Sunday , October 25 2020
Lajmi i fundit

Kujt ti besojmë: OT POHON QË MYSAFIRË KA TRE PËR QIND MË SHUMË, GVOZDENOVIQ 20 PËR QIND

Organizata turistike, Turisticka organizacija

Edhe pse ministri për zhvillim të qëndrueshëm dhe turizëm Branimir Gvozdenoviq të enjten tha që në Ulqin pushojnë 20 për qind më shumë mysafirë se në të njëjtën periudhë vitin e kaluar, Organizata turistike vetëm një ditë më vonë ka deklaruar që kjo shifër është shumë më e vogël dhe rritja është modeste prej tre për qind. Sipas të dhënave ... Read More »

Tentativë për grabitje të farmacisë në mes të ditës: DHE NË QENDËR TË QYTETIT

Farmacia “Galen”, e cila ndodhet përball pazarit të Ulqinit, në qendër të qytetit, ishte në shënjestër të vandalëve. Një sulmues i armatosur ka hyrë rreth orës 14:15 minuta në këtë dyqan dhe kërkoi nga pronarja që tija jap parat që ka. Ndërkohë ai e goditi atë dhe pastaj u largua nga farmacia duke mos marr asgjë. Në vend ngjarja shpejt ... Read More »

Pagesa e taksës së banimit në Budvë: DY MILION EURO DERI NË FUND TË VITIT

Komuna e Budvës në bazë të taksës së banimit deri me 20 gusht ka grumbulluar 1.2 milion euro, 39 për qind më shumë se në të njëjtën periudhë vitin e kaluar, është deklaruar nga Sekretariati për ekonomi dhe financa. Inspekcioni turistik komunal, siç është agjencisë Mina, ka kryer mbi 4.5 mijë kontrolle, ndërsa deri në fund të sezonit turistik, do ... Read More »

Protokol: TAKIMI CUNGU – GVOZDENOVIQ

Nazif Cungu, Branimir Gvozdenovic

Kryetari i komunës së Ulqinit Nazif Cungu me bashkpunëtorët e tij priti sot në takim ministrin e turizmit dhe zhvillimit të qendrueshem z.Branimir Gvozdenoviq si dhe drejtorin e NP Ujësjellësi Rajonal z.Goran Jevriq. Në këtë takim u diskutuan një serë temash që kanë të bëjnë me zhvillimin e turizmit në komunën e Ulqinit. Interesimi për Ulqin është gjithnjë në rritje ... Read More »

Kalimi Sukubinë-Muriqan: 15 MIJË NJERËZ NË DITË

Sukubine-Muriqan, Sukobin-Murican, Kufiri, Granica

Në vendkalimin kufitar Sukubinë-Muriqan ditët e fundit kalojnë 15 mijë njerëz gjatë ditës në të dy drejtimet, mëson Portali UL-info. Kjo sasi e trafikut është rekord në këtë kalim të përbashkët kufitar, i pari i këtij lloji në Evropën juglindore, i cili është hapur në vitin 2002. Mbasi që ky trend do të vazhdoj edhe ditët e ardhshme, është e ... Read More »

Qendra “Ylber-Shpresë”: FILLON TERAPIA PËR GRUPIN E PARË

Qendra Psiko-edukative “Ylber Shpresë”  ka shprehur gëzimin dhe entuziazmin për fillimin e trajtimit me Terapinë Hiperbarike me Oksigjen për grupin e parë të fëmijëve qe frekuentojnë qendrën e tyre. Përmes një mesazhi të postuar në faqen e vet zyrtare në Facebook, ato kanë shprehur falënderimin dhe mirënjohjen më të thellë për të gjithë bashkatdhetarët ne diasporë, veçanërisht ato në Amerikë ... Read More »

Hekurudha BB: TRENI GODET TURISTIN TEK VRANINA

Shtetasi françez I.D. (45) ka pësuar lëndime të rënda fizike mbasi që i ra treni në hekurudhën Podgoricë-Tivar. Aksidenti ndodhi në vendin Vranina, afër restorantit “Jezero”, lajmëron Portali “Vijesti”. Ai urgjentisht është transportuar në Qendrën klinike në Podgoricë në operacion, sepse ka thyerje të shumëfishta dhe lëndim të shpinës. Informatat e para tregonin që bëhet fjalë për shtetasin Italian, por ... Read More »

Lajmërim hutues në Adë të Bunës: EDHE FLAMURI I KUQ LEJON NOTIN?

Në fotografin e bërë në plazhin e Adës së Bunës dhe të publikuar në portalin “Vijesti”, shihet lajmërimi i cili mund të hutoj shumë notues.Në tabelë është shpjeguar domethënia e flamujve me të cilët lejohet, kufizohet dhe ndalohet noti në det. Flamuri i kuq, sipas shpjegimit në gjuhën angleze, lejon notin e papenguar, njëjtë si i gjelbri, gjë që notuesit ... Read More »

Scroll To Top