Wednesday , January 16 2019
Lajmi i fundit

Të reja nga kopshti „Solidarnost”: ZHVILLOJNË VETËDIJEN PËR MJEDISIN

Fëmijët e kopshtit për fëmijë “Solidarnost” të hënën së bashku me edukatoret dhe prindërit e tyre, si dhe me përkrahjen e disa institucioneve shtetërore dhe kompanisë “Megasound” kanë organizuar vendosjen e shtëpizave për zogj në Pyllin e pishave. “Qëllimi i këtij aksion, në të cilin ishin të kyçur dhe nxënësit e klasës së parë të Shkollës fillore “Boshko Strugar” ishte ... Read More »

“Dnevne novine”: ALARM PËR GJYKATËN E ULQINIT

Gjykata themelore në Ulqin mund të mbes pa Departamentin gjyqësorë nëse Këshilli gjyqësor nis me shkarkimin e të gjithë atyre që kanë mbi 30 për qind të vendimeve të anuluara gjyqësore, shkruajnë “Dnevne novine”. Kjo gazetë, duke u bazuar në informatat nga Gjykata e lartë, shkruan që më shumë se një të tretën e vendimeve të anuluara kanë gjykatësit Radomir ... Read More »

KrajaOnline: TIKA – GATI PROJEKTI PËR FURNIZIMIN E KRAJËS ME UJË

Dje në Krajë u organizua manifestimi “Festa e gështenjave 2013” në të cilën ndër të tjerë morën pjesë edhe përfaqësues të Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ndërkombëtar (TIKA). Burime të mirëinformuara nga Bashkësia Lokale e Ostrosit njoftuan portalin KrajaOnline se të hënën me datë 18.11.2013 përfaqësues të Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ndërkombëtar (TIKA)  në mënyrë zyrtare do ... Read More »

Mbeturinat në Bunë: ADA SË SHPEJTI DO TË BËHET SHKRETËTIR

Lumi Buna, Rijeka Bojana, Plehrat, Smece, Berllogu, Mbeturinat

Për shkak të mungesës së parave për heqjen e mbeturinave nga Buna, Ada dhe Plazhi i madh zgjidhja e problemit nuk shihet në horizont, pohon Aljazzera. Vendasit e Adës paralajmërojnë që bëhet fjalë për bombë ekologjike, e cila nga viti në vit më shpejt po skadon. “Vetëm atëherë kur çohet niveli i ujit, ai mbledh çdo gjë nga brigjet dhe ... Read More »

Në Krajë: FESTA E GËSHTENJAVE 2013

Në Ostros këtë të shtunë, me përkrahjen e komunës së Tivarit, mbahet “Festa e gështenjave – Ostros 2013”. Në programin e pasur kulturo-artistik do të marrin pjesë një sere artistësh të njohur, derisa vizituesit do të kenë mundësinë që përveç gështenjave të provojnë dhe specijaitete tjera nga Kraja. “Për mysafirë janë siguruar 500 kilogram gështenja të pjekura dhe të ziera”, ... Read More »

MË NË FUND RAMA: JO ARMEVE KIMIKE

13-09-20-12-09-34banner_28_gusht_e.rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ashtu siç kishte paralajmëruar ka dalë në një deklaratë të posaçme për shtyp për të bërë publik vendimin e Shqipërisë lidhur kërkesën për të asgjësimin e armëve kimike të Sirisë. Rama sqaroi se, Shqipëria refuzon të përfshihet në këtë proces. “Po në parim jemi të gatshëm. Por nuk kemi asnjë kapacitet të brendshëm”, deklaroi Rama. ... Read More »

Rama-Gjukanoviq: SIPËRFAQET UJORE TË RËNDËSISHME SI ATO TOKËSORE

Edi Rama, Millo Gjukanovic

Gjatë qëndrimit të djeshëm në Podgoricë kryeministri i Malit të Zi dhe Shqipërisë Millo Gjukanoviq dhe Edi Rama janë pajtuar që problemet rreth lumit Buna duhet të zgjidhen me forca të përbashkëta. „Projekti i pastrimit të këtij lum kushton shumë dhe ne duhet të ulemi dhe të mendojmë si ta zgjidhim këtë në mënyrë të përbashkët“, tha Rama. Ai shtoi ... Read More »

Lajme nga EEMZ: VENDOSJA E SAHATEVE DHE NDËRPRERJET E RRYMËS

Rryma elektrike, Struja

Sahatet e ri të premten, me 15 nëntor, do të vendosen në këto lokalitete: –          Rruga Boshko Strugar –          Bulevardi Marshall Tito –          Rruga 26 nëntori –          Rruha Ivana Milutinovica 10 –          Pinjesh Për shkak të punëve të planifikuara në NN rrjetin tek “Belavista”, të premten, me 15 nëntor, në periudhën nga 10,30 deri në ora 12,30, pa furnizim me ... Read More »

Sukubinë: SEKUESTROHEN 44 KG DROGË

Skank ne Muriqan-Sukubine

Në aksionin e përbashkët të punonjësve të Drejtorisë së doganave dhe atyre të Ministrisë së punëve të brendshme, si dhe në bashkëpunim me punonjësit e policisë kufitare të Republikës së Shqipërisë, të mërkurën në pikën kufitare të përbashkët Sukobinë-Muriqan, në hyrje në Mal të Zi, janë sekuestruar rreth 44 kilogram të materies për të cilën dyshohet që është substancë narkotike ... Read More »

Komuna e Ulqinit: TAKIM ME ZNJ. PAULA D. ROYSTER

Sot Kryetari i Komunës Nazif Cungu priti në takim eksperten nga fusha e antropologjisë kulturore dhe gjenealogjisë nga SHBA znj. Paula D Royster. Znj. Royster është lider në përkushtimin e Qendrës për zbulimin, ruajtjen dhe mbrojtjen e histories së diasporës afrikane dhe që është duke qëndruar në Ulqin lidhur me studimin e saj që ka të bëjë me gjurmët e ... Read More »

Scroll To Top