Monday , February 19 2018
Lajmi i fundit

Rama-Gjukanoviq: SIPËRFAQET UJORE TË RËNDËSISHME SI ATO TOKËSORE

Edi Rama, Millo Gjukanovic

Gjatë qëndrimit të djeshëm në Podgoricë kryeministri i Malit të Zi dhe Shqipërisë Millo Gjukanoviq dhe Edi Rama janë pajtuar që problemet rreth lumit Buna duhet të zgjidhen me forca të përbashkëta. „Projekti i pastrimit të këtij lum kushton shumë dhe ne duhet të ulemi dhe të mendojmë si ta zgjidhim këtë në mënyrë të përbashkët“, tha Rama. Ai shtoi ... Read More »

Lajme nga EEMZ: VENDOSJA E SAHATEVE DHE NDËRPRERJET E RRYMËS

Rryma elektrike, Struja

Sahatet e ri të premten, me 15 nëntor, do të vendosen në këto lokalitete: –          Rruga Boshko Strugar –          Bulevardi Marshall Tito –          Rruga 26 nëntori –          Rruha Ivana Milutinovica 10 –          Pinjesh Për shkak të punëve të planifikuara në NN rrjetin tek “Belavista”, të premten, me 15 nëntor, në periudhën nga 10,30 deri në ora 12,30, pa furnizim me ... Read More »

Sukubinë: SEKUESTROHEN 44 KG DROGË

Skank ne Muriqan-Sukubine

Në aksionin e përbashkët të punonjësve të Drejtorisë së doganave dhe atyre të Ministrisë së punëve të brendshme, si dhe në bashkëpunim me punonjësit e policisë kufitare të Republikës së Shqipërisë, të mërkurën në pikën kufitare të përbashkët Sukobinë-Muriqan, në hyrje në Mal të Zi, janë sekuestruar rreth 44 kilogram të materies për të cilën dyshohet që është substancë narkotike ... Read More »

EEMZ: DISA PJESË TË ULQINIT TË ENJTEN PA RRYMË

Ulcinj,_Montenegro_-_Sept._2010

Disa pjesë të Ulqinit të enjten do të jenë pa rrymë, për shkak të vendosjes së sahateve të ri, është lajmëruar nga Elektroekonomia e Malit të Zi. Sahatet në Ulqin do të vendosen në rrugët Boshko Strugar, në Bulevardin Marshall Tito, si dhe në lokalitetet 26 nëntori, Ivana Milutinoviqa 10 dhe në Pinjesh. Në objektet ku do të vendosen sahatet, ... Read More »

Gjykata e lartë: GJYKATA NË ULQIN PRAPË PËR SHKARKIMIN E ALI REXHES

Gjykata e lartë në Podgoricë e ka kthyer në rishqyrtim vendimin e Gjykatës themelore në Ulqin e cila më herët e ka vlerësuar si të paligjshëm Vendimin e Këshillit ekzekutiv të Organizatës turistike të Ulqinit për shkarkimin e ish drejtorit të këtij institucion Ali Rexhes, është deklaruar Portalit UL-info. Ankesë Gjykatës së lartë për vendimin e gjykatës së Ulqinit ia ... Read More »

Me përkrahjen e TIKES: HAPET OBJEKTI I RIKONSTRUKTUAR I QENDRËS DITOR

Në Ulqin të hënën është hapur objekti i rikonstruktuar i Qendrës ditore për fëmijë me nevoja të veçanta, në të cilën Agjencia e Republikës së Turqisë për bashkëpunim ndërkombëtarë (TIKA) ka investuar 34 mijë euro. Këtë akt e kryen ministri i punës dhe kujdesit social Predrag Boshkoviq, kryetari i komunës së Ulqinit Nazif Cungu, drejtori i TIKES në Mal të ... Read More »

Kriporja: NË VIJIM FOLEZIMI I FLAMINGOVE

Kriporja, Solana

Qetësia dhe siguria janë arsyet kryesore pse këtë vjeshtë në Kripore janë mbi një mijë flamingo dhe që është në vijim procesi i folezimit të tyre. Kësaj gjithsesi do ti kontribuoj dhe aksioni i Qendrës për mbrojtjen dhe studimin e shpendëve (CZIP) të cilët vitin e kaluar me ndihmën financiare të organizatës gjermane “Euronatur”, kanë bërë kupe artificiale për folezimin ... Read More »

Plazhi i madh i mbuluar me plehra: BUNA NXORI KONTEJNERË ME MBETURINA

Lumi Buna, Rijeka Bojana, Plehrat, Smece, Berllogu, Mbeturinat

Një pjesë e madhe e plazhit në Adë është i mbuluar me plehra të cilët këto ditë i nxori lumi Buna. Sipas fjalëve të kryetarit të Shoqatës ekologjike “Hapi i gjelbër” Xhelal Hoxha, kjo është shumë shqetësuese. “Çka do të ndodhë kur të bien shirat më të mëdha”, tha ai për “Vijesti”. Hoxha paralajmëroi edhe për gjueti të palejueshme të ... Read More »

Profesorja nga SHBA në Ulqin: VJEN PËR SHKAK TË ZEZAKËVE

Arkiv, Arhiva

Kryetarja e qendrës për hulumtime geneologjike afro-amerikane  Paula D. Royster vjen të dielën në Ulqin. Ajo është lider në përkushtimin e Qendrës në zbulimin, ruajtjen dhe mbrojtjen e historisë së diasporës afrikane, ndërsa arsyeja e vizitës së saj është dëshira të njoftohet dhe të hulumtoj historinë e familjeve të Zezakëve nga Ulqini të cilët janë me prejardhje nga Afrika, e ... Read More »

OJQ: KOHA PËR REVITALIZIMIN E ULLSISHTËS NË VALDANOS

Valdanos, Panorama

Organizatat joqeveritare nga Ulqini, Mali i Zi dhe jashtë vendit nga të cilat disa janë të kyçura në zgjidhjen e këtij problemi më shumë se 20 vite, si dhe përfaqësuesit e të tre konfesioneve, mbas mbledhjeve të shumta, takimeve me përfaqësuesit e institucioneve, peticioneve, tubime masive, shëtitjeve protestuese, mbas materialit të dokumentuar dhe studimesh të institucioneve eminente për pakujdesin dhe ... Read More »

Scroll To Top