Wednesday , October 23 2019
Lajmi i fundit

Komisioni: TË DHËNAT E PASAKTA TË 19 FUNKSIONERËVE NGA ULQINI

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Nga Komisioni për parandalimin e konfliktit të interesit është njoftuar se 19 funksionar publik në Ulqin kanë dhënë të dhëna të pasakta për gjendjen pronësore dhe të ardhurat në fund të vitit 2014. Meqë në Ulqin ka 101 funksionarë publik, kjo do të thotë se gati një e pesta i dorëzoi komisionit të dhëna të pasakta. Nga ky institucion thanë ... Read More »

Komuna: KRYETARI GJEKA URON BAJRAMIN

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka

Kryetari i Komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka përgëzon besimtarët e besimit islam me rastin e Festës së Fiter Bajramit. Në mesazhin e tij, ndër të tjera, thuhet: “Kam nder dhe kënaqësinë që në emër të Komunës së Ulqinit dhe në emrin tim personal të gjithë besimtarëve të besimit islam tua uroj Festën e Fitër Bajramit. Uroj që kjo festë të përcillet me dashuri, ... Read More »

Express: SINAN VLLASALIU RREZIKON BURGUN

Sinan Vllasaliu

Një numër i madh këngëtarësh nga Kosova pritet të arrestohen, pasi akuzohen për shmangie të tatimeve. “Express” shkruan se tashmë janë marrë në pyetje në cilësinë e të dyshuarve këngëtarët Sinan Vllasaliu, Naim Abazi dhe Mihrije Braha, Ramadan Krasniqi, Nysret dhe Afrim Muçiqi. Pjesa më e madhe e këngëtarëve ka javë që janë marrë në pyetje nga policia, nën dyshimin ... Read More »

Prokuroria themelore: FARUK RESULBEGOVIQ ZGJIDHET PROKUROR

Prokuroria (1)

Para kryetarit të Këshillit të prokurorisë Ivica Stankoviq, në hapësirat e Prokurorisë së lartë shtetërore në Podgoricë , betimin e bënë kandidatët e zgjedhur për prokuror shtetëror, njoftohet nga ky institucion. Ndër ato të cilit e kanë bërë betimin ishte dhe prokurori shtetëror në Prokurorinë shtetërore themelore në Ulqin Faruk Resulbegoviq. Përndryshe, në vijim është përzgjedhja e të gjithë bartësve ... Read More »

Miller: ÇDO ULLI NË VALDANOS MË I VLEFSHËM SE HOTELI

Valdanos,

Hulumtimi të cilin pak kohë më parë e punuan ekspertët nga Turqia ka treguar që disa rrënjë ullinj në Valdanos janë të vjetra gati dy mijë vjet. Po ashtu, në mënyrë shkencore është vërtetuar se nga ullinjtë më të vjetër prodhohet vaji më cilësor. “Kjo do të thotë se çdo rrënjë ulliri në Valdanos është më e vlefshme se cilido ... Read More »

Ankesë: NË TIVAR OPEROHET, NË ULQIN I THANË SE NUK KA ASGJË

Shtepia e shendetit, Dom zdravlja

Ulqinakja Shazija Cekoviq ia dërgojë ankesën ministrit të shëndetësisë Budimir Shegrt për punën e një mjeku kujdestar në Urgjencën e Ulqinit. Siç shkruan në letër, ajo më 6 korrik në orët e mbrëmjes, kishte dhimbje të mëdha në pjesën e barkut. Sipas fjalëve të saja, në Urgjencën e Ulqinit mjeku kujdestar i tha se nuk ka asgjë dhe e këshilloi ... Read More »

CZIP: UJI RRJEDH, KTHEHET JETA NË KRIPORE

Krip 2

“Sot nëpër Kripore, e cila deri para pak ditësh ishte e zbrazët si shkretëtirë, rrjedh uji, ndërsa me të edhe jeta. Aeroporti i shpendëve prapë është aktiv, presim vizitorët e parë”, deklarojnë nga Qendra për mbrojtjen dhe hulumtimin e shpendëve (CZIP). Kjo organizatë joqeveritare, së bashku me ambasadën e Gjermanisë, Polonisë dhe Francës, si dhe parlamentarët e BE-së, është më ... Read More »

Sezoni: REGJISORI NGA KOSOVA POHON SE ËSHTË PLAÇKITUR

Selami Taraku

Regjisori i filmit Selami Taraku njoftoi policinë e Ulqinit se para disa ditësh u plaçkit brutalisht në hotelin “Albatros”. Ai gazetarit të “Vijesti-t” i bisedoi se nga tavolina në restorantin e këtij objekti i humbi portofoli, me 1700 euro dhe biznes kartat, i cili pastaj iu kthye bosh. Taraku është i inatosur me sjelljen e personelit të hotelit, si dhe ... Read More »

BL Katërkollë dhe Shoqata ORA: SHASI ËSHTË DËSHMI E IDENTITETIT SHQIPTARË

Reagim

REAGIM BL Vlladimir dhe shoqata Ora reagojnë në lidhje më organizimet e ceremonive fetare në objektet kulturore-historike që gjenden në Qytetin e Vjetër të Shasit të cilat janë publikuar në disa media të shkruara   Qyteti i Shasit me shtresat kulturore arkeologjike që njihen deri më sot dëshmojnë rrjedhën e  jetës në një periudhë prej rreth 8000 viteve. Me këtë ... Read More »

Ambasadorja Shtajnaker: NGADALË SHKOJNË PUNËT RRETH KRIPORES

Gudrun Stajnaker

Ambasadorja e Gjermanisë në Mal të Zi Gudrun Shtajnaker ka deklaruar se ngadalë po përparon procesi i revitalizimit të Kripores. “Kjo është zonë e veçantë me biodiversitet dhe këtu shohë se reagimi i Qeverisë së Malit të Zi është shumë i ngadalshëm”, tha ajo në deklaratë për “Dneven novine”. Të shtunën, përndryshe, më në fund kanë filluar me punë pompat ... Read More »

Scroll To Top