Friday , March 22 2019
Lajmi i fundit

Thesar në Shqipëri: 100 RRENJË ULLINJ 1000-VJEÇARË

Ulliri, Maslina, Ullishta, Maslinada

Në Shqipëri fatmirësisht ekzistojnë afro 100 rrënjë ullinj, mosha e të cilëve pas analizave rezulton të jetë afro 1000-vjeçare. Duke folur për “Metropol” profesor Enver Isufi tha se “pas evidentimit të hollësishëm, kemi arritur në përfundimin se, drurët e ullirit, më të vjetër në vendin tonë ndodhen në disa nga fshatrat e Shqipërisë së Mesme, si në zonën e Elbasanit, ... Read More »

ALARM: SHTETASIT E HUAJ, TË KTHYERIT NË KRYERJEN E VEPRAVE PENALE

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Dy incidentet të rënda që ndodhen kohët e fundit në Ulqin janë arsye për të nisur analizën urgjente të punës së organeve kompetente shtetërore. Kështu, për shembull, shtetasi i Kosovës Shaban Hyseni, i cili të mërkurën rreth mesnatës në qendër të Ulqinit ka qëlluar në pesë persona, para tre viteve ka plagosur një Ulqinak. Mbasi që një kohë të shkurtër ... Read More »

Drejtori i Kapitenerisë së Portit: SKUTERËT TË LARGOHEN NGA PLAZHET

“Skuterët që nga sezoni i ardhshëm duhet të dislokohen nga plazhet dhe të çohen në marina”, ka deklaruar Radojica Lazareviq, drejtori i Kapitenerisë së portit në Tivar, e cila përfshin edhe Ulqinin. Ai tha që një hap i tillë do të sillte kontrolle më cilësore ligjore të përdorimit dhe qiramarrjes së mjeteve të shpejta lundruese për vozitje në det, si ... Read More »

Shkrimtari amerikan Jonathan Franzen: ULQINI ËSHTË UNIK NË ADRIATIK

Jonathan Franzen

“Bregdeti i Ulqinit është unik në gjithë Adriatikun, i mrekullueshëm dhe në formë jashtëzakonisht të mire”, deklaroi Jonathan Franzen, shkrimtar dhe novelisti i madh amerikan. Ai kohë më pare vizitoi rajonin si i dërguar i “National Geographic”. Posaçërisht u fascinua që Ulqini është plot me zogj, dhe pastaj në një intervistë për mediat porositi zyrtarëve në Tiranë: “Ajo që ju ... Read More »

Aksident tragjik në Shkodër: DY TË VDEKUR

Dy të rinj kanë mbetur të vdekur si pasojë e një aksident të rëndë në aksin Shkodër – Hani i Hotit. Aksidenti i rëndë ka ndodhur të enjtën, ndërsa një makinë me targa italiane është përplasur me muret rrethues të një shtëpie, duke shkaktuar edhe vdekjen e 2 të rinjve që udhëtonin me makinën. Mësohet se shkak për aksidentin është ... Read More »

Komuna e Ulqinit: TAKIM CUNGU – BKA

Kryetari i komunës së Ulqinit Nazif Cungu priti të ënjtën në takim përfaqësuesit e Biznis Klub Ana e Malit me të cilët diskutuan lidhur me kërkesat që ato kanë si dhe mundësinë e bashkpunimit në mes të BKA-së dhe komunës së Ulqinit për realizimin e projekteve konkrete me rëndësi për qytetaret tanë. Kryetari i këtij klubi z.Kabil Kurti prezantoj para ... Read More »

Drejtoria e policisë: ARRESTOHET I DYSHUARI PËR TENTIM-VRASJE TË SHUMËFISHTË

Policia Ulqin, Policija Ulcinj

Punonjësit e Ministrisë së Punëve të Brendshme – Drejtoria e Policisë, Reparti i sigurisë Ulqin kanë identifikuar dhe arrestuar shtetasin e Kosovës, SH.H(25) nga Ferizaji, me qëndrim në Ulqin, për arsye të dyshimit se, në dëm të pesë personave, ka kryer vepër penale tentim të rëndë vrasje, është lajmëruar nga Drejtoria e policisë. Hetimet kriminalistike tregojnë kah dyshimi që Sh.H. ... Read More »

Mbrëmë pas mesnate në qendër të Ulqinit: QËLLOHET ME ARMË ZJARRI NË PESË PERSONA

Në natën në mes të mërkurës enjtes, rreth orës dy të mëngjesit, në objektin hotelerik „Nora“, në qendër të Ulqinit, erdhi deri te të shtënat. Nga policia mësuam vetëm që bëhet fjalë për „tentim të rëndë vrasje ndaj pesë personave“. Nuk janë lajmëruar emrat e personave të cilët morrën pjesë në këtë incident, sepse, siç është thënë, për këtë opinioni ... Read More »

SUP: CILËT STUDENTË PËRKRAHË FORCA E RE E MALIT TË ZI?!

SUP, Studentet e Ulqinit ne Prishtine

Reagim i organizatës “Studentët e Ulqinit në Prishtinë”(SUP) Një prej titujve që të martën ka mbushur faqet e portaleve malazeze është edhe ai i formimit të partisë më të re politike në Kosovë, Forcës së Re të Malit të Zi. Lindi forca e re pa e ditur se kush ishte e vjetra, lindi partia tek e cila numri i anëtarëve ... Read More »

Scroll To Top