Friday , April 3 2020
Lajmi i fundit

QTD: TË GJITHË AKTET E KOMUNAVE NË FAQE TË INTERNETIT

734832_424451130958831_384121456_n

“Kemi propozuar që në projektligjin për ndryshime dhe plotësime të Ligjit për vetëqeverisje lokale të gjendet dhe rregulli i cili më konkretisht do të rregulloj transparencën e punës nëpërmjet faqes së internetit”, kanë deklaruar nga Qendra për tranzicion demokratik. Në këtë mënyrë, çdo akt i rëndësishëm i vetëqeverisjeve lokale do të ishte në dispozicion të qytetarëve në internet. “Mbas përcaktimit ... Read More »

NIMANBEGU:TAKIM ME GRUP TE RINJESH NGA HOLLANDA

Deputeti i Forces së Re Demokratike, Genci Nimanbegu zhvilloi  takim me një grup  profesoresh dhe nxenësish  te shkolles se mesme  private  DAS nga qyteti Hilleroad i Holandise te cilet merren me studimin e te drejtave te popujve pakice ne evrope. Teme e ketij takimi ishin te drejtat dhe pozita e shqiptareve ne Mal te Zi. Deputeti Nimanbegu i njoftoi te ... Read More »

Parlamenti Evropian: KONTROLL REGJIMIT PA VIZA PËR MAL TË ZI

Parlamenti Evropian me shumicë votash ka miratuar të enjten propozimin për vendosjen e mekanizmit që në mënyrë të përkohshme ti vendosen viza vendeve prej ku vijnë azilkërkues. Ndër këto shtete është dhe Mali i Zi. Parlamentari evropian Jelko Kacin për radio “Antena M” tha që bëhet fjalë vetë për masa të kujdesit, për shkak të numrit të madh të azilkërkues ... Read More »

Kryeministri i Shqipërisë: VIZITA E PARË NË KOSOVË

Edi Rama ka vendosur që vizitën e parë jashtë vendit si kryeministër i Shqipërisë ta bëjë në Kosovë. Rama së bashku me një delegacion të lartë nga Republika e Shqipërisë do të niset drejt Kosovës të premten. Bëhet e ditur se Rama do të mbaj dhe një fjalim në Kuvendin e Kosovës. Ai pritet të takohet me përfaqësuesit e institucioneve ... Read More »

Komuna e Ulqinit: TAKIMI I FUNDIT I GRUPIT KOORDINUES PËR PËRCJELLEN E SEZONËS

Kryetari i komunës së Ulqinit z.Nazif Cungu mbajti të mërkuren takimin e fundit të grupit kordinues për përcjelljen e sezonës turistike 2013 ku përveç përfaqësuesve të komunës morën pjesë përfaqësues të Organizatës turistike të Ulqinit, përfaqësues të Ndërmarrjes publike për veprimtari komunale, Ndërmarrjes për ujësjellës dhe kanalizime, Shërbimit të mbrojtjes, Policisë së Ulqinit, Elekrtodistribucionit si dhe përfaqësues të mediave.Në fjalen ... Read More »

Në rrethin e Shkodrës: TRE VËLLEZËR GRINDEN, 2 PLAGOSEN

Konflikti për pronën ka bërë që tre vëllezër të konfliktohen mes tyre në Shkodër. Sipas policisë, mësohet se njëri prej vëllëzërve ka plagosur me thikë dy të tjerët. Ngjarja, siç shkruan “Shekulli”, u shënua në fshatin Kuç të komunës Guri i Zi në Shkodër. Mësohet se, Mark Zefi, 37 vjeç debatoi me vëllanë e tij më të madh, Ardian Zefin, ... Read More »

Kryeministri i ri shqiptar: SHQIPTARËT NË REGJION PRIORITET I POLITIKËS TONË TË JASHTME

Kryeministri i ri shqiptar Edi Rama ka thënë që qeveria e tij posaçërisht do të merret me të drejtat e Shqiptarëve në regjion. “Të drejtat e shqiptarëve në Maqedoni, Mal të Zi dhe Luginën e Preshevës do të përbëjnë prioritet konstant të politikës sonë të jashtme në rajon”, thuhet në programin qeverisës të Aleancës për Shqipërin Evropiane të udhëhequr nga Rama. ... Read More »

Përkundër kundërshtimit të PDS-së: U SHKËPUT KONTRATA ME KOMPANIN E CILA PUNOJ ELABORATIN PËR KOMUNË TË TUZIT

Kuvendi Tuz, Skupstina Tuzi

Me shumicë të votave të këshilltarëve në Kuvendin e komunës urbane të Tuzit, në mbledhjen e cila u mbajtë të martën është vendosur që të ndërpritet kontrate me kompaninë “Investment and Consulting DOO”, e cila ka punuar elaboratin për arsyeshmëri ekonomike të formimit të Komunës së Tuzit. Siç shkruan “Vijesti”, PRO propozimin për shkëputjen e kontratës kanë votuar 10 këshilltar, ... Read More »

Akcioni “Marta”: NDËR TË ARRESTUARIT DHE 32 VJEÇARI NGA ULQINI

Punonjësit e Drejtorisë së policisë, në bashkëpunim me Prokurorin e lartë të shtetit në Podgoricë kanë realizuar aksionin policor disa mujor me emrin “Marta”, në kuadër të cilit në pesë qytete të Malit të Zi janë arrestuar 16 persona për arsye të shpërndarjes dhe vënies së paligjshme në qarkullim të drogës, nga të cilët njëri është punonjës i policisë, ka ... Read More »

Analisti Lubonja: KEMI NEVOJË PËR LINDJE JO RILINDJE

Analisti Fatos Lubonja shfaqet kritik ndaj mazhorancës së re dhe hedh kritika mbi kryeministrin Edi Rama. Në një intervistë për emisionin “PULS” të Kohavisionit në Prishtinë, të cilën e përcjell “Mapo”, ai  ka shfaqur kritika ndaj zhvillimeve në Shqipëri. Sipas Lubonjës,  shqiptarët si shoqëri ende nuk po munden të konsolidohen. Arsyet, sipas tij, janë elitat politike shqiptare të korruptuara në ... Read More »

Scroll To Top