Friday , December 13 2019
Lajmi i fundit

Uncategorized

Feed Subscription

SHF “Boshko Strugar”: NESËR NË RANË PANAIRI I VITIT TË RI

Panairi i Vitit te ri, Novogodisnji sajam

Nxënësit e Shkollës fillore “Boshko Strugar” do të organizojnë të dielën, me 20 dhjetor, Panairin e Vitit të ri dhe program kulturo-artistik të rastit. Ky manifestim do të mbahet për të tretën herë, prej orës 12 deri në 14 në Ranë. Panairi do të ketë karakter shitës, sepse nxënësit, me çmime simbolike, për nevojë të seksioneve të shkollës, do të ... Read More »

BI: SHËNIMI TRADICIONAL I MEVLUDIT

mevlud

Bashkësia islame e Ulqinit dhe e Malit të Zi do të organizojë këtë vit një sërë manifestimesh me të cilët do të shënohet përvjetori i lindjes së profetit Muhamed. Për nder të kësaj ngjarjeje, e cila sipas llogaritjes islamike të kohës këtë vit i bie të mërkurën, më 23 dhjetor, në territorin e komunës së Ulqinit do të mbahen dy ... Read More »

EEMZ: TË PREMTEN PA RRYMË ANA E MALIT DHE KRAJA

Rryma elektrike, Struja

Për shkak të punimeve në linjën e tensionit 35 kV Kodra-Katërkollë, të premten me 18 dhjetor, në periudhën prej orës 11 deri në 16, pa furnizim me rrymë elektrike do të jenë e tërë zona e Katërkollës dhe Ostrosit, njoftohet për Portalin Ul-info nga Elektroekonomia e Malit të Zi. Siç shtohet, këto punime po bëhen me qëllim të furnizimit më ... Read More »

Të shtunën: PËRUROHET “LIBRI PËR TIVARRIN” I HAJRO ULQINAKUT

Hajro Ulqinaku - Libri per Tivarrin

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” do të bëjë përurimin e “Libri-t për Tivarrin”, të përgatitur nga Hajro Ulqinaku. Përurimi do të mbahet në Galerinë e Arteve të Qendrës së Kulturës në Ulqin, të shtunën, më 19 dhjetor 2015, në orën 18.00. Në 70-vjetorin e Masakrës së Tivarit, që njihet si masakra më e madhe e kryer ndaj shqiptarëve ... Read More »

OJQ “E drejta për jetë“: NDIHMË NGA „BANKA E USHQIMIT“ DHE CAKANI

Rizo 1

Nga Organizata joqeveritare „E drejta për jetë“ është njoftuar se këto ditë fituan dy donacione të vlefshme. Kësaj shoqate të prindërve të fëmijëve me pengesa në zhvillim nga Ulqini ndihmë i dhanë „Banka e ushqimit“ nga Podgorica dhe ndërmarrja private „Cakan sport“ nga Tivari. Nga kjo OJQ kanë thënë se ndihma e përgjithshme ka vlerë rreth tre mijë euro, por ... Read More »

Parashikimi i motit: EDHE JAVËN E ARDHSHME PA RESHJE

Vranesira, Oblacno

Në Adriatikun jugor edhe javën e ardhshme do të mbizotërojë mot i nxehtë, i pazakontë për këtë periudhë të kohës. Meteorologët njoftuan se do të ketë diell, re, por nuk priten reshje. Do të fryjë erë e dobët, ndërsa temperatura e ajrit gjatë tërë kësaj periudhë do të sillet rreth 18 shkallë Celsius. Read More »

Pjetër Cara: FJALA JOTE

Imzot Rrok Mirdita

(Prelatit të Krishtërimit shqiptar, Arqipeshkëvit Metropolit, fisnikut Rrok Mirdita)   Fjala jote, Ishte vel i ylbert’ i buzëqeshjes së amshimit, Përndritje vezulluese për gonxhet e shpresës, Klorofil i shëndetshëm për gjethet e mendimit Dhe kudhër diamanti për kalitjen e besës…! Fjala jote, Ishte djep’ i ëmbëlsisë së të gjitha dashurive, Dhe magji hyjnore për vlagën e besimit, Shpat’ për qërimin ... Read More »

Tiranë: SHKRELI, GjEKA DHE NREKIQI BËNË HOMAZH

Luigj Shkreli

Deputeti në Parlamentin e Malit të Zi Luigj Shkreli bëri të mërkurën homazh me rastin e ndërrimit të jetës së monsinjorit dom Rrok Mirdita tek Katedralja e Shën Palit në Tiranë. Ai njëkohësisht u shkrua në librin e ngushëllimeve. “Njeri i madh, vepra te mëdha. Krenaria jonë, bashkëvendësi jonë i Klleznës së Ulqinit. I lumi ai për jetën dhe veprën ... Read More »

Grafiti i dekadës në Ulqin: “GALEBI PRET SHARIQIN”

Grafiti

Në Ulqin grafitet nuk mund të shihen shpesh edhe pse ato janë element i rëndësishëm i kulturës urbane. Grafitet kanë kuptim të madh kulturor dhe social si një nga format e komunikimit dhe ndërveprimit joformal në mes njerëzve, por edhe si kritikë efikase e gjendjes ekzistuese. Mendoj që mesazhi më i fuqishëm kundër mënyrës së privatizimit, prishjes së hoteleve dhe ... Read More »

Scroll To Top