Monday , July 13 2020
Lajmi i fundit

Uncategorized

Feed Subscription

Marketing: BANESA LUKSOZE PËR SHITJE NË PINJESH TË KOMPANISË “MEDITERRANEO”

Selimi 3

Kompania “Mediterraneo Construction” ka publikuar shitjen e banesave në lokalitetin e mrekullueshëm në Pinjesh, në pjesën e pasme të Pyllit të pishave. Të gjithë banesat janë unike, me pamje në det. “Emri i kompanisë sonë, si dhe projekti të cilin e ka punuar kompania “Ital Design” SHPK, janë garanci e cilësisë së lartë”, thonë nga “Mediterraneo”. Numrat e telefonit: 069727046 ... Read More »

Fitnes klub “Fit” MASSAGE: KËND PËR BUKURINË DHE SHËNDETIN TUAJ

image1 (27)

Në hapësirat e Fitnes klubit “Fit” në Ulqin tash një kohë punon salloni për masazh profesional. Ky ambient i këndshëm është sot kënd për të gjithë ato që dëshirojnë të çlirohen nga stresi, tensioni dhe lodhja e përditshme, ose të tejkalojnë dhimbjet dhe lëndimet në trupin e tyre. Mjeshtëria e duarve të fizioterapeutit të diplomuar Anja Gnjeç do të kujdeset ... Read More »

Në Plazh të madh: FILLOI SEZONI I KITE-SURFIT

Foto: Enis Katana

Moti i mrekullueshëm dhe erërat e volitshme kanë bërë që këtë vit më herët të fillojë sezoni i kite-surfit në Plazh të madh. Me pajisje të përshtatshme, gjegjësisht kostum, dhe temperaturën e ajrit e cila është rreth 16 gradë Celsius, shijimi është i këndshëm edhe këto ditë të marsit. Diçka e tillë është e pritshme, sepse përgjatë Europës Ulqini është ... Read More »

LIQENI I SHASIT NË SHIFRA

Liqeni i Shasit, Sasko jezero

Liqeni i Shasit është i dyti për nga madhësia në Mal të Zi. Është i gjatë 3,2, ndërsa i gjerë 1,5 kilometër. Por, sipërfaqja e tij ndryshon prej 3,6 deri në 5,3 kilometër katror. Biodiversiteti i Liqenit të Shasit me shifra: 450 bimë vaskulare 200 lloj algash 226 lloj shpendësh (që përbënë gati gjysmën së faunës evropiane të shpendëve), 10 ... Read More »

“Innocent souls”: PJESA MË INTERESANTE E FILMIT (video)

Gezim Mavriq

Në Ulqin pak kohë më parë u mbajt premiera e filmit “Innocent souls” e Gëzim Mavriqit. Filmi merret me temën interesante, por njëkohësisht të dhimbshme, të tregtisë së femrave. Për vizitorët e Portalin tonë Mavriq ka ndarë pjesën më interesante të këtij filmi. Innocent Souls Official – Part 7 from Gëzim Mavrić on Vimeo. Read More »

Inspekcioni: NË ULLISHTË PRISHEN TRE OBJEKTE

Ullishta, Maslinada

Inspektorët e mbrojtjes së hapësirës kanë hequr të hënën disa objekte të vogla në brigjet e lumit Buna, me çka praktikisht ka filluar aksioni i prishjes së objekteve ilegale në komunë të Ulqinit. Siç mëson Portali Ul-info, në ditët e ardhshme do të vijojë aksioni edhe në pjesët tjera të Ulqinit. E sigurt është që do të prishen tre objekte ... Read More »

Ambasadorja Uehara: KRIPORJA ËSHTË MREKULLI E NATYRËS E CILA TË LË PA FRYMË

USA(1)

Çdo fundjavë dikush nga anëtarët e trupit diplomatik viziton Ulqinin dhe mrekullohet me bukurit e tija. Fundjavën e kaluar në Kripore ishte ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Podgoricë Margaret Uehara me anëtarët e familjes së saj. Ajo tha se kaloi shkëlqyeshëm duke vështruar shpendët dhe ftoi edhe një herë që të mbrohet kjo hapësirë e mrekullueshme. “Mot ... Read More »

Ali Gjeçbritaj: RINGJALLJA

Ali Gjecbritaj

Sot sipas orës së Greenwich-it në zero,zero, zero shtatë, u realizua eklipsi hënor katër orë më vonë u pa hëna e re në përendim me cepa lartë në kupën e qiellit o Zot i madh jepi njerëzimit të mirat e kësaj bote. Sot është fillimi i periudhës hamsin temperaturat e ftohta na vijnë nga pozitat anësore lamtumirë arbain, menduam se ... Read More »

Prim. Dr. Gani Karamanaga: IN MEMORIAM FUAD MAVRIQI (1957-2017)

Fuad Mavriq, Fuad Mavric

Më 30 janar, në orët e pasdites, papritur ndërroi jetë arkitekti i njohur ulqinak Fuad Sylço Mavriqi. Fuad Mavriqi, ing. dipl. ark. lindi në vitin 1957 në Sarajevë, ku përfundoi studimet në Fakultetin për Arkitekturë dhe Urbanizëm në vitin 1979. Deri në fund të vitit 1984 punoi në Organizatën për Rindërtimin e Ulqinit (pas tërmetit të vitit 1979). Prej vitit ... Read More »

Scroll To Top