Friday , May 25 2018
Lajmi i fundit

Me aksionin efikas të zjarrfikësve: LOKALIZOHET ZJARRI NË RANË

IMG-b7b9ed5f272d95703b0480fd7df55bff-V

Punonjësit e Shërbimit të mbrojtjes dhe shpëtimit të premten, rreth orës 14:30, kanë lokalizuar zjarrin i cili shpërtheu në përdhesen e një objekti privat në Plazh të vogël. Zjarri rrezikoi të përhapet në objektet përreth, por 11 zjarrfikës me tre makina zjarrfikësisht kanë arritur ta parandalojnë. Përndryshe, për shkak të komunikacionit të rënduar në qendër të qytetit, ishte e vështirësuar ... Read More »

Ulqin: RA 41 LITËR SHI PËR METËR KATROR

Shi, Kisa

Në natën në mes të enjtes dhe të premtes në territorin e komunës së Ulqinit kishte reshje të dendura. Siç tregojnë të dhënat e Entit hidrometeorologjik të Malit të Zi, ra 41 litër shi për metër katror. Meteorologët thonë se në ditët e ardhshme, deri të hënën, pritet mot kryesisht me vranësira. Read More »

CEDIS: TË PREMTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

CEDIS logo

  Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) deklaruan për Portalin Ul-nfo se të premten, me 4 Maj, pa rrymë do të jenë: – në periudhën prej orës 09:00 deri në 12:00: Kravari poshtë, pjesa e Çaprajve – në periudhën prej orës 09:00 deri në 14:30: Vendbanimi Kodra, në drejtim të Marnikoviqëve Sahatet e ri elektronik, të premten, me 4 Maj, ... Read More »

Inspekcioni: KONTROLLI I RRITUR NË SEZON, NË ULQIN TASHMË FILLOI

Inspekcija

Inspektorët gjatë kontrollit të rritur në sezonin veror turistik, me qëllim parandalimin e ekonimisë informale në tregun e mallrave, shërbimeve dhe punës, do të kontrollojnë dhënien e faturave fiskale, pagesën e pazarit, punësimin me theks të veçantë me jorezidentët, si dhe realizimin e të drejtave të të punësuarve. “Theksi i kontrollit të rritur në sezonin veror turistik do të jetë ... Read More »

„Cerovo“: RIKONSTRUKTOJNË I SHTËPISË SË SHËNDETIT NË ULQIN DHE AMBULANCËS NË KATËRKOLLË

cerovo

Kompania „Cerovo“, e cila e ka objektin shitës në Ulqin, pak kohë më parë ka fituar çmimin e Dhomës së tregëtisë së Malit të Zi për përgjegjësi shoqërore. Siç deklaroi drejtori ekzekutiv Goran Gjuroviq, kjo kompani nisi projektin e ri të rikonstruktimit të njësive në disa spitale dhe shtëpi të shëndetit në Mal të Zi, ndër të cilët janë edhe ... Read More »

EHM i MZ: PRILLI MË I NGROHTË NË ULQIN NË 70 VITET E FUNDIT

Plazhi i madh

Nga Enti hidrometeorologjik i Malit të Zi (EHM i MZ) u njoftua se këtë muaj në Ulqin u shënua temperatura më e lartë mesatare e ajrit nga viti 1949, prej kur bëhen matjet e vazhdueshme. Temperatura e ajrit në Prill në këtë qytet ishte gati katër shkallë më e lartë se mesatarja. Ndërsa me 28 Prill, gjegjësisht të shtunën, temperatura ... Read More »

Mbahet koncerti “Të gjithë për Jetën”: MBLIDHEN MBI 4.200 EURO

IMG-3110324df9d30f4baea918a8a073b135-V

Në Sallën e madhe të Qendrës për kulturë në Ulqin mbrëmë u mbajt koncerti humanitar “Të gjithë për Jetën”. Këtë eveniment e organizoi dhe ideoi grupi nga Ulqini “Trilogjia e merakut”. Siç mëson Portali Ul-info, me këtë rast u grumbulluan mbi 4.200 euro të cilët do të paguhen për vazhdimin e shërimit të Ulqinakës së re Jeta Dervishit në Zvicër. Read More »

Qeveria e MZ: VRESHTA DHE ULLISHTA NË MAL TË BRISË

mali i Brise

Nga Komisioni për valorizimin e tokës bujqësore në pronësi shtetërore u njoftua se mbjelljen e 8 hektarëve ullishtë dhe 1.500 deri në 2.000 rrënjë ullinjë e planifikoi pronari i “Vinarija Milloviq” në tokën e qiramarrë shtetërore me sipërfaqe prej 10 hektarësh në lokalitetin Mali i Brisë. Investimi i planifikuar kap vlerën prej 260.000 euro. Siç u tha në planin investues, ... Read More »

EPCG dhe CEDIS: INFORMATA PËR FESTAT E NJË MAJIT

Rryma elektrike, Struja

Pikat paguese të Elektroekonimisë së Malit të Zi, gjatë festave, nuk do të punojnë të marten dhe të mërkurën me 1 dhe 2 Maj. Call qendra nuk do të punojë të hënën, me 30 Prill, por për konsumatorët tërë kohën do jetë në dispozicion automati folës i Call qendrës, në numrin falas 19100. Nga CEDIS-i thane se janë siguruar kushtet ... Read More »

Qeveria: PËR KYÇJE TË OBJEKTEVE ILEGALE DERI NË TETË VITE BURG

vlada-crne-gore

Qeveria miratoi dje propozimet e ndryshimit të Ligjit për planifikim hapësinor dhe ndërtim të objekteve me të cilët ndalohet kyçja në infrastrukturë të objekteve ilegale, gjegjësisht të ndërtimeve të palajmëruara. Prej tre muaj deri në tetë vite burg do të fitojnë ato të cilët kyçin ose lejojnë që në infrastrukturë të kyçet vend ndërtimi, objekti në ndërtim ose objekti i ... Read More »

Scroll To Top