Friday , November 27 2020
Lajmi i fundit

Epidemitë ndër shekuj: MURTAJA ISHTE MË SHKATËRRIMTARJA

Arkiv, ArhivaSipas vlerësimit të ekspertëve, moti i nxehtë dhe drita e diellit nuk janë të përshtatshëm për koronavirus. Ftohjet janë më të shpeshta dimrit kur temperaturat e ulëta ftohin membranat në hundë që lehtëson hyrjen e viruseve në trup.

E kjo është e kundërta nga epidemitë të cilët, në veçanti në mesjetë, kanë dërrmuar në këto hapësira. Nga epidemitë e asaj kohe më shkatërrimtarja ishte murtaja e cila zakonisht fillonte në pranverë dhe shkretonte deri me afrimin e dimrit.

Meqë Ulqini ishte vend i detarëve, ndërsa Kalaja e mbipopulluar, epidemitë përhapeshin shpejt dhe linin pasoja të mëdha. Thjesht, epidemitë ishte e pamundur të shmangen.

Këshilla e doktorëve shpesh ishte: ik shpejt, sa më larg dhe kthehu vonë! Kjo është arsyeja pse shumë Ulqinakë, sidomos ato të pasuritë, iknin në rrethinën e qytetit. Siç dëgjohej për murtajë ato largoheshin në shtëpitë verore.

Karantina për detarët e anijeve të huaja ishte në gjirin e Valdanosit.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top