Saturday , July 20 2019
Lajmi i fundit

Komuna e Ulqinit dhe “Likud”: NËNSHKRUHET MARRËVESHJA PËR BASHKËPUNIM

Fatmir Gjeka - Likud, Rajko Cerovic

Kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka dhe drejtuesi i OJQ “Likud Mali i Zi” Ratko Ceroviq kanë nënshkruar sot Marrëveshjen për bashkëpunim. Ky dokument ka të bëj me bashkëpunimin në fushën e kulturës, letërsisë, historisë dhe afirmimit të tolerancës ndëretnike dhe ndërfetare. Dy anë do të angazhohen veçanërisht rreth organizimit të tubimit të madh shkencor “Sabataj Cevi, sabatajanët dhe ... Read More »

Komuna: PËRPJEKJE PËR KREMTIMIN E VITIT TË RI

Kryetari i Komunës Fatmir Gjeka dhe bashkëpunëtorët e tij do të takohen nesër me përfaqësuesit e biznesit dhe organizatat që tubojnë ata, në perpjekje për të gjetur mundësitë dhe mënyrën për të kremtuar natën e ndërrimit të moteve në ambient të hapur. Komuna e Ulqinit dhe Organizata turistike janë te gatshme qe brenda mundesive te mbeshtesin nje aktivitet te ketij lloji, por ata llogarisin qe perkrahja nuk do te mungoje edhe nga sektori i ... Read More »

Para komunës: PROTESTË PËR SHKAK TË DISKRIMINIMIT NË ARSIM

Protesta

Para ndërtesës së komunës së Ulqinit të premten do të mbahet tubimi protestues i Shqiptarëve të cilët janë të pakënaqur me gjendjen e përgjithshme në arsimi në gjuhën shqipe në Mal të Zi. “Ky tubim duhet të jetë mesazh politikanëve tonë të cilët na përfaqësojnë dhe Qeverisë së Malit të Zi që si popull autokton jemi të pakënaqur dhe dëshirojmë ... Read More »

„Likud”: DO TË KETË INVESTIME NGA IZRALI NË ULQINIT

Likud 2

Drejtuesi i organizatës së parë joqeveritare hebreje “Likud” në Mal të Zi, Ratko Ceroviq, ka thënë se pret që në periudhën e ardhshme të ketë investime të rëndësishme nga Izraeli në Ulqin. Ai për Portalin UL-info tha se ky qytet, për shkak të faktit se këtu “ka jetuar, vdiq dhe u varros Sabataj Cevi mund të bëhet magnet për dy ... Read More »

Nimanbegu: I ZHGËNJYER NGA VENDIMI I PROKURORISË PËR “INFORMERIN”

Genci Nimanbegu, Nik Gjeloshaj

Kryetari i Këshillit kombëtar të Shqiptarëve në Mal të Zi Genci Nimanbegu ka deklaruar që është i zhgënjyer me vendimin e prokurorisë shtetërore që tabloidin “Informer” ta akuzoi për vepër më të lehtë penale për tekstin e turpshëm “Siptarska svinjarija”. Nimanbegu, i cili është njëri nga nënshkruesit e padisë penale kundër “Informerit”, ka thënë për “Vijesti” që me këtë tekst ... Read More »

Kryqi i kuq i MZ: 45 ROME NË ULQIN

crveni_krst_zastava

Përfaqësuesit e popullatës rome, të cilët marrin pjesë në punëtorit e “Qendrës familjare”, kanë vizituar dje Plazhin e madh dhe Adën. Siç thuhet, 45 femra nga kampet e refugjatëve në vendbanimin periferik të Podgoricës, Konik, kishin mundësi të shoqërohen dhe të kënaqen në natyrën unike të Ulqinit. Shëtitja njëditore është organizuat nga Kryqi kuq i Malit të Zi, i cili ... Read More »

Policia: ULQINAKU ARRESTOHET NË SERBI

Prangat, Lisice, Policia, Policija

Punonjësit e Drejtorisë së policisë në Ministrinë e punëve të brendshme të Republikës së Serbisë, javën e kaluar në Pançevo, kanë arrestuar Boban Vukoviqin (23) nga Ulqini, njoftoi policia malazeze. Vukoviq ishte shpallur në kërkim me mandat ndërkombëtar të Interpolit, të shpallur në bazë të kërkesës së Gjykatës themelore në Ulqin e cila është shpallur për arrestimin e këtij personi ... Read More »

Prokuroria: PADI PENALE KUNDËR INFORMERIT

Informer 1

Prokuroria e lartë shtetërore në Podgoricë ka dorëzuar Prokurorisë themelore shtetërore padi penale kundër gazetës Informer Mali i Zi për shkak të veprës penale dëmtimi i dinjitetit te popullit dhe pakicave tjera nacionale, transmeton Mina. Informer më 16 tetor ka publikuar tekstin e turpshëm për përfaqësuesit e popullit shqiptar. Deputetët e Forcës dhe Alternativës shqiptare, Genci Nimanbegu dhe Nik Gjeloshaj, ... Read More »

Sindikalistët e Ulqinit: TË GJITHË JEMI ME KEKON

Shefki Keko Lamoviq, Sefkija Keko Lamovic

Në mbledhjen e zgjeruar të Sindikatës komunale të Ulqinit sot njëzëri është refuzuar vendimi i sekretarit gjeneral të Lidhjes së sindikatave të pavarura të Malit të Zi Marko Nikçevi për zëvendësimin e kryetarit të sindikatës Shefki-Keko Lamoviq. Thuhet që me këtë është shkelur rëndë procedura, si dhe që Lamoviq akoma duhet të qëndrojë në këtë funksion. Sindikalistët e Ulqinit kanë ... Read More »

Biblioteka e qytetit: GJEKA PREMTOI MBROJTJEN E LIBRAVE DHE PAGA PUNËTORËVE

Biblioteka e Ulqinit

Me ftesë të udhëheqëses të Bibliotekës së qytetit Ardita Rama, kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka ka vizituar sot këtë institucion. Mbas vizitës së Bibliotekës, Gjeka tha që është e nevojshme sa më parë të niset me renovimin e disa hapësirave në mënyrë që mbi 40 mijë libra të mbrohen në mënyrë adekuate. Ai poashtu premtoi që punëtorët e ... Read More »

Scroll To Top