Friday , February 22 2019
Lajmi i fundit

Kërkesat: TË NDALOHET MBETURINA ME EMRIN “INFORMER”

Informer

Ballina e turpshme e tabloidit “Informer” ka shkaktuar reagime të ashpra të opinionit. Këtë intolerancë etnike dhe retorik të urrejtjes së pari e dënuan nga OJQ “Iniciativa qytetare” duke ftuar prokurorin shtetëror të reagojë. “Karakterizimi “Šiptarska svinjarija” paraqet ofendimin e një kombi, e sidomos të përfaqësuesve të tij që jetojnë në Mal të Zi”, deklarohet nga AQ. Kryeministri malazez Millo ... Read More »

Podgorica: ARRESTOHEN SULMUESIT NË AMBASADËN SHQIPTARE

AA (1)

Policia e Podgoricës ka arrestuar tre persona për shkak të dyshimit se kanë gjuajtur me gurë Ambasadën e Shqipërisë në Podgoricë. Siç transmeton Portal Analitika, këto persona me kapuça në kokë rreth orës 10 e 30 minuta kanë gjuajtur ambasadën me gurë. Nga policia është lajmëruar që në incident askush nuk është lënduar, ndërsa në ndërtesë të Ambasadës janë shkaktuar ... Read More »

Në Katërkollë: FILLOI “D’OLCINIUM INTERNATIONAL FESTIVAL”

Dita e Sheges, Dan nara

Me “Ditën e shegës” sot solemnisht në Katërkollë është shënuar fillimi i manifestimit treditor “D’Olcinium international festival”, të cilin e organizon Organizata turistike dhe komuna e Ulqinit. Mysafirët e shumtë i përshëndeti nënkryetarja e komunës së Ulqinit Zenepa Lika, kryetari i Biznes klub Ana e Malit dhe përfaqësuesi i Ministrisës së zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit. “Në këtë mënyrë e ... Read More »

Beqir SINA: Në SHBA konferenca për shqipëtaret në Mal të Zi

Beqir Sina

Departamenti i Shkencave Politike dhe Programi i Studimeve Ndërkombëtare në Universitetin e Oakland në Rochester – Miçigan në bashkëpunim me Shoqatat shqiptare-amerikane të New York, Detroit dhe Çikago njofton në faqen e saj të internetit se më 1 nëntor në Meadow Brook Hall në kampusin e Universitetit të Oakland mbanë Konferencën me titull :” Shqiptarët në Mal të Zi – Politika e Minoritetit dhe ... Read More »

VOA: QENDRA DITORE ULQIN

Në Mal të Zi, Qendra ditore për fëmijë me aftësi të kufizuara e Ulqinit ka ndikuar dukshëm në ndërgjegjësimin dhe promovimin e nevojave për këtë shtresë të veçantë të shoqërisë. Qendra ditore ka ndihmuar në heqjen e pengesave në edukim dhe komunikim, duke u ofruar  këtyre fëmijëve të drejtën e barabartë për arsimim. Për më shume ndiqeni videon e përgaditur nga ... Read More »

Kuvendi i Malit të Zi: VALDANOSI DUHET TË MBROHET

Skupstina Crne Gore, Kuvendi i Malit te Zi

Deputetët e Kuvendit të Malit të Zi duhen nesër të deklarohen mbi Propozimin e Ligjit për ullishtari të cilin e propozoi Qeveria e Malit të Zi. Deputetët e opozitës, edhe disa përfaqësues të koalicionit qeverisës, ashpër i janë kundërvënë qëllimit të ministrit të bujqësisë Petar Ivanoviq që me këtë akt juridik nuk mbrohet prodhimi vendas, sidomos Valdanosi, si sinonim i ... Read More »

Policia: NË ULQIN MBRËMË KONFISKOHET PISTOLETA

reg-ulcinjska-policija

Drejtoria e policisë ka lajmëruar që ka konfiskuar pistoletën prej një personi dje në Ulqin të cilën e zotëronte ilegalisht. Thuhet që qytetari i Ulqinit A.S. (26) mbrëmë rreth orës 22.15, ka kaluar me makinë në rrugën 26 nëntori dhe afër një lokali, në të cilën qytetarët kanë shikuar ndeshjen e futbollit Serbi-Shqipëri, nga pistoleta lartë ka shkrepur disa fishek. ... Read More »

Prej nesër: D’OLCINIUM INTERNATIONAL FESTIVAL

sergej cetkovic bilbord2

Të enjten fillon manifestimi treditor “D’Olcinium international festival”, të cilin e organizon Organizata turistike dhe komuna e Ulqinit.Në kuadër të këtij manifestimi nesër në Katërkollë do të mbahet Dita e Shegës, programi i pasur kulturo-artistik dhe koncerti i ansamblit “Shota”.[ Një dit më vonë, të premtën, është planifikuar mbajtja e festivalit folklorik në Plazhin e vogël, në të cilin do ... Read More »

Projekti: NUK KA MË MANIPULIME ME GJENDJEN SOCIALE

Euro, Monedha, Novac

Nga Ministria e punës dhe kujdesit social është njoftuar që ka përfunduar faza testuese e projektit të kartonit social në Ulqin. “Rezultatet e para të kontrollit se si funksion sistemi i ri në praktikë janë më shumë se të kënaqshme”, theksuan nga ky resor qeveritar. Siç thuhet, në të ardhmen në një vend do të gjenden të gjithë të dhënat ... Read More »

Sindikata: DERI TANI 419 KËRKESA PËR BANESA TË SOLIDARITETIT

Shefki Keko Lamoviq, Sefkija Keko Lamovic

Nga Sindikata komunale (SK) është njoftuar që deri tani janë dorëzuar 419 kërkesa për marrjen e banesës në ndërtesën e solidaritetit e cila do të ndërtohet në Fushë të Ulqinit. “Mbas takimit me kryetarin e komunës Fatmir Gjeka kemi fituar bindjen që deri në gjysmë të nëntorit do të fitohet pëlqimi i Qeverisë për këtë lokalitet”, tha për Portalin Ul-info ... Read More »

Scroll To Top