Wednesday , July 8 2020
Lajmi i fundit

“Dan”: TENDERI NË NËNTOR, “TUI” DËSHIRON TË MARRË ADËN

Ada Bojana, Ada e BunesQeveria e Malit të Zi planifikon që në vjeshtë të përsërisë tenderin për qiradhënien dhe ndërtimin e objekteve turistike në Adë, shkruan “Dan”.

Siç thuhet, momentalisht i vetmi i interesuar për dhënien e ofertës është turoperatori më i njohur gjerman “TUI”.

Përfaqësuesit e këtij gjigant vizituan Malin e Zi dhe shprehën gatishmërinë që të investojnë shuma të mëdha parash në këtë projekt.

Sipas kësaj gazete, pritet që Qeveria në nëntor të shpall tenderin për qiradhënien afatgjate të Adës.

One comment

 1. Mali Zi ka nji opertuneti shum te mir, per sa i perket te ardhnave turistike :
  qe opionin tim qe asht fakt , te ghith Diasport qe vijnper cdo vere, dmth se ju mir e shifni, kush don me pa dhe kuj i interson me pa.
  pothuaj se gati gjith diaspor ,pak ka pak kan fillu dhe dishirojn me ardh ose mu kethy ne vendlindje per pushimet verore , dhe asht cudi dhe asht edhe knaqsi se fmija dhe prindet kan le e rrit per jasjta dhe e thirrin Malin e ZI vendlindje ky asht nji kanqsi e madhe per ne dhe per ju, e shum kan fillu me ardh mrapa ku u kan jetu te part mrekudhi shum.

  Sidomos ne Ulcin ose rrethet e Ulcinit, Shum kan godit shpia te reja ,vet maj pari kam harxhu ne ulcin ma se gjys milionit dhe cdo ver qe vij ne pushim veror me famile hala sjam da pa harxhu pak se pakut 30 der 40 mij ero. dhe jam shum i knaqun se me godijen e shtepis, djelmt e rejat dhe fmija nipat e mesat, kan dishir te math me shku Montenegro thojn megjithse u kushton, shum ma shum se me shku ne karabijn kantris.

  Vet me vedi cuditem sa mir qe dojn te vijn ne vandlidje, se sa del ne arodrum ne Podgoric jasht nuk shef tjer vec ferra e dhom nji nytsin e madhe natyrele, met than menja se kerkush nuk jeton nat ven gjadh, si me ken qeveri e harrume ,
  ktij vit kem rentu 2 makina si me ruajt makinat e mija , se gjith ka shkon rrethinat e Ulqinit ska rrug te paster jo vetem nji ose dy por tan katynet e tan ca asht tok e shtetit asht ferra dhom duhet me hi ne garth me lshu rrug njari tjetrit me kalu.

  Pastertija e tokave shtetit, kjo sasht nji gja ose nji hagxhim i math, per kjo asht nji pa kujdes, si thojm ketu (No bady care )
  se vet besoj se ata qe kan ne dor ket gja , shetisin boten dhe mir shofin se sa paster shtetet i majn tokat e veta , se privatnikt punojn boll lan vedin e familen me hjek keq por aty godisin e zbukurijn sa munen me shpirt e me vullnet, por shteti as qe menon per bukurin e shtetit qe asht nji gha shum e ransishme per Turista, ose ma mir me than gjaja ma randsishme asht pastertija per turista dhe per shndet te popullit.

  Diasport te gjith po ankojn se paguajm pak teper ( rrym elekrike ) gjith po ankohen se po paguajm nji cmim besoj te gabushem vetem 4/5 jav kem pagu $ 1,200 Euro, vitin e kalum edhe ma shum, po kur vetme kojshit te gjith , thojshun $ 100
  ose 200 euro, e kan ka 2/3 motorra me lag mandolinat , qe lagun tan vitin 12 mujt e viti perdorin ujn , me thane edhe tjert se kishin pagu shum per per 3 jav $ 650 euro, kjo asht e tmershme se sikur paguajn kojshit me turista me mandolina me bar para deret gjith tuj lag tan vitin per 12 muajt e vitit tan dimnin ndoshta tuj ze , ateher ca me mendu na tjter vec plack se jem te ardhun perjashta, na jem pensioner dhe kem dishir me kalua veren ne Ulcin kurese dimnin tu ne USA
  ose Germani or Astrali or kudo qe jetojn diasport ,por kur na bajn nji gja te till, na sdim kuj ti ankohna vec kojshive.

  Na Diasport qe jem perjashta na e dishrojm vendlindjen ton dhe kem nji rreshk dhe nji dashni ne Zemer per vendlindje ton Te gjithbajn harxhime te mdha keshtu qe shtetin ka profet fites ose ( in come ) ose pasuni se te gjith rrijn pak se paku, maj pakti 3 jave der ne 6 muaj, kurse turistat 4 0se 5 dit, edhe ata te shkret kush vjen nji vjet nuk vjen ma tjot mendja ca kam pa tuj nej ne kolon me 2/3 ore nadje e masdit me fmij te vegjel asht shtir me ardh prep nat kolon tan diten dita u shkon me sters,
  UN e du shum vendlindjen time per at pun po ju shkruaj ktu thojn ( kur shef dicka thuaj dicka ) se na njimon me pergatit te keqen ose te harrumen,
  Po them ca lam pa edhe nji gja te mir, se grat e Ulcinit jan shum te edukume vesh me siejdhje me kuven te bukur, vet u kam dhan emnin mat bukrin bot Femnat eUlcinit jan Mdamat e Evrops se emeritojn,
  kurse Burrat nuk shof gja si tregtart si zyrtart the gjith njisoj me ma maica , kerkush nuk vete karavat, ne jem msu, me pa tu te gati gjith zyrtart punojn me kravate, si ne kajde te juniforms me rrespektu punu ku punon, pozicionon se ca punon e rrespekt per vete dhe per zyren ose poziten qe meriton me punu nat zyre,
  shnet cdo te mir.
  RRNOFT MALI ZI e baft ZOTI u baft shtti maj miri ne BOT
  nese asht gabim astsepese komputeri e nrron spelling.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top