Monday , February 19 2018
Lajmi i fundit

KfW: AKOMA NË PRITJE PROJEKTI ME VLERË 20 MILION EURO

Fehim Avdiu

Projekti i rikonstruktimit të rrjetit të ujësjellësit dhe kanalizimit në komunë të Ulqinit, për çgjë para disa viteve janë ndarë mjetet e bankës gjermane KfW, asesi të nis. Drejtori i NP „Ujësjellës dhe kanalizimi“ (UdheK) Fehim Avdiu tha se për këtë gjë fajtore është administrata lokale. „Ato akoma nuk i kanë marrë përsipër gjashtë punëtorë të Ujësjellsëit, që ishte një ... Read More »

Koncerti i Dino Merlinit: TË MËRKURËN FILLON SHITJA E BILETAVE

Dino Merlin

Lajmi që kantautori legjendar Dino Merlin me 5 gusht do të mbajë koncertin solistik në Ulqin, ka gëzuar adhuruesit e tij të shumtë përgjatë rajonit. Prandaj filloi interesimi për blerjen e biletave për këtë spektakël, shitja e të cilave fillon prej nesër, me 5 korrik. Çmimi i biletës, në parashitje, është 15 euro. Ato, përveç të tjerash, mund të blihen ... Read More »

Iniciativa: FESTOHET 20 VJETORI I MATURËS

20 vjetori

Të marten, me 11 korrik, do të mbahet festimi i 20 vjetorit të matures së gjeneratës 1996/97, u njoftua Portali Ul-info. Ky solemnitet do të mbahet në restorantin “Primavera”. Ato të cilët dëshirojnë të jenë të pranishëm në këtë festë (vitet e lindjes 1978 dhe 1979, gjegjësisht ato të cilët ishin nxënës të shkollave fillore “Marshall Tito” dhe “Boshko Strugar”) ... Read More »

Përfundoi SSF: DISA MYSAFIRË ERDHËN EDHE ME HELIKOPTER

image-0-02-05-2ad13f598763959d147f77936cad5c6f18ad0d26ca09cd178f39fdc29944f145-V

Në plazhin “Dolcinium Kite Surf Club” të dielën përfundoi Southern Soul Festival (SSF), në të cilën, gjatë katër ditëve të zhvillimit të manifestimit, morën pjesë me mijëra të rinj nga vendet e Europës dhe rajonit. Përndryshe, atë ditë në këtë plazh të njohur të Ulqinit, për të përjetuar bukuritë e festivalit dhe kajtsurfit, disa mysafirë erdhën edhe me helikopter. Fluturimin ... Read More »

SHOQATA “ORA”: ORGANIZOHET AKSIONI I PASTRIMIT TË URËS SË VJETËR TË KLLEZNËS

Ura e Klleznes 1

  Shoqata “Ora me ndihmën e Ndërmarrjes Publike “Veprimtaritë Komunale” organizoi të shtunën, më 1 korrik 2017, aksionin e pastrimit të Urës së Vjetër të Klleznës. Në aksion morën pjesë anëtarë të Shoqatës, disa të rinj nga fshati Kllezën dhe punëtorë të angazhuar për pastrim. Aksioni ishte në vazhdën e aktiviteteve të Shoqatës “Ora” për mbrojtjen dhe mirëmbajtjen e monumenteve ... Read More »

CEDIS: TË HËNËN PA RRYMË KRYTHA E ULQINIT DHE BRAJSHA

cedis

Për shkak të punimeve në rrjetin me tension të ulët Krytha e Ulqinit, të hënën me 3 korrik, në periudhën prej orës 8 deri në orën 13, pa furnizim me energji elektrike do të mbesin konsumatorët rreth shkollës në Krythë, njoftohet nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes. Shtohet që të njëjtën ditë, në periudhë të njëjtë, për shkak të punimeve në ... Read More »

Rryma detare të rrezikshme: VETËM NË PLAZH TË VOGËL SHPËTOHEN NËNTË JETË

Panorama Jadran. Mala plaza

Gjatë ditëve të fundit në bregdetin e Ulqinit janë vërejtur rryma të fuqishme detare. Prandaj larja e pakujdesshme në det mund të paraqesë problem të madh, veçanërisht për ato të cilët nuk notojnë mirë, sepse rrymat i tërheqin shumë shpejt në thellësi. Në të gjitha plazhet janë të theksuar flamujt e kaltër, që do të thotë se rreziku është i ... Read More »

Mbas vendimit të Qeverisë: EDHE PESË MUAJ NDËRTIM INTENSIV

vlada-crne-gore

Qeveria e Malit të Zi në mbledhjen e mbajtur të premten ka përcaktuar Propozimin e ligjit për ndryshimin e Ligjit për regularizimin e objekteve informale, me të cilin parashihet shtyrja e fillimit të zbatimit të tij për datën 31 dhjetor të vitit 2017. Kjo do të thotë se fillimi i zbatimit të këtij akti juridik shtyhet për pesë muaj, sepse ... Read More »

Një nga femrat më të bukura në botë pushoi në Ulqin: DO TË QËNDROJA KËTU PËRGJITHMONË

Eneida

Mis Haiti Rakel Peliser (Raquel Pelissier) ka veruar në Ulqin, e që ishte mysafire e këtij qyteti u lavdërua edhe në rrjetet sociale. “Do të qëndroja këtu përgjithmonë”, shkroi Rakel, e cila, siç mund të shihet nga fotografitë të cilat i vendosi në Instagram, ka pushuar në “Apartmants Eneida” në Lima. Përndryshe, kjo femër me bukuri të jashtëzakonshme në fund ... Read More »

Problemet me ujë: MUNGESA E RRYMËS ELEKTRIKE SOLLI RËNIEN E PRESIONIT

Kroni, Cesma, Uji, Voda

Shumë qytetarë të Ulqinit gjatë ditës së djeshme dhe sot janë ankuar për problemet me furnizim me ujë, veçanërisht në zonat e larta. Në NP “Ujëjesllës dhe kanalizime” thonë se arsye për këtë është mungesa dy orësh e energjisë elektrike. “Ujë në burimet tona ka mjaftueshëm, kështu që shumë shpejt do të vijë deri tek stabilizimi i furnizimit”, tha drejtori ... Read More »

Scroll To Top