Wednesday , July 18 2018
Lajmi i fundit

ONT: HAJDINAGA ANËTARË I KËSHILLIT EKZEKUTIV

Gezim Hajdinaga, Gzim Hajdinaga

Ish kryetari i komunës së Ulqinit Gëzim Hajdinaga është anëtarë i ri i Këshillit ekzekutiv të Organizatës nacionale turistike të Malit të Zi (ONT MZ). Ai në këtë funksion, me propozim të Ministrisë së zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit është zgjedhur në Kuvendin e ONT, i cili është mbajtur fundjavën e kaluar në hotelin “Palas” në Petrovac. Pro emërimit të ... Read More »

Fakulteti: ÇKA MUND TË STUDIOHET NË ULQIN

FMS-ULCINJ-TABLA-SA-STRANE-page-001 (1)

Fakulteti i studimeve afariste mesdhetare, kryen regjistrimin në vitin e parë të studimeve në këto programe shkollimi: Menaxhmenti në turizmin nautik, sport  dhe rekreacion, Menaxhmenti i punëve në dogana, shpedicione dhe agjenci, si dhe Menaxhmenti dhe siguria e porteve dhe jahteve. Të gjithë informatat mund të fitohen në ndërtesën e Fakultetit – Qendra për kulturë Ulqin ose në numrat e ... Read More »

Tek Ulqini: U DËNUA KAPEDANI I PESHKAREXHES NGA SHQIPËRIA

Inspektorët për peshkim në det zënë gjetur katër persona në peshkim të paligjshëm në objektin lundrues “Leon” me gjatësi mbi 24,5 metër, gjerësi mbi gjashtë metër, i cili ka lundruar nën flamurin shqiptar. Personat e gjetur kanë peshkuar me rrjeta të peshkarexheve, ndërsa në anije gjatë kontrollit janë gjetur rreth 200 kilogram peshk. Duke marrë parasysh kundërvajtjen e kryer të ... Read More »

Në Tiranë: RAMA BOJKOTOI PATRIARKUN SERB

Edi rama

Kryeministri, Edi Rama gjatë takimit të zhvilluar në kryeministri me patriarkët botërorë, ku të pranishëm ishin serbi Irinej, Janullatos, Patriarku Ekumenik Bartolomeu I, ka shprehur irritim lidhur me deklaratat e patriarkut serb gjatë qëndrimit në Tiranë. Burime të besueshme bëjnë të ditur për televizionin “A1 REPORT” se, Rama ka shprehur qëndrim të ashpër ndaj deklaratave të patriarkut serb për Kosovën, ... Read More »

Të Mirat detare: RIPARIMET SI INVESTIME

Morsko dobro

Me qëllim të përgatitjes më të mirë të sezonit turistik dhe duke vërejtur nevojën për kësi lloj punimesh, Ndërmarrja publike për menaxhimin e të mirave detare ka njoftuar që ka iniciuar këto dy investime në komunë të Ulqinit: Riparimi i rrethojës metalike në “Pyllin e pishave” dhe Riparimi i rrethojës prej drurit në Plazhin e madh. Shtohet që këto punime ... Read More »

Miss Shqipëria: 31 FINALISTE NË ULQIN

Miss Shqipeia

Prej 16 vitesh bukuria femërore gërshetohet me atë të trashëgimisë tone, ndaj edhe në këtë edicion “Miss Shqipëria” nuk ndryshon formule, raporton Vizionplus.tv. Gara më e rëndësishme e bukurisë në vend, një organizim i “Deliart Assosiation” në bashkëpunim me Vizion Plus do të zhvillohet këtë vere në Kalanë e Ulqinit. Petri Bozo, producent i spektaklit tregon arsyen pse u zgjodh ... Read More »

Kovačeviq: SHANSET MË TË MËDHA PËR NAFTË NË ULQIN

Nafta Ulqin

Inxhinieri i diplomuar i gjeofizikës dhe drejtori shumëvjeçar për hulumtimin e naftës dhe gazit në “Jugopetrolin” e Kotorit Veselin Kovaçeviq ka deklaruar që Ulqini është potencialisht vendburimi më i madh i naftës në Mal të Zi. Ai për “Dan” tha që në këtë zonë hulumtimet e deritashme janë pozitive dhe inkurajuese, por që të dhënën 100 për qind të saktë ... Read More »

Këtë javë: PREZANTIME TË SUKSESSHME NË PRISHTINË DHE MOSTAR

Zana Sarva

Tre ditët e kaluara delegacioni i komunës së Ulqinit dhe i Organizatës turistike kanë marrë pjesë në mënyrë të suksesshme në dy manifestime të mëdha rajonale. Oferta e Ulqinit për sezonin e ardhshëm turistik ka ngjallur interesim të madh në Panairin e turizmit, udhëtimit dhe hotelerisë në Prishtinë. Kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka ishte i pranishëm ditën e ... Read More »

Fakulteti: NGA MESI I QERSHORIT FILLOJNË REGJISTRIMET

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Nga Fakulteti për studime afariste mesdhetare, i cili nga vjeshta e ardhshme do të fillojë me punë edhe në Ulqin, kanë njoftuar që regjistrimi i studentëve do të fillojë nga mesi i qershorit, njëjtë si në të gjithë fakultetet tjera në vend. Studentët e ardhshëm do të kenë mundësi ti marrin të gjitha informatat në stendën e FSAM në ndërtesën ... Read More »

Të enjten: SINDIKATA PARALAJMËROI GREVË NË UJËSJELLËS

Greva, Strajk, Ujesjelles dhe kanalizimi, Vodovod i kanalizacije

Organizata sindikale në Ndërmarrjen publike “Ujësjellës dhe kanalizime” ka paralajmëruar që të enjten, më 5 qershor, do të organizojë grevë të përgjithshme. Thuhet që punëtorët kanë vendosur ta bëjnë këtë hap për shkak të gjendjes së keqe materiale dhe financiare dhe për shkak të mosplotësimit të detyrimeve ligjore nga ana e udhëheqësisë së ndërmarrjes. “Na kanë borxh nëntë paga, ndërsa ... Read More »

Scroll To Top