Sunday , February 23 2020
Lajmi i fundit

Detaria e Ulqinit: PARA 140 VITESH ISHIN 145 ANIJE

Bilal Nikeziq, Anija, Brod„Kur pranuam Ulqinin, Ulqinakët kishin 145 anije të lundrimit të vogël dhe të madh“, shkroi drejtuesi i Bregdetit Simo Popoviq.

Ndërsa në Statistikën e „Detarisë malazeze“ (Pomorstvo crnogorsko), të cilën e hartoi kapedani Antun Zakaria, shkruhet se në vitin 1882 ishin të regjistruar 107 anije të lundrimit të vogël dhe të madh bregdetar me kapacitet të përgjithshëm prej 3.848 tonë.

Në të njëjtën Statistikë janë edhe 13 anije peshkimi me kapacitet të përgjithshëm 19 tonë.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top