Thursday , August 16 2018
Lajmi i fundit

Ministria për pakica: PESË PËR QIND SHQIPTARË NË ARSIM DHE SHËNDETËSI

Sipas të dhënave të Ministrisë për të drejtat e njeriut dhe pakicave, në institucionet e arsimit në Mal të Zi punojnë 409 Shqiptarë apo rreth pesë për qind nga numri i përgjithshëm i të punësuarve. Sipas përqindjes më pak Shqiptarë (4,5 për qind, gjegjësisht 229 persona) punojnë në institucionet e shëndetësisë në vend. Ministri Suad Numanoviq tha që përqindjet e ... Read More »

MZ – KOSOVA: MARRËVESHJA PËR BASHKËPUNIM POLICOR

Ministrat e punëve të brendshme të Kosovës dhe Malit të Zi, Bajram Rexhepi dhe Rashko Konjeviq, kanë nënshkruar të mërkurën në Prishtinë Marrëveshjen për bashkëpunim policor. Duke marrë parasysh numrin e madh të turistëve nga Kosova që kalojnë pushimet verore në Ulqin, në takim është arritur marrëveshja për angazhimin e policëve nga Kosova në Ulqin gjatë sezonit veror turistik. Gjatë ... Read More »

Mbrojtja e deltës së Bunës: ME PARTNERITET DERI TEK SUKSESI

Lumi Buna, Rijeka Bojana

Në takimin e djeshëm në komunë të Ulqinit është arritur marrëveshja për formimin e trupit këshillues i cili do të precizojë aktivitetet për mbrojtjen e deltës së lumit Buna dhe menaxhimin integral të zonës bregdetare. Ky trup do të formohet në kuadër të projektit “Bojanatour” të cilin e zhvillojnë OJQ ”Hapi i gjelbër” dhe Ulqin biznes asociacioni, ndërsa financojnë Qendra ... Read More »

Të Mirat detare: SHEMBET VETËM NJË SHTËPIZË NË BUNË

Inspektorët e mbrojtjes së hapësirës nuk kishin shumë punë në Bunë. Të mërkurën është shembur vetëm një objekt i pronarit të panjohur me sipërfaqe prej 24 metër katrorë, në grykdershjen e Bunës në det, në bregun e djatht. Kjo do të thotë që praktikisht të gjithë nga 430 pronarë të shtëpizave në Bunë kanë nënshkruar marrëveshjen me ndërmarrjen publike për ... Read More »

Në Sukubinë: U SEKUESTRUAN 16 KG DROGË

Në pikën kufitare Sukubinë-Muriqan mbrëmë janë sekuestruar 16 kg kanabis, është lajmëruar nga Drejtoria e policisë. Droga është gjetur në makinën e tipit “Jeep Grand Cherokee”, me tarha shqiptare në të cilën ndodheshin dy shtetas shqiptar. Personat, automjeti dhe materia e gjetur janë dorëzuar punonjësve të policisë shqiptare për veprime të mëtejshme, shtohet në deklaratë. Read More »

Aksioni në Valdanos: PËRFSHIHET EDHE USHTRIA

Aksioni qytetar “Hapim rrugët e Valdanosit” është vazhduar edhe dje. Disa dhjetra njerëz kanë hapur tri rrugë që çojnë në “gjirin e heshtjes”, nëpër të cilët 35 vjet nuk ka shkelur këmba e njeriut. Dje në Valdanos ishin dhe oficerët e lartë në krye me drejtuesin e Seksionit për punë operative dhe trajnim në Shtabin e përgjithshëm të Ushtrisë së ... Read More »

Tensione në Kripore: DREJTORI NDALOI LËVIZJEN

Kriporja, Solana

Drejtori në falimentim i Kripores Ognjen Jovoviq ka ndaluar dje hyrjen dhe lëvizjen në Kripore të gjithë personave që nuk kanë aprovimin e tij. Ai këtë vendim e arsyetoi me ngjarjet e fundit që ndodhen në këtë ndërmarrje më të vjetër në Ulqin. Punëtorët, të cilëve të shtunën i skadojnë kontratat për punë, edhe sot janë mbledhur para fabrikës. Gjëja ... Read More »

Policia: PUNËTORËT E KRIPORES U MORËN NË PYETJE

Kriporja, Solana

Policia e Ulqinit ka marrë dje në pyetje deri në orët e para të mëngjesit kryetarin e Sindikatës së Kripores Marko Miranoviq dhe rreth njëzet punëtorë të kësaj ndërmarrje, për rrethanat e shpërthimit të zjarrit në rrethin e fabrikës, kur u dogjën dy automjete, shkruan “Dan”. Policia po heton se ku ishte çdo punëtorë në momentin e shpërthimit të zjarrit, ... Read More »

Incident në Kripore: MARRIN ZJARRË DY AUTOMJETE

Kriporja, Solana

Dy automjete, një furgon dhe një makinë, krejtësisht janë djegur në zjarrin i cili mbrëmë në orën 22:30 ka ndodhur në hapësirat e Kripores. Nga Drejtoria e policisë kanë lajmëruar që nuk kishte të lënduar. Duke iu referuar burimeve policore “Vijesti” theksojnë që bëhet fjalë për  zjarrvënie të qëllimshme. Read More »

Komuna e Ulqinit: MBI 260 MIJË EURO PËR PARKING

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Rreth 265 mijë euro do të investohen këtë vit nga buxheti i komunës për ndërtimin dhe rregullimin e parkingut në pjesën e ngushtë të qytetit. Siç thuhet në Projekt buxhet, afër 200 mijë euro do të kushtojnë dy parkingje: tek Ambulanca e vjetër dhe tek ndërtesa “Solidarnost” tek Komuna, derisa 70 mijë euro do të investohen në rregullimin e parkingut ... Read More »

Scroll To Top