Friday , July 19 2019
Lajmi i fundit

Të Mirat detare: SHEMBET VETËM NJË SHTËPIZË NË BUNË

Inspektorët e mbrojtjes së hapësirës nuk kishin shumë punë në Bunë. Të mërkurën është shembur vetëm një objekt i pronarit të panjohur me sipërfaqe prej 24 metër katrorë, në grykdershjen e Bunës në det, në bregun e djatht. Kjo do të thotë që praktikisht të gjithë nga 430 pronarë të shtëpizave në Bunë kanë nënshkruar marrëveshjen me ndërmarrjen publike për ... Read More »

Në Sukubinë: U SEKUESTRUAN 16 KG DROGË

Në pikën kufitare Sukubinë-Muriqan mbrëmë janë sekuestruar 16 kg kanabis, është lajmëruar nga Drejtoria e policisë. Droga është gjetur në makinën e tipit “Jeep Grand Cherokee”, me tarha shqiptare në të cilën ndodheshin dy shtetas shqiptar. Personat, automjeti dhe materia e gjetur janë dorëzuar punonjësve të policisë shqiptare për veprime të mëtejshme, shtohet në deklaratë. Read More »

Aksioni në Valdanos: PËRFSHIHET EDHE USHTRIA

Aksioni qytetar “Hapim rrugët e Valdanosit” është vazhduar edhe dje. Disa dhjetra njerëz kanë hapur tri rrugë që çojnë në “gjirin e heshtjes”, nëpër të cilët 35 vjet nuk ka shkelur këmba e njeriut. Dje në Valdanos ishin dhe oficerët e lartë në krye me drejtuesin e Seksionit për punë operative dhe trajnim në Shtabin e përgjithshëm të Ushtrisë së ... Read More »

Tensione në Kripore: DREJTORI NDALOI LËVIZJEN

Kriporja, Solana

Drejtori në falimentim i Kripores Ognjen Jovoviq ka ndaluar dje hyrjen dhe lëvizjen në Kripore të gjithë personave që nuk kanë aprovimin e tij. Ai këtë vendim e arsyetoi me ngjarjet e fundit që ndodhen në këtë ndërmarrje më të vjetër në Ulqin. Punëtorët, të cilëve të shtunën i skadojnë kontratat për punë, edhe sot janë mbledhur para fabrikës. Gjëja ... Read More »

Policia: PUNËTORËT E KRIPORES U MORËN NË PYETJE

Kriporja, Solana

Policia e Ulqinit ka marrë dje në pyetje deri në orët e para të mëngjesit kryetarin e Sindikatës së Kripores Marko Miranoviq dhe rreth njëzet punëtorë të kësaj ndërmarrje, për rrethanat e shpërthimit të zjarrit në rrethin e fabrikës, kur u dogjën dy automjete, shkruan “Dan”. Policia po heton se ku ishte çdo punëtorë në momentin e shpërthimit të zjarrit, ... Read More »

Incident në Kripore: MARRIN ZJARRË DY AUTOMJETE

Kriporja, Solana

Dy automjete, një furgon dhe një makinë, krejtësisht janë djegur në zjarrin i cili mbrëmë në orën 22:30 ka ndodhur në hapësirat e Kripores. Nga Drejtoria e policisë kanë lajmëruar që nuk kishte të lënduar. Duke iu referuar burimeve policore “Vijesti” theksojnë që bëhet fjalë për  zjarrvënie të qëllimshme. Read More »

Komuna e Ulqinit: MBI 260 MIJË EURO PËR PARKING

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Rreth 265 mijë euro do të investohen këtë vit nga buxheti i komunës për ndërtimin dhe rregullimin e parkingut në pjesën e ngushtë të qytetit. Siç thuhet në Projekt buxhet, afër 200 mijë euro do të kushtojnë dy parkingje: tek Ambulanca e vjetër dhe tek ndërtesa “Solidarnost” tek Komuna, derisa 70 mijë euro do të investohen në rregullimin e parkingut ... Read More »

OT: PADI PENALE KUNDËR DREJTORIT

Minir Karamanaga

Katër punëtorët e shkarkuar të Organizatës turistike kanë dorëzuar të enjten në Prokurorinë themelore shtetërore në Ulqin padinë penale kundër drejtorit të këtij institucioni Minir Karamanaga për shkak të, siç thanë, punësimit të paligjshëm dhe keqpërdorimit të pozitës zyrtare, shkruan “Dan”. Ato theksojnë që drejtori i OT në vendet e tyre ka punësuar persona politikisht të përshtatshëm, ndërsa dy punëtorë ... Read More »

Kontrolli vërtetoi: ALARMI PËR BOMBË NË KOMUNË ISHTE I RREMË

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj, Bombe, Bomba

Lajmërimi i mëngjesit që në ndërtesën e komunës së Ulqinit është vendosur pajisja eksplozive është vërtetuar si i rremë. Kjo përfundimisht është dëshmuar mbasi që anëtarët e Njësisë speciale dy orë kanë kontrolluar këtë institucion. Për momentin vetëm është e njohur që lajmërimi për bombën e vendosur erdhi nga numri i rrejshëm dhe që thirrja është drejtuar Njësisë policore në ... Read More »

Ullishtarët dhe komuna: RIKONSTRUKTIMI I RRUGËVE NËPËR ULLISHTË

Me Propozimin e sivjetmë të buxhetit komunal është parashikuar që për rikonstruktimin e rrugëve të vjetra në ullishtë të dedikohen 20 mijë euro. Me kërkesë të ullishtarëve dhe shoqatës për kthimin e pronës në Valdanos komuna, sipas fjalëve të kryetarit të komunës Fatmir Gjeka, do të investojë mjete të caktuara dhe në rikonstruktimin e tri rrugëve që çojnë në këtë ... Read More »

Scroll To Top