Sunday , October 25 2020
Lajmi i fundit

Komuna e Ulqinit: CUNGU U TAKUA ME KLUBET SPORTIVE

Kryetari i komunës së Ulqinit z.Nazif Cungu organizoj sot një takim me përfaqësuesit e klubeve sportive të qytetit të Ulqinit. Kryetari Cungu i falenderoj të pranishmit për interesin e treguar, poashtu falenderoj të gjithë individet dhe klubet sportive që edhe përkundër gjendjes së vështirë financiare kanë bërë përpjekjet maksimale për zhvillimin e sportit në qytetin tonë, madje edhe duke sjellë ... Read More »

Munib Abazi jep dorëheqje në BI: NUK PAJTOHEM ME JOTRANSPARENCË

Në mbledhjen e Bashkësisë islame Ulqin, e cila u mbajt të hënën, anëtari i kryesisë të këtij institucioni, Munib Abazi japi dorëheqje. “Unë nuk isha i te njëjtit mendim që anëtaret e kryesisë mos të jenë të informuar rreth dërgimit të tre personave në haxh si mysafir të mbretit”, tha ai. Sipas fjalëve të tija, Kryesia vetëm është e njoftuar ... Read More »

A. Kelmendi: ÇKA PRITET NË KOSOVË PAS 3 NËNTORIT

Adriatik Kelmendi

Zgjedhjet e nëntorit do të nënkuptojnë ndoshta garën më të rëndësishme zgjedhore në Kosovën e pasluftës. Kjo për arsye se do të jetë një test i rëndësishëm për të treguar se ku qëndrojnë shumë subjekte politike pas zhvillimeve dinamike brenda tyre dhe në Kosovë përgjithësisht, si dhe për shkak të zgjedhjeve të para në gjithë republikën me legjislacion të njëjtë, ... Read More »

Policia: U ARRESTUAN SHTETASIT SHQIPËTAR NË PESHKIM TË PALIGJSHËM

Punonjësit e Drejtorisë së policisë të premten kanë gjetur mjetin lundrues në ujërat territoriale malazeze në peshkim ekonomik të paligjshëm, në të cilin ishin tre shtetas të Shqipërisë L.L.(51), S.F.(20). SH.S.(44) dhe një shtetas i Egjiptit A.A.(52). Ato pastaj u proceduan për dyshim të bazuar, që kanë kryer shkelje të Ligjit për kontroll kufitarë. Theksohet që ato kanë peshkuar rreth ... Read More »

Ukoviq: TI NDIHMOHET ROMËVE DHE EGJIPTIANËVE TË RI TË MBAROJNË SHKOLLIMIN

muki-rasiren

Ka shumë arsye pse fëmijët romë dhe egjiptian në Mal të Zi rrallë përfundojnë shkollat, ka vlerësuar nënkryetari i Këshillit të Romëve dhe Egjiptianëve të Mal it të Zi Muhamed Ukoviq. Ai tha që për shkak të situatës së vështirë ekonomike prindërit duhet të vendosin për kë të ndajnë mjetet financiare: vajzën apo djalin. “Kryesisht vendosen për djalin, sepse ai ... Read More »

Mbas tre ditëve: PËRFUNDOI “MARUBI END SEASON FEST”

Marubi

Me interpretimin e suksesshëm të baletit të legjendave të njohura ulqinake, “Kroi i zanave” dhe “Legjenda e sirenës”, në gjirin përrallor të Valdanosit, të dielën në mbrëmje përfundoi manifestimi “Marubi End Season Fest”. Në kuadër të këtij manifestimi treditorë, i cili është financuar me mjete të BE si projekt i bashkëpunimit ndërkufitar në lëmin e turizmit në mes të Ulqinit ... Read More »

Në Shqipëri: KAMERA PËR POLICINË RRUGORE

Ministria e Brendshme ka vendosur që policët rrugorë të paisen edhe me kamera në mënyrë që ata të kontrollohen ku ndalojnë makinat dhe të shmanget marrja e ryshfetit, shkruan “Shekulli”. Kjo nismë u ndërmor nga drejtuesit e rinj të ministrisë së Brendshme, të cilët menduan të krijojnë një Central Elektronik kontrolli të vazhdueshëm. Policia i pajisur me një kamerë dhe ... Read More »

Cungu: AKTIVITETET E SHUMTA KULTURORE DHE ARGËTUESE NË ULQIN

Kryetari i komunës së Ulqinit Nazif Cungu ka shprehur kënaqësinë me suksesin e festivalit treditor “Marubi End Season Fest”, qëllimi i të cilit, siç tha, është që sezoni në rivierë të Ulqinit të zgjas më shumë. “Vitet e kaluara kishim ankesat e turistëve për jetë të dobët kulturore dhe argëtuese. Për këtë që pa filluar vera kemi organizuar manifestimin “Të ... Read More »

Shkodër: Makina bie në lumin Buna, humb jetën 19-vjeçari

Një aksident i rëndë  rrugor  me  pasojë vdekjen e një 19-vjecari dhe plagosjen e një personi tjetër ka ndodhur sot në mesditë në aksin rrugorë Shkodër-Muriqan në vendin e quajtur fshati Zus. Makina me të cilën po udhëtonte viktima Shuajp Gradeci dhe i plagosuri Simon Mjeda, pas përplasjes me një tjetër mjet, përfundoi në lumin Buna. Sipas policisë, pas perplasjes, ... Read More »

Aksion ekologjik: PASTROJNË DELTËN E BUNËS

Lumi Buna, Rijeka Bojana

Një grup i shoqatave joqeveritare nga Ulqini dhe Podgorica ka paralajmëruar që të hënën do të nis me aksionin treditorë të pastrimit të mbeturinave në Parkun regjional Delta e Bunës. Kjo do të thotë që do të hiqen mbeturinat dhe deponitë nga gryka e këtij lum si dhe nga një pjesë e Plazhit të madh.Kjo hapësirë është shpallur Monument i ... Read More »

Scroll To Top