Friday , January 24 2020
Lajmi i fundit

Nrekiq: KONKURSI MIS SHQIPËRIA NUK E KA VENDIN NË ULQIN

Loro Nrekiq, Ljoro Nrekic

Kryetari i Këshillit komunal të PDS-së Loro Nrekiq mendon që vendimi i kryetarit të komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka që përzgjedhja e sivjetme për mis Shqipëria të mbahet në Ulqin është marketing i keq politik dhe që përzgjedhjet nacionale të bukurosheve duhet të mbahen në vendet mis-i i kujt zgjidhet. Nrekiq për Portal Analitika tha që ai dhe anëtarët tjerë ... Read More »

Piperoviq në gjykimin e S.Ç.: KAM MENDUAR PËR VETËVRASJE

Zoran Piperovic

Avokati Zoran Piperoviq ka thënë dje që për shkak të aferës “Moldavja” ka përjetuar shumë shqetësime për shkak të cilave ka menduar tia marr vetes jetën. Piperoviq, siç përcjellin mediet, këtë e ka thënë në gjykimin e përsëritur në lëndën sipas padisë së tij ndal Moldaves S.Ç. të cilën e ka akuzuar për dhënie të dëshmisë së rreme. “Për shkak ... Read More »

Partia serbe: MISS SHQIPËRIA NË ULQIN – PROMOVIM I SHQIPËRISË NATYRALE

Konkursi për Miss Shqipëria 2014 këtë vit do të mbahet në Ulqin nga data 20 deri më 27 qershor. Marrëveshjen që Shqiptarja më e bukur të zgjidhet në Ulqin e ka komentuar Jovan Vuçuroviq, zëdhënësi i Demokracisë së re serbe (NOVA). Ai tha që vetëm Partia demokratike e socialistëve (DPS) mund të përgjigjet se a është mbajtja e këtij manifestim ... Read More »

Me rastin e Ditës së Tokës: PASTRIMI I NJË PJESE TË PLAZHIT TË MADH

Plazhi i madh, Velika Plazha

Aktivistët e organizatave joqeveritare “Hapi i gjelbër” dhe “Buna” do të pastrojnë nesër, me fillim në ora dhjetë, një pjesë të Plazhit të madh i cili nuk është i dhënë me qira, është deklaruar për Portali Ul-info nga këto shoqata ekologjike. Pastrimin e financon Ndërmarrja publike për menaxhimin e të mirave detare e cila tradicionalisht, me rastin e Ditës së ... Read More »

„Të gjithë për turizëm“: MANIFESTIMI PËR SHIJE TË ÇDOKUJT

Kalaja, Stari grad

Për festat e një majit në Ulqin do të organizohet manifestimi tradicional „Të gjithë për turizëm“, me program më të begat deri tani. Siç mësoi Portali Ul-info nga organizatorët, Komuna e Ulqinit dhe Organizata turistike, planifikohet që manifestimi të zgjas katër ditë, nga 1 deri më 4 maj, ndërsa qytetarët dhe turistët do të mund të kënaqën në programe të ... Read More »

OJQ “Horizonti i ri”: SHËNIMI TRADICIONAL I DITËS SË EVROPËS

Organizata e shoqërisë civile “HORIZONTI i RI”, sikur edhe vite me radhë, do të organizojë shënimin e Ditës së Evropës në Ulqin.  Me 9 Maj, në hapësirën përpara ndërtesës së Komunës, me një performancë simbolike, ku do të marrin pjesë përfaqësues të vetëqeverisjes lokale, aktivistë të shoqërisë civile dhe nxënës të shkolles, do të shënohet Dita e Evropës në Ulqin.Ky ... Read More »

Të dielën: AMBASADORI TURK VIZITOI BI

Ambasadori i Republikës së Turqisë në Mal të Zi Mehmet Nijazi Tanilir ka vizituar të dielën Bashkësisë islame në Ulqin. Së bashku me të ishte dhe Teufik Jaziçioglu, koordinatori i Dijanetit për Mal të Zi ( institucioni i Republikës së Turqisë që merret me çështje fetare). Ambasadori ka vizituar të gjithë objektet fetare në qytet dhe ka biseduar me përfaqësuesit ... Read More »

Deri në fund të prillit: NISIN PUNIMET PËR MEDRESEN E VAJZAVE

Medreseja Ulqin, Medresa Ulcinj

Deri në fund të këtij muaji do të nisin punimet në ndërtimin e Medresesë së vajzave në Fushën e Ulqinit, është deklaruar për Portalin UL-info nga Bashkësia islame në Ulqin. Siç na tha kryemimami h. Ali ef. Bardhi, donatorët nga Turqia kanë siguruar rreth një milion euro, sa planifikohet të kushtojë kjo ndërtesë, ndërsa është zgjedhur edhe kompania e cila ... Read More »

Gjykata themelore: PADITË VËLLAI VËLLANË, BABAI DJALIN, NËNA DJALIN…

Për gjendjen në një shoqëri mund të krijohet një fotografi e qartë nga praktika gjyqësore. Përparimi i teknikes dhe transparencës së punës të këtij institucion në Ulqin ka mundësuar që në monitorët e ndërtesës së Gjykatës themelore ose, akoma më thjesht, me hyrje në faqen  http://sudovi.me/osul/raspored-sudjenja/ shihet kush janë ato që kërkojnë drejtësinë. Por, kur pak më me vëmendje shikohen ... Read More »

Miss Shqipëria 2014 në Ulqin: U NËNSHKRUA MARRËVESHJA

Të premten producenti Petri Bozo ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit me kryetarin e komunës së Ulqinit, Fatmir Gjeka për zhvillimin e konkursit Miss Shqipëria 2014 në Kalanë e Ulqinit. Kështu nga datat 20-27 qershor bukuroshet shqiptare do të jenë mikeshat speciale të këtij qyteti, ku mbrëmjen e 27 qershorit, në Kalanë e bukur shqiptare do të kurorëzohet më e bukur ... Read More »

Scroll To Top