Wednesday , October 23 2019
Lajmi i fundit

Kllezen: BIE MAKINA NË HUMNERË

Makina Kllezen

Sot rreth orës 14,30 makina e tipit “golf 5”, të cilën e drejtonte Jetmir Cukoviq, ka rënë në kanionin e përroit Kllezna, të thellë 12 metër, mëson Portali Ul-info. Në këtë aksident është lënduar pronari i automjetit dhe një person tjetër i cili ishte bashkë me të në makinë. Në vendngjarje shpejt kanë mbërritur përfaqësuesit e Shërbimit të mbrojtjes dhe ... Read More »

Ullishtarët: ULQINAKËT MORRËN PJESË NË “NOCNJAK” NË TROGIR

Nocnjak, Noqnjak

“Noqnjak-u” i sivjetmë, i 17 me radhë, manifestimi më i njohur ndërkombëtar i ullishtarëve dhe prodhuesve të vajit në Adriatik, është mbajtur nga fundi i javës së kaluar në Trogir. Në këtë tubim, siç transmetojnë mediet kroate, morën pjesë rreth 1000 pjesëmarrës, nga të cilët rreth 50 ulqinak. Mirëpo, ato këtë vit nuk fituan asnjë çmim, meqenëse viti i kaluar ... Read More »

Javën e ardhshme: KONFERENCA NDËRKOMBËTARE PËR KRIPORE

Solana, Kriporja

Qendra për mbrojtjen dhe hulumtimin e shpendëve (CZIP), organizata gjermane “Euronatur” dhe Komuna e Ulqinit nga mesi i javës së ardhshme organizojnë Konferencën ndërkombëtare për mbrojtje të Kripores e cila do të mbahet më 8 prill të vitit 2015 në Podgoricë. Më 9 prill, ditën e dytë të konferencës, është planifikuar vizita e Kripores së Ulqinit. Qëllimi i konferencës është ... Read More »

Ministri Boshkoviq: PRIORITET NDËRTIMI I FOSHNJORES NË ULQIN

Predrag Boskovic

Ministri i ri i arsimit Predrag Boshkoviq ka thënë se prioriteti i parë i këtij resori qeveritar do të jetë krijimi i infrastrukturës më të mirë në institucionet parashkollore. Ai theksoi se planifikohet ndërtimi i shtatë objekteve të institucioneve parashkollore, ndër të cilët edhe në Ulqin. Ky objekt duhet të ndërtohet në Fushë të Ulqinit me mjetet e Bankës zhvillimore ... Read More »

Këtë të shtunë: DITA E KOMUNËS SË ULQINIT

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Dita e Ulqinit, sipas Statutit të komunës, është e shtuna e pare e prillit, që do të thotë se këtë vit kjo festë festohet më 4 prill. Kjo ditë në mënyrë simbolike shënon përfundimin e vjeljes së ullinjve, daljen e detarëve në det dhe fillimin e sezonit turistik. Nga komuna është paralajmëruar se në nder të festës do të organizohen ... Read More »

Komuna: PAMJE E RE PËR PARLAMENTIN LOKAL

Kuvendi Komunal i Ulqinit

Mbledhjen e parë të rregullt këshilltarët e Kuvendit komunal të Ulqinit do ta mbajnë në hapësirë diçka më të bukur. Këto ditë në Sallën e madhe të Parlamentit lokal është vendosur foltorja dhe tavolina e re, në të cilën gjendet edhe stema e komunës. Punët rreth rregullimit të sallës i mbikëqyri nënkryetarja e komunës, arkitektja Zenepa Lika, ndërsa punimet e ... Read More »

PREJ TË MËRKURËS: REGJISTRIMI I NXËNËSVE NË KLASË TË PARË

Regjistrimi në klasë të parë të shkollës fillore të fëmijëve të lindur në vitin 2009 fillon të mërkurën, më 1 prill dhe do të zgjasë deri në fund të muajit, njoftohet nga Ministria e arsimit. Në momentin e regjistrimit duhet dorëzuar vërtetimi i mjekut nga institucioni kompetent shëndetësor. Nëse fëmija nuk gjendet në regjistrin me moshë për shkollë, të cilën ... Read More »

Kriporja: BLLOKOHET PORTA HYRËSE

Kriporja, Solana, Protest

Ish punëtorët e Kripores kanë bllokuar sot portën hyrëse të kësaj ndërmarrje në shenj proteste për shkak se administrata e falimentimit një ditë më herët shiti 14 maune kripë të papërpunuar. Sindikalisti Nikolla Çilingiri ka thënë se kripa e mbetur prej parvjet është garancia e punëtorëve se do ti lidhet stazhi i punës. Ai porositi administratën se asnjë maune nuk ... Read More »

Në Splendid: MË E MADHE DASMA E MANJATIT SHQIPTAR SE E VAJZËS SË BRANO MIQUNOVIQIT

hotel Splendid

Në hotelin “Splendid” në Budve të shtunën mbrëma do të organizohet dasma e vajzës së biznesmenit Brano Miqunoviq në të cilën do të jenë rreth 500 të ftuar. Siç shkruan “Blic”, njëkohësisht me ahengun e Miqunoviqit në “Splendid” mbahet edhe dasma e manjatit shqiptar, ndërsa drejtori i hotelit Zharko Radulloviq tha se mysafirët nuk do të takohen. “Dasma shqiptare do ... Read More »

RTV Ulqin: TENDERI JAVËN E ARDHSHME

RTV Ulqin, RTV Ulcinj

Në fillim të javës së ardhshme udhëheqësia e Radio-televizionit të Ulqinit do të shpallë tenderin për kabllimin dhe blerjen e pajisjeve mëson Portali Ul-info. Vlera e tenderit, i cili do të jetë i hapur 37 ditë, është 160 mijë euro me TVSH. Tenderi i parë i cili u shpall nga fundi i vitit të kaluar, me vlerë prej 120 mijë ... Read More »

Scroll To Top