Wednesday , October 28 2020
Lajmi i fundit

Qeveria e Malit të Zi: GJUKANOVIQ URON RAMËN

Edi Rama, Milo Gjukanoviq

Kryetari i Qeverisë së Malit të Zi Millo Gjukanoviq ka uruar kryetarin e Qeverisë së Shqipërisë Edi Ramën për marrjen e statusit kandidat për anëtarësim në BE. Kryeministri Gjukanoviq në urim, në mes tjerash, theksoi që vendimi i Këshillit europian për dhënien e statusit të kandidatit është rezultat i përpjekjeve intensive të cilat i bëri Shqipëria në fuqizimin e procesit ... Read More »

FSAM: REGJISTRIMI NË FAKULTET NISI MIRË

Fakultet

Javën e kaluar filloi regjistrimi i nxënësëve që përfunduan shkollën e mesme në paralelen e Fakultetit të studimeve afariste mesdhetare në Ulqin. Portali Ul-info u njoftua që ky proces ka nisur mirë, si dhe që interesimi i të rinjve të Ulqinit tejkalon pritshmërinë e administratës së këtij institucioni të arsimit të lartë në këtë komunë. Lajmërohet që regrutimi i studentëve ... Read More »

Mbaroi i dyti SSF: VENDOSI ULQININ NË HARTËN BOTËRORE

Southern Soul Festival

Edicioni i dytë i festivalit të Ulqinit Southern Soul, ka mbaruar të dielën në mbrëmje, ndërsa gjatë katër ditët e kaluara në plazhin Dolcionium janë prezantuar më shumë se 40 artisë të muzikës soul, jazz, funk, hip-hop, disko, house nga të gjithë anët e botës, shkruan “Vijesti”. “Southern Soul Festival me edicionin e tij të dytë ka plotësuar të gjitha ... Read More »

Xhamia e detarëve: RIPAROHET MAJA E MINARES

Xhamia

Mbas gati shtatë muajsh është riparuar maja e Xhamisë së detarëve në Ranë. Skuadra e specializuar e kompanisë nga Tivari “Kalamper” vuri tani rrufepritës më cilësor seç ishte më herët. Maja e minares të kësaj xhami, e cila është rindërtuar në vitin 2011, është prishur nga goditja e rrufesë në nëntor të vitit të kaluar. Read More »

„Dan“: „MISS SHQIPËRIA“ SPEKTAKËL PREJ TË CILIT DUHET TË MËSOJMË

Miss Shqiperia 2014..

Gazeta ditore „Dan“ shkruan që konkursi për „Miss Shqipëria“, i mbajtur të premten poshtë bedenave të Kalasë në Ulqin, ishte nga ana e produksionit dhe organizimit në nivelin e shteteve të Europës perëndimore. „Duke fillu nga sigurimi, pastaj ndriçimi dhe organizimi, e deri tek transmetimi i konkursit për miss, gjithçka ka funksionuar shkëlqyeshëm“, shkruan korrespondenti e kësaj gazete të Podgoricës ... Read More »

Qeveria Malit të Zi: FOSHNJORJA E RE NË ULQIN

Vrtic, Foshnjorja

Nga Qeveria malazeze kanë njoftuar që me mjetet e Bankës zhvillimore të Këshillit evropian do të ndërtohen tetë foshnjore në Mal të Zi, ndër të cilat edhe në Ulqin. “Bëhet fjalë për projektin e avancimit të edukimit dhe arsimimit parashkollor”, është deklaruar zyrtarisht në Podgoricë. Me planet hapësinor të komunës është parashikuar që kjo foshnjore të ndërtohet në Fushën e ... Read More »

MEDIAT KOSOVARE BOJKOTUAN MISS SHQIPËRIA

Miss Shqiperia 2014

Në ngjarjen më të madhe të bukurisë “Miss Shqipëria 2014″, e cila u mbajt në Ulqin, mediat kosovare kanë marrë trajtim jo të duhur. Regjisori i kësaj ngjarjeje Petri Bozo, i ka larguar vetë kamerat duke thënë:“O vendosuni prapa publikut,o ua hedh kamerat në det!?” Si rrjedhojë e vendit të pafavorshëm për xhirim dhe këtij trajtimi, 37 përfaqesues të mediave ... Read More »

U mbajt spektakli: ANISA PETRELA SHQIPTARJA MË E BUKUR

Anisa-Petrela-540x340

19-vjeçarja Anisa Petrela nga Tirana është fituesja e “Miss Shqipëria 2014”. Këtë vendim të jurisë e deklaroi kryetari i komunës së Ulqinit dhe anëtari i jurisë Fatmir Gjeka. Ai shprehu kënaqësinë që ky spektakël është mbajtur në Ulqin, poshtë bedenave të Kalasë. Përcjellësja e parë është Kristi Pejo, ndërsa e dyta Sara Ymeri. Për Shqiptaren më të bukur kanë konkurruar ... Read More »

Komuna: NDËRMARRJE E VEÇANTË PËR SHËRBIME TË PARKINGUT?

Omer Bajraktari

Në komunë të Ulqinit kanë nisur iniciativën për pagesën e parkingut përgjatë bulevardit kryesor të qytetit. Në atë aks ka, siç vlerësohet, një mijë vende për parkim. “Qyteti do të ishte i ndarë në zona, ndërsa pagesën do ta bënte njëra nga ndërmarrjet ekzistuese publike”, deklaroi për “Dan” menaxheri i komunës Omer Bajraktari. Ai tha që mendohet edhe për themelimin ... Read More »

Miss Shqipëria: SPEKTAKLI MUND TË FILLOJË

Miss Shqiperia 112245

“Miss Shqipëria” do të dhurojë një super spektakël e kjo është mirëmenduar që nga prezantimi deri tek detajet e tjera që shoqërojnë garën e bukurisë. Prezantuese do të jetë bukuroshja Orinda Huta, e cila do të thërrasë edhe emrin e mbretëreshës së bukurisë shqiptare për vitin 2014. Elementë të tjerë që do t’i japin edhe më atmosferë të premtes në ... Read More »

Scroll To Top