë përfundojnë shkollat, ka vlerësuar nënkryetari i Këshillit të Romëve dhe Egjiptianëve të Mal it të Zi Muhamed Ukoviq. Ai tha që për shkak të situatës së vështirë ekonomike prindërit duhet të vendosin për kë të ndajnë mjetet financiare: vajzën apo djalin. “Kryesisht vendosen për djalin, sepse ai ... Read More »

Mbas tre ditëve: PËRFUNDOI “MARUBI END SEASON FEST”

Marubi

Me interpretimin e suksesshëm të baletit të legjendave të njohura ulqinake, “Kroi i zanave” dhe “Legjenda e sirenës”, në gjirin përrallor të Valdanosit, të dielën në mbrëmje përfundoi manifestimi “Marubi End Season Fest”. Në kuadër të këtij manifestimi treditorë, i cili është financuar me mjete të BE si projekt i bashkëpunimit ndërkufitar në lëmin e turizmit në mes të Ulqinit ... Read More »

Cungu: AKTIVITETET E SHUMTA KULTURORE DHE ARGËTUESE NË ULQIN

Kryetari i komunës së Ulqinit Nazif Cungu ka shprehur kënaqësinë me suksesin e festivalit treditor “Marubi End Season Fest”, qëllimi i të cilit, siç tha, është që sezoni në rivierë të Ulqinit të zgjas më shumë. “Vitet e kaluara kishim ankesat e turistëve për jetë të dobët kulturore dhe argëtuese. Për këtë që pa filluar vera kemi organizuar manifestimin “Të ... Read More »

Aksion ekologjik: PASTROJNË DELTËN E BUNËS

Lumi Buna, Rijeka Bojana

Një grup i shoqatave joqeveritare nga Ulqini dhe Podgorica ka paralajmëruar që të hënën do të nis me aksionin treditorë të pastrimit të mbeturinave në Parkun regjional Delta e Bunës. Kjo do të thotë që do të hiqen mbeturinat dhe deponitë nga gryka e këtij lum si dhe nga një pjesë e Plazhit të madh.Kjo hapësirë është shpallur Monument i ... Read More »

EEMZ: KRAJA TË SHTUNEN PA RRYMË

Ostros, Kraje, Krajina

Disa vendbanime dhe fshatra në komunën e Tivarit, për shkak të punimeve në trafo stacione, të shtunën do të jenë pa rrymë elektrike. Siç është lajmëruar nga Elektroekonomia e Tivarit, për shkak të punimeve në trafo stacionin “Ostros”, nga ora 14 deri në orën 19 pa energji elektrike do të mbesin konsumatorët në Ostros dhe Krajë, të cilët furnizohen nga ... Read More »

Me përkrahjen e BE: MBROJTJA MË E MIRË NË DET

Malá Plaža a hradby mesta Ulcinj

Në kuadër të projektit IPA 2011, Ministria e detarisë dhe komunikacionit dhe Drejtoria për siguri detare (DSD) kanë realizuar investim me vlerë. Bëhet fjalë për pajisje me vlerë rreth një milion euro, e cila përdoret për mbrojtjen e detit nga ndotja e befasishme nga mjetet lundruese – p.sh. në rast të aksidenteve detare, ngecje në cekëtin, përplasje dhe të ngjashme. ... Read More »

Drejtoria doganore: U SEKUESTRUAN MBI 130 KG DUHANË

Punonjësit e Njësisë për ndërprerjen e kontrabandës të Drejtorisë së doganave kanë sekuestruar 132 kg të duhanit të prerë nga shtetasit shqiptarë, për të cilën nuk kishin dëshmi për doganë dhe taksa tjera të paguara. Me kontrollin e lëvizjes së udhëtarëve dhe mallrave, duke kontrolluar autobusin e kompanisë “Boskovic prevoz”, tek udhëtarët, shtetas të Malit të Zi, punonjësit e doganës ... Read More »

Apel i ekologëve: TË NDALOJMË EKSPLOATIMIN E RËRËS NGA GRYKA E BUNËS

Ada e Bunes, Ada Bojana

Profesori i Universitetit të Podgoricës Janko Jankoviq thotë që praktikisht është mbyllur dega e djathtë e lumit Buna, që bënë real skenarin që Ada do të bëhet gadishull. “Kësaj i ka kontribuar eksploatimi i rërës në grykë. Shumë kompani, nuk e morën rërën në vendin ku ndahen degët, por në grykëderdhje, çka është më e thjeshtë”, thekson Jankoviq, i cili ... Read More »

Scroll To Top